Конфиденциалният доклад срещу Бойко Борисов, на който се позовава американският журналист Джеф Стайн в своята статия в “Конгрешънъл куотърли”, е близо 200 страници, с много детайлно описани истории и връзки.
Сред хората, които са извършвали проучването, има българи, включени за събирането на информация за връзките на Борисов със СИК и убийствата, но самото проучване е ръководено от американски и европейски топследователи, които са действали по поръчка на една швейцарска институция, обяви Стайн пред БНР.
“Нито една от моите информации не е получена от български източници от политическата сцена. Не съм говорил с никой от политическите опоненти на Бойко Борисов. Никой не се е свързвал с мен от България и не ме е окуражавал да пиша тази статия. Моята информация идва от неутрален източник, който е бил алармиран за господин Бойко Борисов и неговата роля като посредник между САЩ и България. Основата на статията е информацията от това конфиденциално проучване. Нито един български политик не е свързан с проучванията и публикациите”, заяви Джеф Стайн.
Според него той се е опитвал да говори с Бойко Борисов, изпращал е имейли и въпроси до посолството ни, но от там са го пренасочили да се обърне до кабинета на Борисов.
Докладът е около 200 страници и е дебел около 5 см. На въпрос дали тези топ-висши лица, които са правили доклада, ще потвърдят публично твърдението си, Стайн каза, че това е конфиденциален доклад и тези източници остават скрити за самия него. Но повечето от темите, свързани с финансовите връзки на Борисов с престъпленията и убийствата, които са извършени, са взимани от български бизнес доклади и полицейски дела.
Това, което трябва да се случи оттук нататък, е българските кореспонденти да питат на редовните брифинги в Държавния департамент или на брифингите в Белия дом за всички тези повдигнати въпроси, каза Джеф Стайн.
Авторът на статията в американското списание "Кънгрешънъл куотърли" за връзките на Бойко Борисов с престъпния свят - Джеф Стайн, е дългогодишен редактор и разследващ репортер, специализиран по въпросите на американското разузнаване, отбрана и външна политика.
През септември 2002 г. той става основател на CQ Homeland Security – ("Кънгрешънъл куотърли"- Вътрешна сигурност), където е и публикувана статията за Борисов.
Бивш офицер от разузнаването на сухопътните сили на САЩ във Виетнам, Джеф Стайн днес е редактор на CQ по въпросите на националната сигурност и колумнист в изданието "SpyTalk”. Той пише често за "Ню Йорк таймс", "Вашингтон пост" и е канен да коментира за телевизии CBS, CNN, MSNBC, Fox News Channel, BBC и радио NPR.
CQ Homeland Security е обновяван всекидневно интернет сайт на CQ - може би най-авторитетното списание за политическия живот във върховете на властта във Вашингтон.
През 80-те години Стайн е бил заместник-главен редактор за международните новини на агенция "Юнайтед прес интернешънъл" (UPI). Той е автор на няколко книги за разузнаването, сред които ''A Murder in Wartime: The Untold Spy Story That Changed the Course of the Vietnam War'' (1992 г.) и ''Saddam's Bombmaker: The Terrifying Inside Story of the Iraqi Nuclear and Biological Weapons Agenda'' (2000 г., в съавторство с Хидхир Хамза).
Столичният кмет Бойко Борисов покани американския журналист Джеф Стайн в София, съобщиха пък от пресцентъра на Общината.
В писмото, изпратено до американския журналист, кметът на София пише: „Във връзка с Вашата статия, отпечатана в „Конгрешънъл коутърли” Ви каня да посетите България в удобно за Вас време. Въпреки че поводът за написване на критичната публикация са предстоящите избори във вашата страна, замесването на моето име и името на България в публикацията по некоректен начин е неприемливо за мен като кмет на София и като български политик. Няма да влизам в подробности относно истинността на написаното от вас, но съм убеден, че само посещавайки София ще можете да промените представата си за живота в България и за нас - българите. При евентуалното си гостуване в нашата столица ще имате възможността да разговаряте с мен и да получите отговор на всички въпроси, които Ви вълнуват.”
---------
Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай слага електромобилите си "на диета", бумът на батериите увеличава обема им
Политическата безизходица подкопава борбата на Румъния със стагфлацията
Кадър на деня за 7 юни
Самотата в Китай захранва икономика за "приятели под наем" на стойност 6,35 милиарда евро
Световното може да се окаже голяма победа за футболната дипломация – дори и за Тръмп
ОПЕК+ прие още едно символично повишение на квотата за юли
Хороскоп за 8 юни 2026: Хармонията във взаимоотношенията за Везните, заслужена почивка за Козирозите
Венера носи любов и хармония на 3 зодии в периода 8-14 юни
Рецепта за печени чушки с доматен сос
Момче на 19 години загина в тежка катастрофа край село Борово
Питка с тиквички и сирене по гръцка рецепта
Спортът по телевизията днес, 8 юни
Мачовете по телевизията днес, 8 юни
Хаджар запази подиума в Монако, Чеко нямаше късмет
Пио Еспозито направи нещо невиждано от 65 г., Италия пак би 1:0
Модрич и Пашалич донесоха победа в последната проверка за Хърватия
Чайките пак са отрязали Шпорите за защитник
Дневен хороскоп за 8 юни, понеделник
Млечна баница с юфка и карамел
Седмичен хороскоп за 8 – 14 юни: Промени за Скорпиона
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Литодора – син килим за градината или балкона
10 рецепти за Петрови пости
Кристиан Ериксен отново колабира по време на мач
Набелязаха 25 коли за премахване от варненските улици
Александър Зверев най-после спечели турнир от Големия шлем
Черно море Тича е шампион при 13-годишните
Трагедия! 19-годишен загина в катастрофа
5 от 6 за Кими Антонели във Формула 1
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма