Сърбия и Черна гора ще започнат, по-късно през годината, разговори за по-тесни взаимоотношения с Европейския съюз /ЕС/, което е първата стъпка към влизането в евроблока, съобщи ВВС.
Еврокомисарят по разширяването Оли Рен заяви, че Сърбия трябва да засили реформите и да екстрадира търсените за военни престъпления мъже в Трибунала в Хага, за да могат разговорите да са успешни. По време на посещението си в Белград Рен подчерта, че няма “кратък път” към ЕС.
Сърбия и Черна гора са сред носледните балкански страни, които ще започнат разговори за “стабилизиране” на отношенията с евросъюза.
Очаква се преговорите за влизане в процеса на стабилизация и асоцииране, който предлага щедро финансиране и се смята за преддверието към членство в ЕС, да започнат през октомври.
Рен и сръбският премиер Воислав Кощуница се съгласиха да започнат разговори, с които да бъде отбелязана петата годишнина от падането на сръбския националист Слободан Милошевич от власт. Самият Милошевич в момента е в Трибунала в Хага и е обвинен в геноцид. Той бе свален от поста си на 6 октомври 2000 година.
“Получихме билет за ключов европейски мач и, за да спечелим играта, трябва да преминем през много бързи и точни реформи”, коментира сръбският президент Борис Тадич.
Оли Рен подчерта, че Сърбия и Черна гора трябва да вложат усилия за засилване на реформата в съдебната система, както и в усилията за справяне с организираната престъпност. Той допълни, че е от съществено значение и предаването на най-важните участници в балканските конфликти от 90-те години.
Сред търсените са бившият лидер на босненските сърби Радован Караджич и неговият военен командир Ратко Младич. Много хора вярват, че Младич се укрива в Сърбия с помощта на представители на армията и службите за сигурност. Двамата са обвинени за ролята си в убийството на 8000 босненски мюсюлмани в Сребреница, Босна.

S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
Седемгодишните облигации на "Старком Холдинг" ще се търгуват на EuroBridge от 17 август
Тръмп защити балната си зала, представяйки я за част от военен комплекс
9 начина на готвене – от най-здравословния до най-нездравословния
Защо роботизираните заводи все още имат нужда от човешкия фактор?
Късна емисия
Стилияна Николова спечели сребро в многобоя на Световното и квота за Олимпиадата
Доходите на политиците: Радев е декларирал сериозна сума и "Шкода"-та
Верижна катастрофа затвори пътя Пазарджик - Пловдив
Илиан Илиев: Преди години трудно допускахме голове, а сега е обратното
Страхотно! Стилияна Николова донесе първи медал за България и квота за Лос Анджелис 2028
ЦСКА 1948 обърна Черно море и излезе на върха
Роналдо и Джорджина подписали предбрачно споразумение
Чиро Имобиле окачи бутонките на пирона (ВИДЕО)
Жалко! Гришо се срина в края срещу аржентинец и изхвърча от любим турнир
Таро карта за 15 август, събота - Тройка чаши
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Дневен хороскоп за 15 август, събота
5 поверия за Голяма Богородица
Високопротеинова пилешка зеленчукова супа
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика