Турско-холандският конфликт клати ЕС

Руски издания: Засилва се риториката на евроскептиците
13 мар 2017 09:45,
70
Турско-холандският конфликт клати ЕС
Снимка: Reuters

Подготовката за турския референдум за конституционни промени, разширяващи правомощията на президента Ердоган, изостри международната ситуация, констатира руският в. "Комерсант". Холандските власти забраниха митинг в подкрепа на референдума и първи влязоха в открит конфликт с Анкара, планирала подобни акции и в други страни от ЕС.

Скандалът в навечерието на холандските парламентарни избори, насрочени за 15 март, може не само да определи изхода от политическото противопоставяне в една от страните основателки на ЕС, но и да изостри ситуацията и в други европейски държави с многобройни турски диаспори, прогнозира изданието.

Още по темата

Във връзка със забранени митинги, организирани от турските власти в Европа, президентът Реджеп Тайип Ердоган обвини в нацизъм Германия и Холандия, забранили митинги с участието на турски официални лица. Подобни прояви отмениха също Австрия и Швейцария, а датският премиер Ларс Льоке Расмусен обяви вчера, че от солидарност с Холандия предлага да се отложи планирано посещение на турския премиер Бинали Йълдъръм в Копенхаген.

Изключение бе позицията на Франция, чиито власти не забраниха митинг с участието на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, напомня всекидневникът.

Скандалът в отношенията с Турция е добре дошъл за напиращата към властта в Холандия Партия на свободата и други крайнодесни сили в Европа, но твърдите действия на холандските власти им дават шанс да изземат инициативата от радикалите, коментира "Комерсант".

"Европа трудно ще се примири с още по-голямо засилване на президентските пълномощия на Ердоган", който "се готви за голяма дипломатическа война с Евросъюза" - една "битка за собственото му бъдеще", отбелязва руският политолог Андрей Фьодоров.

Скандалът може още повече да разклати ситуацията в ЕС - в риториката си евроскептиците умело съчетават засилващите се антиимигрантски нагласи с растящото недоволство от недостига на работни места и икономическите проблеми, подчертава ирландската анализаторка Розлин Фюлър.

Действията на Холандия, отказала кацане на самолета на Мевлют Чавушоглу и експулсирала турската министърка на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая, излизат извън рамките на дипломатическия етикет. Това може би сочи, че конфликтът има и неизвестни аспекти, смятат експерти на "Независимая газета".

Холандците "протестират срещу ценностно неприемливата политика на турците" и "явно са имали някакви солидни основания, които може да не огласяват - примерно действия на турски организации на холандска територия. Такива конфликти не избухват току-тъй, това не е присъщо на холандците", обяснява московският европеист Александър Тевдой-Бурмули.

Двамата турски министри може да са пострадали по-специално заради антиевропейската риторика на Ердоган и опита на Анкара да повлияе върху своята диаспора в Холандия преди референдума, предполага ориенталистът Илшат Саетов. Освен това "в Германия примерно турски имами бяха уличени, че са събирали сведения кой в коя организация членува. Мисля, че в Холандия става нещо подобно. Това е обща тенденция", добавя той.

Експертът обаче не вярва Анкара да отвърне, като развали сделката с ЕС за мигрантите. "Това е малко по-друго равнище. Ердоган от няколко години шантажира ЕС с бежанците и се вижда как година и половина ЕС вече почти не реагира", посочва той.

"Взаимното захлаждане в отношенията между Турция и ЕС започна още през 2010-2011 г., когато Анкара направи завой към авторитаризма", напомня същият наблюдател пред "РБК".

Днес "Ердоган представя Турция и лично себе си като жертви на Запада и подкрепяната от него "терористична организация" на (ислямския проповедник Фетхуллах) Гюлен", когото Анкара обвинява за опита за преврат на 15 юли м. г.

Холандия е водещ инвеститор в Турция и по-нататъшното захлаждане на отношенията с ЕС може да застраши турската икономика. А тъкмо икономическите успехи определят политическото единство на Турция - една социално-икономическа криза би провалила крайно важната за Ердоган политическа реформа, изтъква руският аналитик пред "РБК".

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
9
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кво се палят? Просто трябва и турците да забранят на германци и холандци, да правят митинги в Турция!:))))
14
13
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ердоган е Троянския Кон на Путин в Европа.
13
16
 
8
 
! Отговори
анти вата преди 7 години
блядухите да си гледат *** и да не си врат пияндурската гага навсякъде...
12
7
 
33
 
! Отговори
стига хора преди 7 години
До Долу ПутинКакво ни е виновен Путин че политиците в ЕС са слаби а институциите не работят?ето вече трети ден имаме конфликт Турция-Холандия а Брюксел и комисарите мълчат,няма кой да защити страна членка на ЕС!?Стига сме търсили външни причини когато проблема е вътре.
11
9
 
17
 
! Отговори
Аз преди 7 години
Е какво да напишат руснаците, те вече сънуват мокри сънища как Ердоган и Путин от "най-добрия ми преятел" вече си викат "браточка". Сигурно виждат и как заедно ще победят лошия демократичен запад, в което влиза и подялбата на България. Добре че тук си нямаме достатъчно балъци да ни вкарат в тая ситуация - или май греша?
10
7
 
16
 
! Отговори
BAY GANYO преди 7 години
TURCITE DA NI VZEMAT ZA PRIMERNIE BALGARITE IZPALNQVAME ABSOLYUTNO VSQKA ZAPOVED OT EC I NATOBLAGODARENIE NA NATO- UNI6TOJIHME ARMIQTABLAGODARENIE NA NATO- MAHNAHME GRANICITEBLAGODARENIE NA NATO- POZVOLIHME 4UJDI VOYSKI DA SE NASTANQT ZAVINAGI NA TERITORIQTA NIBLAGODARENIE NA EC- UNI6TOJIHME SELSKOTO STOPANSTVOBLAGODARENIE NA EC- UNI6TOJIHME VSQKAKVA PROMI6LENOSTBLAGODARENIE NA EC- PODARIHME VSI4KI PODZEMNI BOGATSTVA NA ZAPADABLAGODARENIE NA EC- VSI4KO 4ITAVO ROBUVA NA ZAPADA...
9
1
 
1
 
! Отговори
ГАДОРЯН преди 7 години
Той и вятъра клати ;)))
8
7
 
9
 
! Отговори
Долу Путин преди 7 години
Към нашите "патриоти"И каква стана тя? Колкото повече отношенията между Терци и Русия се подобряват, толкова повече охладняват отношенията между ЕС и Турция.Ха сега де....! да не чувам и гък против Турция! Слагайте по една ***, и тацувайте в ритъма ша-ка -дъм...
7
2
 
35
 
! Отговори
какво става преди 7 години
Защо мълчи ЕК,ЕП и другите Европейски институции?защо не защитят Холандия?явно врагът е вътре в ЕС.
6
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ами честито - връщаме се бавно, но сигурно към тъмните векове
5
22
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако клати някой ЕС, то това е Русия. И не от днес или вчера. Империята на злото винаги е била агресивна към Европа и европейските ценности защото на нея и липсва възраждането и ренесанса.
4
7
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Клати ЕС друг път. Турците имаха голяма икономическа инерция от преди, бяха ги възприели до някъде као "цивилизовани" мюсулмани (доколкото 2-те думи могат да съществуват заедно), но при тея стечения на обстоятелствата, нещата може бързо да се обърнат и да станат като Афганистан или Иран. Още повече и както американците им обръщат гръб.А ЕС, какво може да им повлияе Турция - да си затвори хотелите ли?
3
5
 
39
 
! Отговори
факт преди 7 години
Единственото което клати ЕС е не адекватната реакция на Брюксел,няма никаква реакция на Турската агресия Холандия е оставена сама и хората губят вяра в Европейските институции.
2
4
 
27
 
! Отговори
фен на ниската земя преди 7 години
турската лира ще пада май доста
1
15
 
27
 
! Отговори
Х преди 7 години
"Турско-холандският конфликт клати ЕС" - всеки вижда нещата както му харесва и ето руснаците започнаха да мечтаят.