Лято'16, туризмът – прегряване с геополитически привкус

Бележи ръст по всички параметри, но не след инвестиции в качеството
28 окт 2016 10:22,
3
Лято'16, туризмът – прегряване с геополитически привкус
Снимка: архив, Булфото

Лято 2016 постави рекорди за българския туризъм, каквито секторът не помни от 26 години. Значително увеличение има както на броя на туристите, които е посрещнала страната ни, така и на приходите от туризъм. Тези изводи са видни от последните данни на националната статистика и потвърдени от Министерството на туризма, туроператори и наблюдатели на сектора.

Ръст по всички показатели

По обобщени данни на Министерството на туризма през активния летен сезон – юни-септември, България е посрещнала над 5,2 милиона чуждестранни туристи, или с 18% повече спрямо същия период на 2015 година. Лято 2016 е рекордно и по брой туристи, посетили страната ни, и като ръст на вътрешния туризъм, посочи министърът на туризма Николина Ангелкова.

На много от пазарите са реализирани чувствителни ръстове за периода юни-септември. Германия – ръст от 33%, Русия – 22%, Румъния – 15%, Полша – 38%, Украйна -10%, Великобритания – 10%, Чехия - 38%, Франция – 19%.

За периода април-септември България е посетена от общо 6 млн. чужди туристи, или над 17% повече в сравнение със същия период на миналата година. Министерството на туризма очаква с данните за октомври да бъдат отчетени около 6,6 милиона чужди туристи, които са избрали България за своята лятна почивка.

За януари-септември страната ни е посрещнала близо 7 млн. чуждестранни граждани, без транзитно преминалите. За сравнение, за цялата 2015 година България е посетена от около 7,1 милиона чужди туристи.

Позитивни са и резултатите, що се отнася до българските туристи. За деветмесечието българите, които са почивали в страната, са близо 2,9 млн. души. Спрямо същия период на миналата година има ръст от 8%. Само за лятото, в периода април-септември, българските туристи са нараснали с над 7%.

Туристическото министерство отчита и сериозен ръст в приходите. По данни на БНБ приходите от международен туризъм в текущата сметка на платежния баланс за първите осем месеца на тази година възлизат на над 4,7 млрд. лв. (данните на БНБ се публикуват с месец закъснение от тези на НСИ и към момента са налични само за януари-август). За периода януари-август 2016 г. приходите от международен туризъм са с 621 млн. лева повече спрямо същия период на миналата година, или ръст от 15%.

Данните на Института за анализи и оценки са за ръста на туристите за юли, август и септември. За трите месеца ръстът на туристите е 17%. От германския пазар - 42%, от руския - 35%, от Полша, Чехия и Словакия - ръст между 55 и 75%.

Чуждите туристи в България ще надхвърлят 10,3 милиона до края на годината. Заедно с приходите от вътрешния туризъм те ще донесат приходи от над 7,1 млрд. лева, каза за Investor.bg Румен Драганов, директор на Институт за анализи и оценки в туризма.

Лято 2016 е еталон по отношение на минали и бъдещи летни периоди, годината показа възможно най-добрите резултати от 26 година насам. По всички параметри имаме специфичен връх – брой нощувки, среден приход от стая, среден приход от туризъм и брой туристи. Данните за вътрешния туризъм също показват стабилност, описа той изминалия летен сезон.

Пренареждане

За 2016 година ключов фактор за българския туризъм е геополитическият. Това не е първата година, през която значими геополитически събития пренареждат картите в полза на българския туризъм. Събитията в Египет и Тунис отпреди изиграха своята роля и пренасочиха туристи. Спирането на полетите от Русия към Турция и от Русия и Европа към Египет също преобърнаха посоките на туристите. Но не е тайна, че големият туристически бум през лятото на тази година у нас е следствие на големия отказ от пътувания към Франция и Турция, които повлияха на европейските туристически пазари, включително и на българския.

Цените по Черноморието не са толкова съществен фактор, тъй като през годините те са били и по-високи, но не сме достигали резултата, който генерираме сега, отбеляза Драганов.

Определено не може да се твърди, че тези значителни ръстове са в резултат на направени инвестиции в качество на туристическия ни продукт, смята той.

Именно лятото, белязано от значими събития като опита за преврат в Турция, и терористични атаки - атентатът в Ница, както и тези в Брюксел, повлияха коренно на параметрите на туризма у нас и по света. Вече не говорим само за качество и сигурност в туризма, а като повлиян от геополитиката, каза Румен Драганов.

Ясно е, че спирането на полетите от Русия към Турция и от Русия и Европа към Египет и Тунис пренасочиха над 15 милиона европейски туристи към различни дестинации като България, Гърция, Кипър, Испания. Видяхме как Франция и Белгия загубиха туристи. След май месец започна спадът на пътувания на българи към Турция, който към края на лятото достигна 30 на сто. Годишно пътуванията на българи към югоизточната съседка са над 1,1 милиона, така че този спад се равнява на около 300 хил. туристически пътувания по-малко.

В края на сезона големите европейски авиокомпании отчитат загуби, което е показателно, че спадът на превозите влияе не само на хотелиерството и ресторантьорство, но и на транспорта в неговите разновидности, допълва експертът.

Ръст на най-важните пазари

Като цяло България записва 17% ръст на туристите за юли, август и септември – ключовите месеци за летен туризъм у нас, посочва председателят на Института. Имаше и пренасочване на туристи към планинските ни курорти през лятото, в Централен Балкан имаше голямо търсене за туристическо настаняване, защото Черноморието не можа да поеми всички заявки, сочи статистиката на Института.

Германският пазар, който за нас е най-важният, бележи ръст от 42%, руският - от 35%, силно развитие записаха и на централноевропейските пазари – Полша, Чехия и Словакия, които отбелязват ръстове между 55 и 75%. Значително се увеличават пътувания от Великобритания, Скандинавия и други извън европейски страни като Иран например, откъдето за първи път се прояви интерес към пътуванията след премахването на санкциите за страната. посочи Драганов.

Българите, посетили Гърция до края на септември, са 650 хил., а гърците у нас – 700 хил. за периода, като тази тенденция за превес на гръцките посещения ще продължи предимно по икономически причини, отбеляза експертът.

Прегряване

Българският туристически бизнес се справи отлично с пресата от туристи (от началото на годината са реализирани над 55 милиона нощувки), която се случи през август и септември, посочи Драганов. За първи път нямаме отрицателни публикации относно замърсяване на морето, алкохолен туризъм и други, тоест жълтината по отношение на туристическото предлагане, изчезна. Изчезнаха всички ненужни и несъществуващи сензации с отрицателен знак, допълни той.

Продължението на материала четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


3
Още по темата: туризъмръст
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
20
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 7 години
"Бележи ръст по всички параметри..."Айде нЕма нужда!Ръст имаше на бедните социалтуристи.Те са направо СКЪСАНИ.Даже билетчето в автобуса отказваха да платят!
2
0
 
23
 
! Отговори
браво преди 7 години
Сега следва увеличение на заплащането на персонала, повишаване качеството на услугата , Частни вложения в инфраструктурата и чистотата - Така се подържа ниво и се върви напред.
1
1
 
24
 
! Отговори
диарийка преди 7 години
така си е, Изчезнаха всички ненужни и несъществуващи сензации с отрицателен знак, допълни той, но това не значи че изчезна разтройството у всички посетили нашето черноморие

Спонсорирани публикации