До момента има само една издигната кандидатура за поста Главен прокурор и тя е на доц. Борис Велчев, обяви Александър Воденичаров, член на ВСС, по време на брифинга след първото заседание на Съвета.
Срокът за предложение изтича след края на второто заседание на ВСС, което започна преди минути. Утре в 10.00 часа на извънредно заседание ще бъдат изслушани кандидатите и няма никаква пречка веднага след това да се гласува по кандидатурата, обясни Воденичаров. По думите му не се налага да се спазва седемдневен срок между изслушването и гласуването, тъй като се касае за статистична процедура, отнасяща се до избора на председателите на върховните съдилища и на Главния прокурор. Членът на съвета Митьо Марков заяви, че кандидатурата на Велчев е достойна и за това свидетелстват подписите на двама прокурори под предложението за Велчев. Воденичаров и Марков се обединиха около становището, че кандидатурата не е политическа, тъй като предложението е направено от членове на ВСС със собствено мнение. По-рано от опозицията определиха избора на нов Главен прокурор като предрешен и заявиха, че никога не е имало такова явно политическо вмешателство в работата на ВСС.
От управляващото мнозинство обаче подчертаха, че ВСС е независим орган и трудно някой би могъл да влияе на членовете му.
Фактът, че 17 от членовете на ВСС вече предложиха кандидатурата на Борис Велчев за Главен прокурор, означава, че името на Главния прокурор вече е известно, заяви пред журналисти в парламента председателят на СДС Петър Стоянов.
Според него изключително сериозно безпокойство буди това, че за първи път при избор на Главен прокурор политиците от тройната управляваща коалиция открито са се договорили кой да бъде избран от ВСС на този пост и в тази договорка за първи път е участвал и президентът.
За първи път ВСС не реагира по никакъв начин на това политическо вмешателство, което при други условия и в други времена би било определено като недопустимо, каза Стоянов.
Според СДС това поставя въпроса за преоценка на отношенията между трите власти в България и за начина, по който трябва да бъде променена Конституцията.
Има дебат за измененията в основния закон, говорим за реформиране на съдебната система, а всъщност с действията на политическите сили по избиране на Главния прокурор всички принципи, около които се обединявахме, които извеждаха независимостта на съдебната власт на преден план, бяха грубо погазени, заяви Петър Стоянов.
Депутатът от ОДС Яне Янев посочи, че с този избор на Главен прокурор се цели да се заобиколи конституционният ред, защото е накърнена независимостта на властите.
Някои се опитват да установят единство на властите, заяви той. Според него с този избор България се връща преди 10-ти ноември и "фамилиите от мерцедесите на Политбюро, като се започне от Станишеви, Велчеви, Живкови, Пръмови, Дакови, Танчеви, отново се връщат на политическия хоризонт".
Главният конструктор и архитект на този избор и на договорката за нов Главен прокурор е президентът Първанов, обяви Янев. По думите му с този избор няма да може да продължи битката на държавата срещу организираната престъпност.
Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов смята, че днешният ход е показал правилността на позицията на партията по повод на избора на нов Главен прокурор.
Днес бе разрушен митът за независимостта на ВСС, заяви той и допълни, че номинираният от 17 членове на ВСС кандидат е предложение на Първанов, Сакскобургготски, Доган и Станишев, което само ще бъде регистрирано и утвърдено от ВСС.
Това е политическо назначение, а хората, които стоят зад него, имат интерес от избор на "удобен човек, тъй като имат проблеми със скандала "Петрол срещу храни", със своите имоти, с кръга от фирми около ДПС", подчерта Атанасов.
Заместник-председателят на парламента Любен Корнезов /"Коалиция за България"/ каза, че не е участвал в никакви договорки и не е "ходатайствал" за когото и да е кандидат за Главен прокурор. Фактът, че Борис Велчев е номиниран от 17 членове на ВСС, а толкова са необходими за избирането му, показва, че най-вероятно той ще бъде избран, коментира Корнезов.
Познавам Велчев, високо го ценя и като юрист, и като научен работник, той е доктор по право, доцент, преподавател, уважаван юрист, надявам се да бъде и достоен Главен прокурор, заяви Корнезов.
Според заместник-председателя на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев тези, които твърдят, че изборът на нов Главен прокурор е политически, очевидно не знаят механизма на вземане на решения във ВСС, а още по-малко състава му. Пледирам към всички да се отнасяме с дължимото уважение към тази институция, защото според мен тя ще докаже точно обратното на твърдението, допълни той.
Ралчев каза, че му е трудно да приеме, че някой може да манипулира с решение 25 магистрати, които имат собствено мислене. Според него политическите партии като част от обществената система могат да имат отношение по избора на нов Главен прокурор, но едно е да имаш становище по въпроса и да изкажеш мнение, а друго - да детерминираш решение.
Заместник-председателят на групата на "Атака" Павел Шопов заяви, че, спазвайки конституционното разделение на властите, най-малко е работа на политическите сили да отговарят на въпроса за избора на Главен прокурор. Според него фигурата на Главния прокурор трябва да бъде деполитизирана и той трябва да бъде добър специалист и юрист, честен човек. Шопов отбеляза, че
Велчев е бил съветник на президента и по думите му за всички е ясно, че е близо до средите на БСП. Той е техен кадър и ще стане четвъртият човек в държавата, каза депутатът от "Атака" и допълни, че това би означавало, че БСП "преяжда" с власт и че ще й стане прекалено много, защото ще има четирите поста в държавата, от които единият по конституция не й се полага.
Съпредседателят на групата на БНС Красимир Каракачанов определи като отдавна очаквана номинацията на Борис Велчев за Главен прокурор. Иска ми се да гледам на тази номинация от професионална гледна точка, а не от историко-партийна, заяви той. По думите му фактът, че Велчев е съветник на президента малко или много дава политически оттенък на избора му, но по-важен е професионализмът.
Ако трябва да бъдем докрай честни, изборът и на Иван Татарчев, и на Никола Филчев са били политически, заяви в отговор на въпрос Красимир Каракачанов каза.
Никола Филчев беше заместник-министър в правителството на ОДС, Иван Татарчев е известен като краен антикомунист и изборът му също беше политически, заяви той.
От ДПС посочиха, че изборът на Главен прокурор е в правомощията на независимия ВСС и че не желаят да взимат отношение по работата на Съвета.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Галъп“: 42% одобрение за правителството на Радев след първите 100 дни
П. Райков: Петролните резерви спасяват света от мрачния сценарий за цена на петрола от 200 долара
Щерьо Ножаров: Може да има актуализация на бюджета заради неизпълнени капиталови разходи
Световното по футбол тласна цените на жилищата в Норвегия до най-големия спад от шест години
България е сред страните в ЕС с най-голям годишен ръст на търговията на дребно
Deutsche Telekom увеличава сумата за обратно изкупуване на акции с до 3 милиарда евро
Гонка с "Гранична полиция" завърши с тежка катастрофа край река Ропотамо
Преображение Господне събра вярващи и пазители на традицията в Преображенския манастир
ТИР-овете с ограничения по ключови пътища заради очакван засилен трафик
Вълна от горещини: Повече вода и сянка срещу високите температури
След скандала в Банско: Евреите в България поискаха от МВР по-голяма защита
Веласкес разкри какво става с контузените в Левски
Голяма изненада с полета на Левски до Казахстан
Веласкес разкри голямата лъжа във футбола
В Левски ще се действа "От вратата за краката"
Араби надцакаха Левски за анголска голова машина
Левски лети към невиждана финансова орбита
Тортила с пилешко, хумус и зеленчуци
Маникюри за защита и късмет (+Снимки)
Как сънят влияе върху хормоните - дори повече от храната
3 леки летни рецепти, които ще ви заситят
Домът, в който се прибирате с удоволствие: Уютни акценти от HomeMax
Нумерологична прогноза за 6 август
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
МЗ предлага три главни дирекции да поемат дейностите на 28-те РЗИ
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
Стотици трудови инциденти у нас са свързани с работата в жегите
Глобиха мъж за хулигански прояви на плажа във Варна
Изплащат пенсиите от утре
Интерактивна карта дава бърз достъп до водните бази по Черноморието
Легендарният кораб на "Грийнпийс" Arctic Sunrise пристига във Варна