На 23 юли (сряда) Европейската Комисия ще отнеме акредитациите на две агенции, работещи с пари по ФАР. Това става ясно от решение на Комисията, до което БНТ получи достъп.
ЕК отнема акредитациите на Националното звено за финансиране и договаряне към Министерството на финансите и на агенция ФАР към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Други агенции не са засегнати.
Що се отнася до съдебната реформа и борбата с корупцията, ето какво пише в проекта за доклад за напредъка на България по 6-те проблемни области:
1. България е постигнала напредък с гласуваните промени в Конституцията, новия Закон за съдебната система и създаването на Инспектората към ВСС. Към момента няма изгледи Инспекторатът да е дал приоритет на корупционните практики сред магистратите. До края на май са проведени само две проверки за евентуална корупция.
2. По показателя за повече прозрачност и ефективност на съдебните процеси Комисията пише, че в България напредъкът е предимно по гражданските и административните дела. Много малко съдилища изпълняват изискванията на закона за съдебната власт да публикуват решенията си. Има загриженост дали магистратите са достатъчно подготвени да прилагат новия ГПК. Реформите в МВР са наложителни. ДАНС трябва да бъде подложена на по-ефективен парламентарен контрол, за да е налице отчетност.
3. По целта за постигане на по-висок професионализъм и ефективност на съдебната система Комисията пише: „Българските власти докладваха за 9 процеса срещу магистрати през първите 5 месеца на 2008 г., в сравнение със 17 за цялата 2007-ма. Това е слаб резултат, имайки предвид, че в България има 1821 професионални съдии, 1558 прокурори и 564 следователи. Броят и видът на санкциите, налагани от ВСС, са ограничени.”
4. За провеждането на разследвания за корупция по високите етажи на властта се казва: Необходими са сериозни усилия и политическа воля за изкореняване на корупцията по високите етажи на властта, полиция и съдебна система. Създаването на ДАНС е стъпка в правилната посока. Контролът на финансирането на политическите партии е проблем. Много голям е процентът на партиите, нарушаващи правилата.
5. По борбата с корупцията по границите и местната власт, ЕК пише: „България успешно засили усилията за борба с корупцията по границите. Решението да се затворят безмитните магазини и бензиностанции се посочва от България като едно от най-големите й постижения. Остават обаче проблемите с други области като образование и здравеопазване и купуване на гласове на избори.
6. По целта за прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност и прането на пари се казва: „Много малък реален напредък. Нисък брой на дела за организирана престъпност“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как войната на Тръмп с Иран засили политическото влияние на Педро Санчес
Камен Колчев: Отварянето на пазара на ДЦК за гражданите ще е от полза както за тях, така и за фиска
Джордж Осбърн: Повечето страни знаят, че имат нужда от АІ
Ген. Кимит: Иран не е искал да прекратява ядрената си програма
Ще се проведе ли нов референдум за Brexit?
САЩ дадоха зелена светлина за придобиването на Warner Bros. Discovery от Paramount
Починало бебе и починала родилка: МЗ със спешни проверки в Сливен и Търговище
Опит за Рекорд на Гинес: Пилотът Николай Калайджиев с 1000 излитания и кацания за 15 часа
Обедна прогноза
"София прайд" и "Шествие за семейството" под засилено полицейско присъствие в София
Винарна на километър под земята прилича на подземен град с булеварди и кръстовища с бутилки
Черно море обяви старта на подготовката
Рангник отказа на Милан! Германецът остава начело на Австрия
Мачовете по телевизията днес, 13 юни
Номер 77 в Левски: Ще продължи ли Адриан Райчев традицията на „сините“ юноши?
Левски иска национа на България
Левски вдига двойно тавана на заплатите, готви милионна селекция за Шампионската лига
Седмична нумерологична прогноза за 15 – 21 юни
Пухкави милинки с кисело мляко
Защо на някои хора им е трудно да проявяват емпатия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Играта на играчките 5“
10 летни разядки със сирене
Кажете сбогом на тъмните кръгове: 5 домашни маски с видим ефект
Цените на горивата у нас следват оптимизма за края на конфликта
Откриха телата на трима алпинисти в Италия
Лука Модрич се отказва след Мондиала
Шишков обеща: До две седмици приключват пътните ремонти
Какво ще бъде времето в неделя?
Окрадоха английските футболни национали
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята
Астрономи са напът да разрешат мистерията на „малките червени точки“