43% от българите предпочитат заем от банка вместо от роднини

29% вземат пари от приятели
1 юли 2015 22:13, Надежда Бочева
14
43% от българите предпочитат заем от банка вместо от роднини
Снимка: архив, БулФото

43% от българите предпочитат да вземат потребителски кредит от финансова институция вместо от близки хора. Подобна е и ситуацията в Полша, където на финансовите институции се доверяват 47%, които смятат, че „парите развалят отношенията“.

Чехите и словаците обаче предпочитат да решават финансовите проблеми в семеен кръг. Изводите са от международно проучване на дружествата “Профи кредит“, проведено в Полша, Чехия, Словакия и България, съобщи компанията.

Проучването изследва в дълбочина отношението на българите към взимането на средства назаем. От анкетираните сънародници 41% казват, че взимат пари назаем единствено когато това е абсолютно необходимо, а 28% избягват да го правят. От запитаните близо 20% споделят, че не вземат пари назаем, а едва 10% не изпитват притеснения да го правят редовно.

"Приятелите имат по-голяма тежест при обсъждането на личните финанси, отколкото финансовите консултанти“, коментира Александра Тодорова, маркетинг директор в компанията.

Запитани към кого биха се обърнали при недостиг на финансови средства, 47% от чехите и 45% от поляците посочват семейството, 39% от словаците дават същия отговор, а този процент е едва 28 при българите.

При обсъждането на затруднения в семейния бюджет, от друга страна, цели 70% от гражданите на Чехия се консултират с член на семейството за възможните решения, 67% от словаците и 64% от българите правят същото, докато процентът е най-нисък при поляците – 57%.

Веднага след семейството като доверен източник на финансови съвети се нареждат приятелите. Препоръка от тяхна страна е търсена от всеки осми гражданин на Полша, Чехия и България, както и всеки десети човек от Словакия.

Българите най-често вземат заем от приятели – 29% от анкетираните споделят, че го правят. В другите страни, обхванати от проучването, този процент е по-нисък.

Изследването разкрива и нивата на финансова грамотност в четирите страни, която е най-ниска в България. На въпроса дали знаят как да проверяват статута на своите задължения по-малко от половината (49%) българи дават утвърдителен отговор. Преди тях се нареждат чехите (59%) и словаците (61%). С най-висока финансова култура са хората в Полша, където броят на хората, които знаят как да проверяват задълженията си, достига 72%.

Въпреки че имат такива знания, едва 23% от българите проверяват своя статут на длъжник редовно, показва още проучването. В Чехия и Полша този процент е дори по-нисък – съответно 22% и 21%, а в Словакия е най-висок – почти 30%.

Още финансови новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още по темата: финансиранекредити
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
0
 
! Отговори
amo преди 8 години
Оставете статията на мира, тя просто дава факти. Много по-притеснителни са коментарите под статията. От тях прозира нагласата в обществото ни, че банките едва ли не насила (като на горките гърци) раздават кредити. Истината е малко по-тъжна и прозаична: всеки кредит е по молба на кредитополучателя и точно по условията, по които е подписан - което, пак за разочарование на мнозинството списващи, означава, че всичко е по закон. Ползването на кредит е договор, не е социална помощ.
9
2
 
1
 
! Отговори
Ценов преди 8 години
Изчетох глупавата статия. Написана е в услуга на някой народен кръвопиец. Не вземайте пари назаем!
8
2
 
3
 
! Отговори
кали станкова преди 8 години
Относно кредитирането пак ако забележите има измама . И каква е тя ли ??? Видима е . Отпускат сума пари , но все пак има начисление голямо и вие плащате лихви в пъти повече от нормалното и реалното . Уж че банката има добри намерия а всъщност са мошенници големи . Има си закони все пак приятели .
7
1
 
2
 
! Отговори
Ром Менте Ликьор преди 8 години
Всъщност, цели 57% от българите предпочитат да НЕ вземат потребителски кредит от финансова институция, а от близки и това са близо двама от трима. Питането е, защо хората имат такова негативно отношение към въпросните институции.
6
1
 
3
 
! Отговори
az преди 8 години
PULNI GLUPOSTI DOLNA LUJA
5
1
 
4
 
! Отговори
по точно преди 8 години
от банки защото и роднивите нямат.да си кажем истината
4
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А колко % от българите спретват РЕФЕРЕНДУМ, когато дойде време да си върнат взетите назаем пари ?Не са много ( за разлика от сиризоидите), и се гордея с това!
3
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Хора, бъдете разумни. Никога не вземайте от банка пари. Тази статия е пропагандна. Банките нещо са я закъсали. Опитват се да ви примамят. И с тези убийствени лихви...мислете!
2
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Всички банки от родшилдов тип, са финансови пирамиди, като КТБ.
1
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ЦК на либераститеСпокойно, спокойно, никой не те насилва да харчиш повече, от колкото можеш да си позволиш.Всяко удоволствие се заплаща.

Спонсорирани публикации