Ето от кои банки може да вземете парите си в КТБ

Последната цифра от ЕГН-то определя откъде можете да си ги изтеглите
Обновена: 24 ное 2014 15:07 | 24 ное 2014 15:07, Бойчо Попов
36
Ето от кои банки може да вземете парите си в КТБ
Снимка: Ройтерс

Вложителите в изгубилата лиценза си през миналия месец Корпоративна търговска банка (КТБ) ще получат парите си в една от девет търговски банки според последната цифра на единния си граждански номер (ЕГН) или последната цифра на ЕИК или БУЛСТАТ, съобщи Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).

Според фонда това е направено с цел да се постигне равномерно разпределение на вложителите според клоновата мрежа на обслужващите банки и да се осигури спокоен и гладък процес на изплащане.

Изплащането на гарантираните суми на вложителите в КТБ ще се извършва чрез клоновата мрежа на определените от Управителния съвет на ФГВБ девет банки. Те са Алианц Банк България АД, Банка ДСК ЕАД, Обединена българска банка АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) ЕАД, СИБАНК ЕАД, УниКредит Булбанк АД, Централна кооперативна банка АД и Юробанк България АД.

Подборът на обслужващите банки е бил извършен в съответствие с утвърдените от Управителния съвет на ФГВБ критерии, като с най-голямо относително тегло сред тях е покритието на клоновата мрежа на банката кандидат с клоновата мрежа на КТБ.

Разпределението на вложителите за обслужване към определените банки е следното:

ЕГН/ЕИК - Банка
0 - Банка ДСК ЕАД
1 - Обединена българска банка АД
2 - Юробанк България АД
3 - Райфайзенбанк (България) ЕАД
4 - Алианц Банк България АД
5 - УниКредит Булбанк АД
6 - УниКредит Булбанк АД
7 - Централна кооперативна банка АД
8 - СИБАНК ЕАД
9 - Първа инвестиционна банка АД, вкл. обслужването на чуждестранните лица

Вложителите в КТБ ще се обслужват от 4-и декември от понеделник до петък в работното време на съответната банка.

Всеки вложител в КТБ с гарантиран размер на влога ще получи достъп до целия размер на подлежащата му на изплащане сума. За да се възползва от това свое право, вложителят трябва да посети офис на определената му обслужваща банка, където представя лична карта или документ за самоличност на чуждестранно физическо лице. Ако е юридическо лице, трябва да предостави ЕИК или удостоверение за регистрация по БУЛСТАТ и актуално удостоверение за регистрация, с което се удостоверяват лицата, които управляват и представляват юридическото лице, както и декларация по образец, наличен в банката (в 2 бр.).

Вложителят може да открие сметка в обслужващата банка и да остави сумата на влог в нея, да нареди превод на сумата по посочена от него сметка в друга банка или да изтегли парите в брой.

Влоговете в чуждестранна валута се изплащат в левове според обменните курсове на БНБ в началния ден на изплащането. Вложителите могат да се разпореждат с гарантираните си суми в срок до 5 години, считано от 4 декември 2014 г.

При разпореждане със сумите вложителите трябва да имат предвид унифицираната тарифа за таксите за обслужване на вложителите на КТБ. Междубанков превод през БИСЕРА (еднократно) е без такса за вложителите, както и откриването на сметка в съответната обслужваща банка.

Списъците на клоновата мрежа и работното време на банките, които обслужват вложителите на КТБ, ще са публикувани на сайта на ФГВБ в секцията за изплащане на влоговете в КТБ. Списъците ще са налични и в клоновата мрежа на обслужващите банки, както на уебсайта на КТБ.

ФГВБ изплаща напълно гарантираните суми на вложителите – български и чуждестранни физически и юридически лица, в размер до 196 000 лв. за един вложител, независимо от броя на сметките му в банката. В тази сума се включват главницата и начислените лихви към датата на отнемането на лиценза на КТБ, припомнят от фонда.

КТБ бе поставена под специален надзор на 20 юни, след като изчерпа ликвидността си и преустанови разплащания. Акционерите в банката с дял от над 10 на сто бяха лишени от право на глас и бяха назначени квестори.

На 6-и ноември БНБ отне лиценза за банкова дейност на КТБ. Основният мотив за отнемането на лиценза е отрицателен капитал на банката от 3,75 млрд. лв. на база на оценките на Deloitte, EY и АФА, които приключиха на 20 октомври.

Още бизнес новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още по темата: КТБ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
0
 
! Отговори
до 32 преди 9 години
Става въпрос за последната цифра от ЕГН, която е контролна. Предпоследната - девета цифра показва пол - чуфт - мъжки пол, тек - женски пол, други цифри сочат и месторождение. Затова не си прав с "хитроумността си" за Андрешко.
27
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АндрешкоСамо че, Андрешко първо трябва да си сменят пола ! Щото ЕГН завършващо на 5 е мъж, а на 6 е жена !
26
0
 
3
 
! Отговори
Андрешко преди 9 години
Тичайте в Булбанк там можете да си ги вземете два пъти !
25
1
 
2
 
! Отговори
byldera преди 9 години
До тайгатаТова ,че не си разбрал правилно предоставената информация не говори добре за теб.Всички депозити до 196000лв. ще са налични на 4 декември (тоест всеки един депозант ще може да управлява цялата си сума.) , а те ще са във банките във срок от 5 години.Човек може да отиде да си вземе всичките пари на 4 декември или след 4 години например ... парите ще са в посочената банка!
24
0
 
6
 
! Отговори
Гошко преди 9 години
А тези дето имат заеми за милиони къде да ги върнат, в коя банка?
23
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Това с mod истина ли е :( ?Икономисти от модул и остатък mod/div не разбират. Иначе с лихвите нямат равни.
22
8
 
2
 
! Отговори
жоро преди 9 години
може да вземете пари от тия банки евентоално ха ха ха не вярвам веднага да ги платят ще видим като му дойде времето пак ще измислят нещо
21
1
 
4
 
! Отговори
optimist преди 9 години
до 25 - Не е престъпление, но хората се подведоха по високите лихви, макар да знаеха, че зад банката стоят мафиоти и олигарси.
20
2
 
16
 
! Отговори
до 24 преди 9 години
Айде стига с тези глупости! Не е престъпление да си вложител в която и да е банка! Престъплението е от другата страна - раздаването на кредити на кухи фирми-свързани лица с мажоритарния собственик, повечето без дейност и обезпечение; т.е. мажоритаря си ползва парите на вложителите, за да прави бизнес империя, като контрола над тази империя е извън банката (няма почти никакви обезпечения по кредитите). Какво толкова не е ясно и как по-просто да бъде обяснено!
19
12
 
6
 
! Отговори
359 преди 9 години
Тези дето пишат че имат по стотина лева май са забравили 2-3 нули отзад,парите са си техни,но защо са ги вложили в тази банка...заради нереалните лихви които предлага без да се замислят,че това ще е до време а след това следва сегашната картинка...Всичко идва от човешката алчност съпроводена от нечовешка глупост.За това ви се смеят хората а не защото ви завиждат а от къде ви са парите не е моя работа,аз не помня някога семейството ми да е имало влогове в банка и това не пречи да живеем нормално
18
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До бай иван Все пак Банка ДСК има и двойно повече клонове от която и да е друга банка. Така че ще се оправят. Отделно че все ще удържат някаква таксичка за теглене - ще опънат два пъти повече от такси. Що да са прецакани :)
17
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Първа инвестиционна банка АД, вкл. обслужването на чуждестранните лицаTaзи банка нямаше ли да връща едни пари на държавата?
16
3
 
3
 
! Отговори
бай иван преди 9 години
хаха. прецакаха Банка ДСК!последната цифра на ЕГН-то се изчислява по т.нар. модул 11. Т.е. сумират се първите 9 цифри по формула и се прави модул 11. ако обаче се получи 10, се записва 0. Т.е. ЕГН-тата завършващи на 0 са средно статичтически двойно повече отколкото ЕГН-тата завършващи на 1, или на 2 или 3 и т.н. поединично обаче.но пак, поредното малоумие на *** ни банкери, които деление по модул не може да сметнат и да си направят сметката правилно.
15
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Честно да ви кажа прибирам си кирливите 3000 лева спестени пари и със сигурност не бих ги сложил на депозит в нито една от изброените!
14
1
 
6
 
! Отговори
Коко преди 9 години
До АнонименТой не е Цецо Слушалката, а Цецо ***.
13
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А Цецо слушалката защо още е на свобода?
12
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Разследвайте ги!До вчера злорадствахте, че никой няма да получи лев от КТБ, сега пък от къде били. Да разследват милионите, не кокошкари за няколко хил. евро. Ако ти не си спестил 5 лева и просиш от комшията си е твоя работа
11
1
 
5
 
! Отговори
Joro преди 9 години
Дали не се оформя една лавина!
10
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ще има бум на телефонни измамници обаждащи се от името на някоя от банките и.т.н края го знаете....
9
3
 
6
 
! Отговори
до 4 преди 9 години
Кой нормално мислещ човек ще се разхожда с пари в брой? Всеки има дебитна карта, банкови сметки - нареждаш само превод на сумата по съответната сметка и си готов. Този, който ги изтегли кеш какво ще ги прави - предполага се, че щом си успял да изкараш няколко десетки хиляди лева значи знаеш как да боравиш с личните си финанси. За малки суми до 4-5000лв. може и да има хора, които да ги изтеглят кеш, но не знам дали има вложители с такива малки депозити в КТБ.

Спонсорирани публикации