Пак CETA, пак проблем: ЕП иска да блокира договора с Канада

89 евродепутати поставят под съмнение законността на договора
18 ное 2016 15:24,
61
Пак CETA, пак проблем: ЕП иска да блокира договора с Канада
Снимка: архив Reuters

89 евродепутати ще направят последно усилие идната седмица да спрат влизането в сила на търговското споразумение между ЕС и Канада (СЕТА). Очаква се Европейският парламент да ратифицира договора през декември, за да започне той да се прилага.
 
89-те депутати обаче настояват идната сряда в Страсбург парламентът да гласува за произнасянето на Съда на ЕС по законността на част от текстовете в СЕТА. Те поставят под съмнение въпроса, дали разпоредбите за защита на инвеститорите отговарят на правото на правителствата да регулират обществени политики като здравеопазване и околна среда.
 
Така нар. "арбитражен механизъм" предвижда 15 назначени от ЕС и от канадското правителство съдии да гледат междуфирмени спорове по случаи на дискриминация, арбитриране и непредоставяне на бързо съдопроизводство във връзка с изпълнението на споразумението.
 
Ако искането се подкрепи от повече от 376 депутати, Европарламентът ще трябва да се консултира със съда, което ще отложи ратификацията на СЕТА поне за две години.
 
Подписите под опита за премерване на силите, показва че то се иска основно от депутати от крайната левица, социалистите и групата на Зелените, които са традиционно против сключването на международни споразумения. Георги Пирински е единственият от 18-те български евродепутати, подкрепил искането. Подпис под него е сложила и Костадинка Кунева, която беше избрана от последователите на "Сириза" да ги представлява от името на Гърция.
 
У нас БСП категорично се противопостави на решението на правителството на Бойко Борисов България да подпише СЕТА срещу отпадането на визите за Канада от 1 декември 2017 г. Българските социалисти твърдяха, че загубите за българската икономика и рисковете за здравето на хората, ще превишат многократно ползите от отпадането на 99% от търговските мита с Канада и на визите. Останалите трима, избрани от листата на БСП в Европейския парламент, включително новоизбраният вицепрезидент Илиана Йотова и шефа на европейските социалисти Сергей Станишев, не са се подписали под искането за допитване до европейския съд.
 
През юни правната служба на Европейския парламент беше призована да се произнесе по същото искане. Според юристите на институцията разделът за инвестиции в СЕТА не противоречи на основополагащите договори на ЕС. Подобно мнение изразиха и правните служби на Европейската комисия и на Съвета на ЕС.
 
Разпределението на силите преди вота в сряда показва, че ще е трудно да се събере мнозинство за блокирането на търговския договор с Канада, тъй като най-големите групи в Европейския парламент – ЕНП, консерваторите, либералите и преобладаващата част от социалистите, подкрепят ратификацията.
 
Според отговарящия за СЕТА в парламентарната група на социалистите Сорин Мойса, мнозинството от колегите му ще гласуват за влизането в сила на споразумението от началото на 2017 г.
 
89-те се позовават на рядко прилагана процедура, според която една десета от членовете на парламента могат да предложат да се потърси мнението на Съда на Европейския съюз по съвместимостта на международни споразумения с европейското законодателство. По правилника на парламента, ако искането бъде подкрепено, ратификацията трябва да бъде отложена до произнасянето на съда. Неговото мнение е задължително и ако то е отрицателно, споразумението не може да влезе в сила.
 
Подобна тактика смятат да приложат и противниците на СЕТА в белгийската провинция Валония, която успя вече да протака подписването му. Валонците задължиха белгийското правителство също да се допита до европейския съд, но без да уточняват срок, в който да бъде направено това. Така е възможно федералните власти в Белгия да отправят искането си, след като Европейския парламент ратифицира търговското споразумение и то влезе в сила.
 
Отпадането на визите за български и румънски граждани, пътуващи до Канада, е обвързано с влизането в сила на СЕТА. Ако това не се случи преди 1 декември 2017 г., визовият режим остава в сила.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
2
 
10
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
не искам гмо храни не искам визи не искам инвестиции от сащ и канадате са на 20 000 км от балканите и нямаме никакви интереси кьм тях искаммир и малко по спокоен живот
41
18
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
руските гадове с купените си евродепутати не се отказват
40
2
 
17
 
! Отговори
Я, па Я преди 7 години
Канада и ЕС нямало как да ни задължат да плащаме неправилно и нечестно наложени съдебни глоби. Я си помислете пак. Да ако политическата ни класа беше българска и патриотична нямаше да стане но нашите политици са на "***" и за 30 сребърника са готови на всичко. Те правят всичко и ще правят всичко каквото им се нареди. А ако не дай си боже се реши друго ще ни се подари една Българска пролет и пак ще стане каквото те искат. Най добре е да не се влиза през тази врата. Но вече са ни продали ...
39
0
 
12
 
! Отговори
GoGo преди 7 години
До АнонименDogovor s nqkoi koito 6te ti izpie kravta ne e ni6to pe4eliv6o!
38
3
 
21
 
! Отговори
Мънго Джери преди 7 години
СЕТА - доста съмнителен договор, изобщо. Самия факт че изобщо не е представян за обсъждане - да се разгледат клаузите в отделните страни е твърде подозрителен!
37
5
 
19
 
! Отговори
До 39 от 34 преди 7 години
До АнонименСАЩ какво общо има, че да ни съди? СЕТА е между ЕС и Канада. Освен това самия ЕС има опасност да се разпадне, защото малко ще му остане щом ония се разпищолят и започнат да си веят байраците и самите европейски страни видят какво им е дошло до главите. Тогава очаквам скоростно излизане от ЕС на много страни, а и не забравяй, че в много страни националистите скоро ще дойдат на власт. Как ЕС ще ни задължи, като няма да го има? Рано или късно ще се стигне до отказ от спазването на СЕТА.
36
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
На англосаксите това им е стар номер от колонизаторските времена. Колонизират една държава/област, техните компании подписват споразумения с местните с клауза, че имат такава и такава предвидена печалба, и ако не я получат от бизнеса, си я искат твърдейки, че си защитават интереса и печалбите. Така данъците на местните се удвояват или утрояват, а парите отиват за някоя брит. компания. В Индия се е стигало до гладна смърт на милиони хора.
35
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 34 - Ако ни осъдят, сме дължни да платим, защото вече и ЕС ще ни задължава, а също и САЩ-. и ще ни съдят за Милиарди, а ние няма да можем тях да съдим!
34
21
 
4
 
! Отговори
Настрадин преди 7 години
Типичен случай на пилеене на пари на данъкоплатеца, след като високоплатените юристи на всички европейски институции вече категорично се произнесоха, че арбитражният механизъм не противоречи на европейското законодателство.
33
10
 
2
 
! Отговори
Партиен секретар преди 7 години
До 3 (80 процента)По-неразумно заключение трудно би се измислило. Значи канадските фирми ще направят инвестиция, на базата на идеята, че законодателството в България ще се промени, така, че инвестицията им да стане губеща. Ето някои идеи за размисъл: Воденето на съдебен процес е скъпо и с неясен резутат. Почти винаги инвестициите са с финансиране от банка. Банката обикновено иска да има представа какъв е риска да си получи парите обратно. Сега ясно ли е защо тази "опасност" е малоумие?
32
3
 
24
 
! Отговори
Аз съм преди 7 години
за европейски съюз на свободни нации и равнопоставеностпротив европейския тоталитаризъм на Германия и Францияпротив СЕТА и ТТИП
31
8
 
1
 
! Отговори
до 6 преди 7 години
битраТочно обратното ще става със CETA. Нещата ще са по-прозрачни. Няма да има частен съд а арбитраж със съдии от назначени Европа, Канада и независими.
30
6
 
19
 
! Отговори
Обяснете преди 7 години
Да предположим, че СЕТА влезе в сила и Канадците почнат да ни съдят за милиарди по някое измислено дело. Делото се води в някакъв измислен съд и ние го губим. Какво следва, как ще ни накарат да изпълним присъдата. Ако им теглим майните какво ще направят, кой ще съблюдава изпълнението на тези присъди, армия ли ще ни пратят? Я ми припомнете канадската армия с какво се беше прочула, какви победи има? Ако всички европейски държави откажат да изпълняват присъдите с всички вкупом ли ще воюват?
29
2
 
0
 
! Отговори
Партиен секретар преди 7 години
До ДурандиТрябва да си ми бил колега, а?
28
1
 
20
 
! Отговори
Бай Коци преди 7 години
До ЕдисонЛежи ти на таз кълка, утре като додат да ти дупчат у дворо че те питам ква песна че пееш
27
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ич билям не разбираам за какво иде реч?!
26
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
От ЕП искат гмо отрова от канада и сащ да напълни Европа. Оставка на ЕП веднага!
25
1
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не разбирам защо нашите се съгласиха на този шантаж с визите. "Подпишете СЕТА, а ние ще помислим за визите още година". Един наистина български политик щеше да заяви, че между двата въпроса няма никаква връзка. Визите трябва да отпаднат на реципрочна основа, просто защото канадците пътуват в ЕС безвизово. Достатъчно беше да заявим, че ще разгледаме подписването на СЕТА едва след отпадането на визите. Така или иначе с Канада икономическите връзки са символични. Можеше да почакаме.
24
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
укрофашистите ще се спасяват в голямата фашистка земя наречена ес,подгонени от глания си ограбен до шушка народ
23
15
 
2
 
! Отговори
А дано, но надали преди 7 години
Някаква радост и надежда проблясва във ***, че може нещо градивно да се провали, но уви - ще стане и рублата пак ще падне.