Какво предвижда чл. 50 от Лисабонския договор?

Досега нито една страна членка не е напускала общността
24 юни 2016 13:52,
8
Какво предвижда чл. 50 от Лисабонския договор?
Снимка: Reuters

Европейският съюз е в шок след резултата от референдума във Великобритания. Досега нито една страна членка не е напускала общността, а член 50 от Лисабонския договор, който указва как една държава може да излезе от блока, не дава много подробности.

Той представя схематична правна рамка за двегодишен период на напускане, но мнозина се страхуват, че процесът може бързо да стане мъчителен, разстройвайки икономиката и отношенията в общността, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.

Според член 50 от Лисабонския договор страна членка, която реши да напусне ЕС, следва да уведоми Европейския съвет за своето намерение. Общността следва да преговаря и да сключи споразумение с държавата, което да очертае условията за нейното напускане, като се вземе предвид рамката на бъдещите й отношения със съюза. Споразумението следва да бъде сключено от Съвета на ЕС с квалифицирано мнозинство.

Още по темата

Член 50 постановява договорите на ЕС да спрат да се прилагат за съответната страна от датата на влизане в сила на споразумението за напускане или в случай че това не стане - две години след уведомлението, освен ако Европейският съвет в съгласие с държавата членка не вземе единодушно решение за удължаване на този период.

В разпоредбата се предвижда този член на Европейския съвет или на Съвета на ЕС, който представлява напускащата страна, да не участва в обсъжданията или в решенията, които я засягат.

Необходимо е ЕС бързо да запълни празнина от 7 милиарда евро в годишния си бюджет от 145 милиарда евро, който в момента е разчетен до 2020 г., след като губи вноските на Великобритания и в същото време си спестява това, което страната получава от сметките на общността.

ЕС ще иска да изясни колкото се може по-скоро статута на физическите и юридическите лица, които в момента се ползват от правата си да търгуват, работят и живеят от двете страни на една бъдеща граница между Великобритания и ЕС.

Великобритания вероятно ще се откаже от шестмесечното си председателство на ЕС, което е планирано да започне през юли догодина. Нейното място може да бъде заето от Естония или евентуално Малта или Хърватия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
11
 
14
 
! Отговори
(-_-) преди 7 години
Айде сега всяка държава в ЕС да направи референдум и да си останат само вампирите, да видим кой ще експлоатират..
3
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако френското провителство е сигурно в изхода, ще насрочи и то референдум. Ама нямат здрави ***
2
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това е договор, който малко хора са чели. В България едва ли някой го е чел, особено първият ни партиен и държавен ръководител. Все пак това са няколкостотин страници.
1
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До вчера ни разправяхте как Алжир и някакви си острови били напуснали, пък днес нямало напускали. Ми то и Австралия не е напускала, въпреки участието си на Евровизия, но пък и не е влизала в Европа или ЕС. Гадни географски причини може би са я спрели. То вече ни писна от платени и *** статии.