Льо Пен с десен завой в края на предизборната кампания

Не се знае дали французите ще се доверят на Макрон
20 апр 2017 11:52, Елка Василева
24
Льо Пен с десен завой в края на предизборната кампания
Снимка: Reuters

Кандидатът за президент на Франция Марин льо Пен се приближи още към крайнодесните позиции на последния си митинг преди изборите, пише британският в. "Телеграф".

Тя се фокусира върху проблемите на сигурността, обръщайки се към поддръжниците си в мултиетническия град Марсилия, като заяви, че съперниците й са готови "да позволят на имигрантите да превърнат Франция в гигантско място за незаконно настаняване" и обяви, че "мултикултурното общество е мултиконфликтно".

В продължение на години Льо Пен се опитваше да привлече по-широка подкрепа за партията, основана от баща й Жан-Мари льо Пен, но изглежда до голяма степен се отказа от този подход през последните дни преди изборите.

Новата й твърда линия беше посрещната с одобрение от събралите се на митинга, мнозина от които скандираха "Франция за французите" - стар лозунг, свързван с ксенофобията и антисемитизма, обхванали Националния фронт по времето на баща й, отбелязва британското издание.

Племенницата на Марин льо Пен, Марион Марешал-Льо Пен, резюмира в едно изречение нейната формула: да се представи като алтернатива на истинската левица и на фалшивата десница, пише френският. "Монд". Тя се опитва да представи една "истинска" дясна сила, която няма да предаде своите ценности. Наблягането на основните за нейната партия въпроси като сигурността и националната идентичност цели да мобилизира основния й електорат, подчертава изданието.

Докато Марин льо Пен заплашва да изведе Франция от ЕС, кандидатът за президент Еманюел Макрон е пламенен поддръжник на Европа и се представя почти като противоположност на Льо Пен, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Проучванията на общественото мнение поставят двамата на толкова близки позиции, че е трудно да се каже кой е фаворит. Фактът, че над половината френски гласоподаватели подкрепят кандидати, които не са свързани с традиционни партии, обаче дава предимство на Макрон, смята изданието. Това обаче не му гарантира победа. Възможно е той да се окаже този вид застъпник на промяната, от който Франция се бои, подчертава вестникът.

Макрон е кандидатът на върхушката, който се бори срещу върхушката. Той има за цел да направи Франция по-приветлива за бизнес средите, като в същото време запази гаранциите за социалната сигурност. Въпреки политическите рискове той гордо застана на страната на непопулярния Европейски съюз и проповядваше толерантност към имигрантите и мюсюлманите, които никога не са били обичани във Франция и още по-малко след атентатите през 2015 година.

Но той успя да достигне до мнозина гласоподаватели, въпреки, че е "неидентифициран политически обект", както го окачестви Паскал Перино, преподавател по политически науки в Парижкия институт за политически изследвания.

Идеята на това, което представлява Макрон - нова смесица от политики в подкрепа на бизнеса и в подкрепа на социалното подпомагане - изглежда често вдъхновява хората повече, отколкото собствената му личност. Но заеманите от него двупартийни позиции може да доведат до положение, при което нито една от страните не може да му се довери, подчертава Фредерик Мартел, водещ на популярна радиопрограма, цитиран от в. "Ню Йорк таймс". 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари