"Европа търси талант" или как да не се попълват висшите постове в ЕС

Победителите се избират с пазарлъци късно през нощта
Обновена: 22 юли 2014 13:23 | 22 юли 2014 12:03, Елка Василева
24
"Европа търси талант" или как да не се попълват висшите постове в ЕС
Снимка: архив, Reuters

Ако "Европа търси талант" беше телевизионно шоу, щяха да го свалят от екран още преди години като състезание без никаква тръпка, предвидено да възнаграждава посредствеността, пише Пол Тейлър, Ройтерс.

Малко неща могат да накарат Европейския съюз да изглежда по-непривлекателен за гражданите си и широкия свят, отколкото непрозрачния процес на запълване веднъж на пет години на висшите властови позиции в 28-членния блок.

Победителите се избират с пазарлъци късно през нощта не толкова заради опита, управленските им умения и познания, а понеже никой не е достатъчно склонен да им наложи вето. В списъка се отбелязват правилните кутийки, а на журито се предлагат услуги в замяна на подкрепата за съответния кандидат.

28-те държавни и правителствени ръководители в ЕС, някои от които също може да се окажат кандидати, съставляват журито по подбора.

Провалът им да постигнат пакетна сделка миналата седмица за това кой ще бъде новият ръководител на европейската дипломация, новият председател на Европейския съвет, който да ръководи срещите им, и постоянният председател на съвета на финансовите министри на еврозоната, изглеждаше огромен, но не представлява катастрофа.

Лидерите отново ще опитат да вземат решение в края на август и тогава може би ще разполагат с по-добре квалифицирани кандидати.

Но първият опит привлече вниманието към някои от характеристиките на една потайна система, която отдава по-голямо значение на критерии като партийна принадлежност, равновесие между половете, баланс между влиянието на малките и големите страни и справедливото разпределение на местата между Севера, Юга, Изтока и Запада, отколкото на идеите или способностите.

След като опита да подпомогне сключването на такава сделка, председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой отбеляза с разочарование, че всички тези фактори са много трудни за балансиране, когато има на разположение само два или три поста, а за постигането на консенсус са нужни 28 нации.

Срещата на върха не можа да постигне решение, тъй като Полша и балтийските държави искаха една от висшите позиции да бъде дадена на кандидат от бившите комунистически страни, които са членове на ЕС от вече десетилетие.

41-годишната италианска външна министърка Федерика Могерини, която заема поста едва от 4 месеца, изглеждаше, че се насочва към външнополитическата длъжност със силната подкрепа на социалистическия премиер Матео Ренци, до момента, когато източноевропейците издигнаха възражения, настоявайки, че й липсва опит и че тя е прекалено мека с Русия в контекста на украинската криза.

Освен младостта й ключови предимства са, че тя е жена и е от лявоцентристкото политическо пространство, което би балансирало избрания председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който е мъж от център-дясното.

Прямата президентка на Литва Далия Грибаускайте обаче заяви, че няма да гласува за "прокремълски" настроен кандидат.

Ренци беше толкова разочарован от проваления опит да превърне скорошната си победа на европейските избори във висша позиция за Италия, че предложи занапред Ван Ромпой да изпраща на лидерите sms-и, ако не е възможна сделка, за да им спести
разходите за път.

Датската премиерка, 47-годишната Хеле Торнинг-Шмит влезе в надпреварата като фаворит за наследник на Ван Ромпой, но Франция не беше доволна, че страната й не е член на еврозоната, където има 18 държави, а длъжността предвижда председателство на срещи на върха, посветени на паричния съюз.

При толкова непрозрачни критерии рано издигнатите фаворити често отпадат от надпреварата и по-късно в играта се появяват изненадващи претенденти, което не позволява да се отдели време за хладнокръвна оценка на пригодността им.

Изборът през 2009 г. на първия върховен представител на ЕС за външната политика, който трябваше да бъде и заместник-председател на ЕК и ръководител на зараждащата се Европейска служба за външно действие, представлява истинска карикатура на тези обрати.

Основната група лидери на ЕС тогава се съгласиха, че постът трябва да бъде даден на британец, надявайки се, че Лондон ще номинира тогавашния външен министър Дейвид Милибанд, който се радваше на уважението на своите колеги.

Но Милибанд предпочете да остане у дома, надявайки се да оглави Лейбъристката партия и постът беше даден в последната минута на Катрин Ащън, която тогава беше еврокомисар за търговията, но нямаше външнополитически опит.

Избягването на едно проблематично гласуване в парламента беше ключов фактор за избора й, тъй като тя беше член на Камарата на лордовете, неизбираемата горна камара на британския парламент.

Разочарован европейски дипломат тогава запита: "Ако отговорът е Катрин Ащън, какъв е бил въпросът?"

Срамежлива пред медиите, но осъзнаваща статуса си, Ащън положи усилия да добие авторитет сред големите външни министри на Европа - и изглежда успя. Един слаб неин наследник сега би им бил по-удобен.

Докато Ащън отбеляза някои успехи като посредничи за първото споразумение между Сърбия и Косово и водеше преговорите по временното ядрено споразумение между Иран и световните сили, критици твърдят, че тя прекалено често не успява да действа в съседните на Европа региони.

Никоя самоуважаваща се компания, публична администрация или благотворителна организация не би се захванала да назначава председателя, изпълнителния или финансовия си директор по начина, по който ЕС го прави.

Обявените кандидати са малко и не се предвиждат интервюта за работа или възможности за разискване на програма. Претендентите често са принудени да отричат интереса си към позицията, към която се стремят заради страх от политическо унижение у дома, ако бъдат отхвърлени.

Евроскептични политици твърдят, че се сключват задкулисни лични сделки като доказателство за "демократичния дефицит" в Европа и за липсата на връзка между гласоподавателите и европейските институции.

Но възможните алтернативи като например прякото избиране на личностите на висшите длъжности в ЕС или даването на пълна свобода на държавите членки в избора на председател, така че да се състави екип от изявени таланти, са неприемливи за 28-те национални правителства.

По ирония на съдбата институцията, замислена да представлява общия европейски интерес, Европейската комисия, е последният бастион на суверенното равенство - всяка държава получава едно комисарско място.

Трудно е да си представим Германия или Франция - да не говорим за Великобритания - да позволят на председателя на Комисията да си избере, да речем един изтъкнат икономист, критично настроен към правителството или експерт по търговия от опозиционна партия, макар и гениален.

Предвид не най-добрия процес на назначения цяло чудо е, че някои от висшите представители на ЕС се оказаха велики лидери. Жак Делор, който беше алтернативна кандидатура през 1984 г., след като лидерите отхвърлиха друг французин, за когото се смяташе, че е твърде федерално ориентиран, беше най-ефективният ръководител на ЕС от създаването на Съюза. По време на десетилетието, през което ръководеше Комисията, Делор изгради единния пазар и постави основите на единната валута евро.

След Делор някои правителства тайничко се заклеха никога вече да не избират силна личност. Неговите наследници бяха избирани отчасти заради съгласието си да се съобразяват с големите държави членки. Самият Ван Ромпой се появи късно в надпреварата, след като кандидатурата на Тони Блеър за първи председател на Европейския съвет не беше приета.

Докато обичащият медийното внимание Блеър можеше да бъде внушителен играч на полето на външната политика и да кръстосва земното кълбо, скромният Ван Ромпой си стоеше през повечето време у дома, търпеливо изграждаше компромиси и удържа еврозоната единна по време на дълговата криза.

В крайна сметка, системата за избор в ЕС може би има някои предимства.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още по темата: ЕСеквисши постове
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
0
 
1
 
! Отговори
четем и други медии преди 9 години
Скъпи 'БТА' защо не пишете кой е автора на статията?! За 2 дни се превели сте текста на Пол Тейлър и си го представяте като собствен труд - няма да ви хареса ако колегите ви от Ройтерс направят същото нали?!
15
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
God,Дали е била на глинени крака икономиката ни, та ограбването й продължава вече 25 години и още няма край, и още има, та политиците ще се изядат помежду си кой още колко да ограби?Посочи поне едно материално предимство за държавата ни днес - няма икономика, дори и на глинени крака, въобще няма икономика, изгубените пазари ги заменихме с европейските, но там има традиции, а ние нямаме нищо, което да предложим, та камо ли и качествено. Изнасяме суровини, проституция, сива икономика и слугинаж.
14
0
 
2
 
! Отговори
КТБ кючек преди 9 години
Европа търси... Пеевски организира конкурс с 2 пъти по-голямо заплащане от това на евро чиновниците в Брюксел.Състезанието -авторска песен с основен мотив -КТБ,стил КЮЧЕК.В тубата вече има нова версия от скоро "КТБ кючек". Всички са споменати Вежди,В.Кеца,Лили Иванова.Попиках се от смях.Гледайте го.Тази група,която спечели конкурса,Пеевски ще даде 100 бона.
13
0
 
2
 
! Отговори
факт преди 9 години
същият алъш-вериш както при нас , ама на мноооооооооооооооого по-високо ниво
12
3
 
4
 
! Отговори
God преди 9 години
До Анонимен 7: А не си ли се замислял, че може би сегашните поколения плащат за "доброто старо време на бай Тошо"? В момента, в който СССР спря да ни подарява ресурсите и поиска да му се плащат по пазарни цени в долари се оказа, че цялата ни икономика е колос с глинени крака, който не може да произведе и едно копче на конкурентна цена и качество спрямо западните аналози. ЕС макар и не идеален дава много предимства на тези, които имат ум да ги разберат.
11
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Вън от тоя съюз!
10
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Символите са петолъчки (макар или по-скоро нарочно жълти), началниците са комисари, планова икономика, интернационални партии итн - ясно ли ви е сега будали дето ревете тука за *** къде всъщност те живеят?
9
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Корупцията е тотална, навсякъде!
8
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Трий трий още трий кога се пише истината веднага се премахва
7
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А стига бе, че то си било съвсем като у нас - обичайните тарикатлъци, пазарлъци и делкане по фитка или братски. И все в името на (разбирай за сметка на) "гражданята" и "илектората". Особено на тия от бившите соц страни.
6
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сега повече от половината българи (53% според Евростат) живеят в трайни лишения и недоимък. Мнозинството от българските пенсионери едвам преживяват и често гладуват, за да си купят нужните лекарства, чиито цени, благодарение на ЕС и светлия капитализъм се увеличават тройно със всяка изминала година. Само трябва да се изчака по-старото поколение да си замине да няма живи свидетели, и ще може да убедим младите, че преди е било по зле и всички ще живеем щастливо в новото еверопейско семейство.
5
0
 
21
 
! Отговори
късно през нощта преди 9 години
Това са западняшките демократични ценности: Победителите се избират с пазарлъци късно през нощта!
4
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да се смея ли,да плача ли. Даже въпросителна няма да поставя,е*л съм му майката на правописа и всички правила накуп.
3
0
 
10
 
! Отговори
2222 преди 9 години
ВСИЧКИ СЪЮЗИ ОСВЕН ДВУ ИЛИ ТРИСТРАННИ С ЯСНИ УСЛОВИЯ, МИРИШАТ НА КЛОЗЕТ И АНАРХОКОМОНУЗЪМ, А ПОКВАРАТА ИМ Е НЕИЗБЕЖНА, КАКТО Е У НАС. ЕС СТАНА КАТО СССР.
2
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Какво означава евроатлантическо бъдеще за България? Звучи като България без нищо българско. Без обичаи, без нашите собствени си ценности, които да са причинили зло или да сме рецитирали докато изтребваме цели народи и най-вече: бъдеще в съюз с наши исторически кръвни врагове. Врагове по времето на цар Калоян, по времето, в което подпомагаха османците, които ни бяха поробили, врагове по времето на Балканската война. През цялата ни история.
1
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Внушават ни, че богатите са добри, защото осигуряват заетост, че принципа на състезателност във всичко е справедлив, че банките са стабилни и нужни, че трябва да работим повече, че съдът е справедлив, че полицията е ефективна, че законите трябва да се спазват (независимо, че понякога са нелепи), че правителството мисли за народа,че медиите са напълно обективни, че трябва да сме коректни данъкоплатци, да уважаваме институциите и че всяка власт е от Бога.За останалите, около 95% от населението, демокрацията е изтощаващ труд, растящи данъци, заробващи заеми и ипотеки, повишаваща се заболеваем