Загиналите в двата големи пожара, които опустошават полуостров Пелопонес в Гърция, вече са 37, след като през нощта бяха открити телата на още 20 жертви, предаде АФП.
От ранни зори пожарникари и спасители обхождат изгорелите райони в търсене на пострадали. Новите жертви са намерени изгорели или задушени в коли, къщи, по пътищата и в полето около село Захаро в югозападната част на Пелопонес, където бяха открити и първите 11 загинали.
При втория горски пожар, избухнал в четвъртък вечерта в района на град Аерополис, на около 300 км южно от Атина, загиналите досега са шест.
През нощта е лумнал голям пожар в престижния квартал на Атина Филотеи. Към един от най-зелените райони на гръцката столица, където са разположени вили на заможни граждани, са изпратени значителни сили на пожарната служба.
От петък горят и предградията около планинския масив Пантели на север от Атина.
По-рано днес гръцките огнеборци обявиха, че загиналите са шестима, сред които и четирима пожарникари. Трима огнеборци са загинали при пожара в Захаро, западен Пелопонес.
Огънят се разразил бързо и обхванал селата Смирна, Ксирохори и Макиста. Шестима души в района са били блокирани от огъня и по-късно са открити овъглени.
Четвъртият пожарникар е починал от инфаркт докато се борел със стихията в друг пожар в южен Пелопонес.
В много райони на полуострова е обявено бедствено положение и се очаква премиерът Костас Караманлис да посети най-засегнатите зони.
Атина призова ЕС да окаже помощ за борба срещу 140-те пожара по цялата територия на страната. "Това е катастрофа, ужасно зрелище... видях овъглени хора в колите им", каза по частната телевизия Мега префектът на департамента Илия, Христос Кафирас.
Пет самолета, сред които и руски Бериев Бе-200, и три хеликоптера с 15 пожарникари, както и шест коли се борят с огнената стихия. Ветрове със скорост между 68 и 87км./ч. засилват разпространението на огъня.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пожари бушуват в Гърция, десетки загинаха
Загиналите в двата големи пожара, които опустошават полуостров Пелопонес в Гърция, вече са 37, след като през нощта бяха открити телата на още 20 жертви
25.08.2007 | 10:30 ч. Обновена: 29.05.2025 | 02:35 ч.
37

Новини
-
Шаби Алонсо стартира с равенство в Реал Мадрид
-
Ал Пачино е първият актьор, когото папата прие
-
Тръмп одобрил планове за военни удари по Иран
-
20-годишен е в кома след катастрофа при гонка
-
Парламентът обсъжда пълна забрана на вейповете
-
Мюсюлманският свят се обединява в отговор на ударите на Израел срещу Иран
-
Разузнаването на САЩ опроверга Израел: Иран не се е стремял към създаване на ядрено оръжие
-
СМГ вече не е първа по успех на матурата по български, срина се до 7-мо място
-
При избори днес: ГЕРБ държи първото място, ДПС-Ново начало измества ПП-ДБ
-
Тръмп е ядосан, че войниците му са били толкова усмихнати на военния парад
-
При избори днес: ГЕРБ държи първото място, ДПС-Ново начало измества ПП-ДБ
-
Аятолах Хаменей отхвърли призива на Тръмп за безусловна капитулация на Иран
-
Русия предупреди САЩ да не оказват военна помощ на Израел
-
Тръмп призова Иран към безусловна капитулация, Хаменей заяви: "Борбата започва"
-
Разузнаването на САЩ опроверга Израел: Иран не се е стремял към създаване на ядрено оръжие
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата