Климатичните промени заплашват пазара на кафе

Очертава се недостиг, светът се нуждае от още една Бразилия
Обновена: 7 окт 2015 19:58 | 7 окт 2015 19:56, Миглена Иванова
8
Климатичните промени заплашват пазара на кафе
Снимка: Reuters

Светът се нуждае от още една Бразилия, ако иска да продължи да пие кафе, предупреждава Bloomberg.

Нарастващото потребление, особено в нововъзникващите пазари, означава, че глобалното производство ще трябва да се увеличи с 40-50 милиона чувала през идното десетилетие, смята Андреа Или, главен изпълнителен директор на Illycafe SpA, базиран в Италия. Това е повече от цялата реколта в Бразилия, която е най-големият производител и износител на кафе в света.

Заплахата от глобалното затопляне, както и ниските цени разубеждават земеделците да увеличат обемите. Това е потенциалният проблем, които производители, представители на властите и индустрията обсъждаха на Световния форум за кафето, който се проведе тази седмица в Милано. „Рано или късно, след месеци или години, ще трябва да вземем дръзко решение какво да се прави. Не знаем откъде ще дойде това допълнително кафе“, казва Или.

Светът е изправен пред дефицит в производството на кафе в размер от 3,5 милиона чувала през сезона 2015-2016 г., който започна в четвъртък. За това предупредиха още през август от швейцарското Volcafe.

Предната година имаше глобален недостиг от 6,4 милиона чувала. Последната реколта в Бразилия пострада от тежката суша през 2014 г., която доведе до поскъпване с около 50% на фючърсите на сорта арабика в Ню Йорк. От началото на 2015 г. цените паднаха с 27% с поевтиняването на бразилската валута спрямо долара, което пък направи износа от южноамериканската държава по-привлекателен.

Глобалното потребление на кафе ще се увеличи с една трета до 200 милиона чувала до 2030 г., прогнозира Михаел Нойман, председател на борда на фондация Hanns R. Neumann, свързана с германската компания Neumann Kaffee Gruppe, базирана в Хамбург.

„Тази година производството възлиза на 144 милиона чувала и може да се увеличи, за да се постигне баланс на пазара през 2030 г., стига по-малките земеделци да успеят да увеличат обемите дотогава“, каза Нойман по време на форума в Милано.

Глобалното затопляне застрашава около четвърт от производството на Бразилия, а земеделците в Никарагуа, Ел Салвадор и Мексико са изправени пред потенциални загуби, ако не са адаптират към новите условия, посочи проучване на Международния център за тропическо земеделие, публикувано през май. Районите на производство вероятно ще трябва да се преместят от Централна Америка към Азиатско-Тихоокеанския регион и Източна Африка, където културата може да се отглежда на по-високи места.

Сортът арабика, който се използва от редица търговци, включително и от Starbucks, е най-силно застрашен от растящите температури. Най-големият производител на арабика е Бразилия, а на робуста – Виетнам.

„Земеделците са готови на промени, за да се приспособят към високите температури“, казва Жан-Марк Дювозин, главен изпълнителен директор на Nespresso, собственост на Nestle SA. Компанията използва кафе от Южна Америка, Азия и Африка. „Често посещавам фермите и все повече от тях се намират високо в планината. Затоплянето има негативно влияние“, допълва Дювозин.

Още икономически новини от света четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още по темата: бизнескафеБрализия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
1
 
! Отговори
Нина преди 8 години
Преди две-три години реколтата в Бразилия пък е била рекордна, тъй че не знаеха как да го продадат. Оттам тръгнаха рекламите със зелено кафе за отслабване. Проста статия с просто съдържание.
6
1
 
0
 
! Отговори
Нина преди 8 години
Некомпетентна статия. От няколко години най-големият производител на кафе е Виетнам. При това положение не е ясно, какво толкова се вайка журналистът. Пък дали ще е арабика или робуста, за обикновения потребител си е все тая.
5
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Глупости опитват се изкуствено да вдигнат цените всичко е бизнес за съжаление...
4
0
 
7
 
! Отговори
Светъл преди 8 години
Консумацията на кафе в световен мащаб е по-голяма, отколкото производството. Това е една от теориите. Ако това е вярно, то значи че пием нещо, което мирише, има вкус и ефект на кафе, но НЕ Е кафе! Или иначе казано, химикал на прах за 30 стотинки. Химикал , който има възбуждащ ефект върху мозъка на наркотична основа като симптони. Бързина и точност на ума, бодрост и т.н.
3
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ОЩЕ НЕ СЪМ ЧУЛ И ВИДЯЛ НЯКОЙ ДА Е УМРЯЛ ЗАТОВА ЧЕ НЕ Е ПИЛ КАФЕ. НО БЕЗ ХЛЯБ ИЗМРЯХА МИЛИОНИ ПРЕЗ ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА.
2
1
 
3
 
! Отговори
Во Нгуен Зиап преди 8 години
По количество, най-големия производител на кафе не е Бразилия, а Виетнам!
1
4
 
9
 
! Отговори
Кукувица преди 8 години
Климатичните промени се изразяват в понижаване на средните температури на земята вече 10 години. Скоро ще стане трудно на продавачите на въздух да си продават сертификатите и да печелят милиарди с измислени неща. Учени получават цял живот заплати за да доказват неща, които не зависят изобщо от човечеството, а са резултат от промени в слънчевото греене. Е...Затоплянето на земята е като религията- има вярващи и такива като мене- невярващи.