Анализ: Внасяли сме суров петрол на завишени цени

Потърпевши се домакинствата и държавният бюджет
26 май 2015 16:18, Бойчо Попов
50
Анализ: Внасяли сме суров петрол на завишени цени
Снимка: Reuters, архив

Налице са съмнения, че внасяният в България суров петрол от сорта "Урал" е оценяван по значително по-високи стойности от борсовата му цена, увеличена със застраховките и навлото. Последиците от това облагодетелстват "Лукойл" и нанасят значителни щети на българските домакинства и институции, а също така и намаляват конкурентоспособността на българските фирми, гласят заключенията в анализ, изготвен от Лабораторията за риск мениджмънт към Нов български университет, който е ръководен от бившия премиер Иван Костов.

Анализът на данните, озаглавен: "Основателни съмнения за ощетяване на бюджета на Република България с цената на суровия петрол", е бил извършен чрез специално изработена методика в лабораторията, която позволява да се изчисли и сравни цената на доставения суров петрол сорт "Урал" с борсовите цени, да се изчислят осчетоводените разходи за суровината и разликата с тези, които би следвало да се формират при прилагане на борсовите цени. Направено е същото сравнение и по отношение на възстановения данъчен кредит по ДДС.

Той е на базата на официални данни, предоставени от Агенция "Митници" за вноса и облагането с ДДС на суровия петрол в страната в периода 2006-2014 г.

Анализаторите са взели за отправна точка средните цени на суровия петрол сорт "Брент" по данни на Световната банка, която смятат за по-надежден източник, като отбелязват, че Агенция "Митници" не би трябвало да приема тази цена, при положение че облага вноса на сорт "Урал". Още повече, че от 2006 до 2013 г. цената на брента е средно с 2,4% по-висока от тази на "Урал".

Според изследването на лабораторията данните от агенция "Митници" "вероятно отразяват достоверно количеството внесен в страната суров петрол, условията на доставка и приходите от събран ДДС". Същевременно обаче не бил посочен много важен показател – конкретната фактурирана цена на продукта, в случая на суров петрол сорт "Урал".

Вместо това се посочвала средногодишната цена на петрол сорт "Брент", която според лабораторията няма отношение към доставката и облагането с ДДС на суровия петрол за "Лукойл Нефтохим Бургас“ АД.

Но и това не е всичко – сравнение между борсовата цена на брента и доставната цена на "Урал" показала, че последният е средногодишно с 10,6 на сто по-скъп. Това обаче противоречи на съотношението между борсовите цени на двата сорта, тъй като петрол "Брент" е с по-високо качество и от него се получава по-голямо количество светли течни горива. Анализаторите стигат до извода, че доставната цена на петрола, декларирана от "Лукойл", е по-висока между 6,68% до 15,61% за различните години от 2006 до 2014 г., като средногодишното превишение е 13,27%, съпоставена с борсовата цена на сорт "Урал“.

Тъй като нефтът се доставя по море по маршрута Новоросийск – Бургас, а Черно море е вътрешен воден басейн, в транспортните разходи не се включват такси за преминаване през натоварени проливи и канали (Босфора, Гибралтар, Суецкия канал и др.). В такива случаи пък се прави и допълнителна отстъпка от цената на петрола в рамките на няколко процента под борсовата цена. "В случая с доставките за България се наблюдава точно обратното".

Използваната методика е позволила да се изчисли общият разход за суров петрол сорт "Урал" с борсови цени, карго застраховки и начислен, дължим и възстановим ДДС. Това показало, че завишените разходи за суров петрол в периода 2006 – 2014 г. са между 385,8 млн. лева и 1,039 млрд. лв.

Посочва се още, че "Лукойл" е завишавал своите производствени разходи заради приложени цени на суровия петрол, които не съответстват на борсовите за сорт "Урал", средно годишно със 763,5 млн. лв. С натрупване за анализирания период сумата възлиза на 6,871 млрд. лв. Отделно се изчислява, че държавата е пропуснала да събере 1,145 млрд. лв. от ДДС.

"Посочената значителна добавена стойност, която е произведена и реализирана в България, не е обявена като такава, а като производствен разход, чрез завишаване на цената на суровия петрол. Осчетоводена като такъв производствен разход за суров петрол, добавената стойност е изнесена от страната. Тази добавена стойност не е обложена с ДДС и корпоративен данък", пише още в анализа.

Основните последици от всичко това са повишаване на производствените цени на рафинерията, повишаване на цените за потребителите на течните горива и "много вероятно", избягване на корпоративно подоходно облагане. Това вероятно е завишило и печалбата на компанията, която освен това е била обложена с по-ниски данъци, а същевременно потребителите са плащали необосновано високи цени за горивата.

От лабораторията предлагат на държавните институции три мерки за спиране на порочните практики. От една страна властите могат да изискат фактурите, по които "Лукойл" е плащала суровия петрол "Урал“ за последните пет години. Освен това АДФИ може да извърши пълна проверка на доставките на петрол сорт "Урал" от приватизацията на Нефтохимическия комбинат в Бургас досега, за да бъде определен размерът на умишлено занижените печалби и надвзетия възстановен данъчен кредит, а след това Министерство на финансите и НАП могат да предявят иск към "Лукойл" и дъщерните фирми на ОАО Лукойл Москва за нанесените финансови щети на бюджета.

Още за икономика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
0
 
0
 
! Отговори
... преди 8 години
Руснаци ни прецакали ? Да не повярва човек. ПС : проверете всички руски фирми в търговския регистър. Братушките от 25г не са спечелили нито лев в България. Декларират печалба от стотинки на година . Защо толкоз се натискат да дойдат не знам, като нищо не печелят, горките дори данъците не могат да си внесат ...
38
0
 
0
 
! Отговори
Наблюдател преди 8 години
Със сигурност в таз далавера са участвали и участват български чинавници от най-високи нива.Няма начин през годините да не са знаели в Министерство на финансите! Да видим сега, изобщодали нещо ще направят или както си му е редa в България, ще започне прехвърляне на вината на сам, на там като "топка за тенис". Разбирасе с цел замазване на гиганската далавера. Някой до сега да е разбрал, кой е виновен за КТБ?
37
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
не трябва да се жали. Това е "братски", "славянски" и "православен" петрол. Не е евтин "краварски" или "камиларски" петрол.
36
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Що се пените бе.Щом номерата на руснаците с укриване на печалби минават тук що да не крият?Виновни са корумпираните типове на държавни постове затваряли си очите за тези престъпления.Ама за тях почти нищо не се пише.
35
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ама тия чакаха Европа-2020 да внесат анализа,а още е 2015,що ли са подранили или петрола свършва и с туй и анализите че са извършени от НБУ на И.Костов ще му се забрави името.
34
2
 
21
 
! Отговори
Червени бандити преди 8 години
Далаверите на руските престъпници нямат край.Изгонете червения миризлив ботуш от България ,както навремето Костов изгони Чорни и има още забрана да влиза в цяла Европа.
33
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Трябва да се проверят всички руски компании или фирми с руско участие. Това им е манталитета - краде се на едро и дребно.
32
0
 
10
 
! Отговори
Алекс преди 8 години
Мафията в България отдавна Е държавата. Откриват Америка с тия обществени тайни, а на възмутените по-долу - ами направете нещо бе. Избори има, вдигаш се напротести, излизаш на саморазправа или ако не се излиза на глава си биеш шута от тая сива държава. Да седиш на дивана и да мрънкаш как били нещата е меко казано смешно.
31
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
За такива мащабни измами, Лукойл трябва да бъде национализирана !
30
0
 
25
 
! Отговори
Атом преди 8 години
Една от главните причините за приватизация на Нефтохим през Октомври 1999 г беше,че лукойл ще доставя нефта на цени под пазарните, защото е голям производител и така ще имаме по-евтини горива. Твърдеше го лично министър председателя на правителството ни по това време. Забравих му името. Един такъв мургавичък, говори си с теменужките. Някой ще помогне ли?
29
3
 
15
 
! Отговори
edin преди 8 години
Това,което чета,е страшно!Братска помощ от братски народ!
28
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 31Акцизите върху горивата не ги плаща Лукойл. Плащаме ги ти и аз.
27
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Русофилите .. защитавате ли Лукойл или ? каква е опорнота точка по темата ?
26
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ДРУГАРЮ КОСТОВ ОТ 2006 ГОДИНА ДО ДЕН ДНЕШЕН КЪДЕ СПА? НА МОКРИ ВЕСТНИЦИ ЛИ? А ДРУГАРЯТ ЦАЦАРОВ ЗАЩО СПИ И НЕ СЕ САМОСЕЗИРА ЗА ОГРАБВАНЕТО НА ДЪРЖАВАТА И НАРОДА? САМО ЧЕ АКО СЕ САМОСЕЗИРА ЩЕ ТРЯБВА ТИКВАТА И ДРУГАРЯТ ЗЛАТЕВ ДА ГИ ВКАРА ЗА ПО ЕДНА ДЕСЕТАРКА В ЗАТВОРА. А ТОВА НЯМА КАК ДА СТАНЕ. А ОВЦЕТЕ ДА ПРОДЪЛЖАВАТ ДА БЛЕЯТ И ДА СИ ВДИГАТ ОПАШКАТА.
25
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Лукойл са декларирали 0 /нула/ печалба.--------Отделно са другите такси, данъци и т.н.
24
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До РумбоДекларираната печалба на Дънди за миналата година е 250 млн лева. 10% е данък печалба. Отделно са другите такси, данъци и т.н. Лукойл са декларирали 0 /нула/ печалба.
23
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До РумбоАко можеш - отиваш и копаеш злато. Плащаш милиарди на държавата и печелиш стотина хиляди на година. Навит ?
22
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Nobody2 млрд са за Лукойл но от тия 2 млрд в БГ са влезли стотина хиляди В НАЙ ДОБРИЯТ СЛУЧАЙ!
21
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тиквата направи две неща, за да се вдигне потреблението на горива и да увеличи печалбите на тези мошеници. Вдигна максималната скорост на магистралата и ви накара да светите като гламави деня и нощя.
20
1
 
3
 
! Отговори
Nobody преди 8 години
Лева, не евро, сори. Но пак - факт.

Спонсорирани публикации