Къде е България при катастрофа с бежанците... Къде?

Гералд Кнаус за проблемите на мигрантите пред "Дойче веле"
16 дек 2017 12:00, Петя Славова
82
Къде е България при катастрофа с бежанците... Къде?
Снимка: Дойче веле

"Човекът, който измисли сделката с Турция за бежанците"- така германският вестник "Ди Цайт" нарече Гералд Кнаус, председател на берлинската неправителствена организация "Европейска инициатива за стабилност".

Кнаус, който е живял и в България, през тези месеци активно обикаля различни европейски държави и се опитва да постигне максимално широк консенсус по няколко мерки за решаване на миграционния проблем. По темата с него разговаря Александър Андреев за Дойче Веле.

Г-н Кнаус, да започнем с най-актуалното: какво мислите за последните предложения на Доналд Туск, който малко неочаквано обяви, че квотите за разпределяне на бежанците в ЕС не работят?

Основният проблем е, че вместо да водим сериозен дебат как ЕС да реагира на миграцията и бежанците, ние влязохме в идеологическа дискусия. Обсъждаме дали преразпределянето на бежанците в Европа да бъде принудително, а не си поставяме въпроса защо през последните две години това преразпределяне не работеше. То не работеше не защото Унгария или Полша отказаха да се включат. Досега от уговорените 160 хиляди души бяха преразпределени едва 30 хиляди. Защо се получава така и как да организираме другояче преразпределянето - за това почти никой не говори.

 Преразпределянето е и една от четирите точки във Вашия план за решаване на бежанската и мигрантска криза. В какво всъщност се състои този план?

Най-важното е, че трябва да се комбинират няколко неща. Първо, бързи и честни процедури по молбите за политическо убежище в онези страни, където натискът е най-голям - по външната граница на ЕС. Процедурата трябва да се "европеизира", така че още през първите дни първата инстанция да решава кой има нужда от закрила и кой - не. А после много бързо, в рамките на няколко седмици, да се мине и през евентуалното обжалване на отказа на убежище. Това е възможно. Наскоро бях в Холандия, където повечето процедури по молби за политическо убежище приключват за няколко седмици. За тази цел обаче са необходими ресурси, които европейската политика е длъжна да предостави. Ако имаме бързи процедури, тогава ще можем и бързо да връщаме хората без право на убежище в Турция, с която имаме споразумение, или пък в изходните им страни.

Последната точка в моя план засяга онези, които получават закрила. Тези хора ние вече трябва да преразпределяме вътре в ЕС, като Общността трябва да поеме и разходите за това. Няма смисъл да ги разпределяме насила в страни, където те няма да останат. Тези страни ще трябва обаче да компенсират неприемането. Примерно като отпускат един вид стипендии, с които хората да се завърнат в своите страни или пък да се плащат разноските около тях в други държави от ЕС. Мисля, че такава схема може да функционира. Тоест, ЕС на първо място трябва да контролира добре границите си, а на второ - да спазва собствените си правила за честни процедури по даване на политическо убежище.

Г-н Кнаус, наричат Ви "архитект на споразумението с Турция за бежанците". Вие и в момента непрекъснато обикаляте из Европа, за да търсите нов консенсус по въпроса за бежанците и миграцията. Ще има ли такъв консенсус?

През последните седмици установявам, че все повече политици из цяла Европа стигат до един и същи извод: липсват ни инструментите. В Италия например процедурата по даване на политическо убежище може да трае години. В Гърция апелативните комисии, които решават кой да бъде върнат в Турция и кой - не, не сколасват с повече от 100 решения на месец. В ЕС се затвърждава убеждението, че имаме нужда именно от инструмент, че сме длъжни да подсигурим честна процедура и да осигурим на бежанците човешки условия в приемателните центрове. От друга страна обаче трябва да сме в състояние да връщаме онези хора, които нямат нужда от закрила. С две думи: да, оформя се консенсус, че ни трябва различна политика от досегашната и че трябва бързо да изработим инструментите, които споменах.

 И къде виждате България в този голям миграционно-бежански пъзел?

Надявам се, че България ще изиграе важна роля по време на своето европредседателство. Защото тъкмо през следващите шест месеца може да се стигне до фалит, тоест - ЕС да признае, че е изработил система, която не функционира: Дъблинските споразумения. Ако наистина през следващата половин година се окаже, че ЕС признава провала на Дъблинските споразумения, но няма идея как да ги реформира, това ще бъде същинска катастрофа. В този смисъл е особено важно тъкмо страните, които са най-силно засегнати от бежанците и миграцията, да внасят конструктивни предложения. Идната седмица ще бъда в София и тая огромната надежда, че българското правителство, в координация с правителствата на други засегнати страни (Гърция например, но също така Германия или Швеция) ще внесе конструктивни предложения. Такива предложения ни трябват по-спешно от когато и да било досега.

С кого ще разговаряте в България? И как си представяте тези конструктивни предложения?

 На първо място трябва да направим всичко възможно, за да запазим споразумението между ЕС и Турция, и то не за сметка на гръцките острови. На тези острови ние трябва да изградим европейски приемателни центрове, където към пристигащите хора се проявява хуманизъм и уважение. И да държим на спазването на споразумението с Турция, включително да гарантираме, че хората, които връщаме там, ще бъдат третирани по един достоен начин. Като следваща стъпка сходни принципи могат да се въведат и за останалата част от Средиземноморието и за тамошната външна европейска граница. България е пряко засегната от всичко това, защото се намира на външната граница на ЕС и аз много разчитам, че страната ще изиграе наистина важна роля през следващите шест месеца. В България ще имам разговори с политици и държавни служители, но за тези срещи е по-добре да говоря, когато приключат.

 През 1990-те години Вие самият сте живели в България. Какво Ви отведе там?

Да, през 1994-1995 бях за две години в София. Водеше ме от една страна любопитството да видя една вълнуваща страна, която се намира в процес на преход, в едни много трудни години. От друга страна имахме и конкретна цел. Заедно с група колеги искахме да създадем условия западни професори да преподават в българските университети социални науки. Беше наистина вълнуващо. А най-вълнуващи бяха срещите ми с многобройните млади представители на гражданското общество, които тогава фантазираха как един ден България ще членува в ЕС и в НАТО. През 1994-1995 година това звучеше като истинска утопия, а само десетина години по-късно вече беше факт. Това доказва, че когато си поставиш амбициозни цели, когато се организираш и ги преследваш с всички сили, тогава можеш да промениш и политиката. Ето как една страна от периферията се придвижи до самия център на европейската политика и сега поема председателството на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
71
1
 
33
 
! Отговори
анонимен преди 6 години
България е една малка незначителна третостепенна държавица с колониална администрация, от която не зависи нищо.
70
0
 
39
 
! Отговори
Човеколюб преди 6 години
С такава обич и радост ги посрещнаха, то не бяха цветя, не бяха мечета и сърчица. Как сега да се разделят с тях и да се облеят в сълзи? Не можем да им причиним такава мъка. После, кой ще им работи? Нали разчитаха на млади работни ръце и мислещи глави и сега най-егоистично да им отнемем част за назе си. Може ли да постъпим така гадно? Не, не и не! Няма до ги лишим от ни един клет бежанец, пък каквото ще да става.
69
1
 
38
 
! Отговори
у-ааа преди 6 години
Отврат!
68
0
 
42
 
! Отговори
Ричарт преди 6 години
Краварите са виновни за нашествието на бежанците защото разпалват военните конфликти по света. Затова трябва да им плащат репарации и да възстановят тези държави. Задължение на ЕС трябва да бъде да ги изпраща за щатите или да ги депортира обратно в родината им. Кравария ленд трябва да получи някакви санкции за военните престъпления от ООН, а послушните им съюзници да им правят бойкот.
67
1
 
43
 
! Отговори
възмутен преди 6 години
ЕС извършва престъпления като насилствено иска да заселва бежанци против волята им в изостанала и бедна България. По добре да дават помощи на български емигранти да се завърнат в родината си България заедно със семействата си. По цял свят има българи. Някои са се устроили добре и не им се връща в страната където законите не важат за всички еднакво. Други българи особено в бившите съветски републики и съседните държави искат да живеят и учат в родината на дядовците им.
66
11
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Balgaria shte e tam, kadeto e i sega - na slona v aspucha
65
0
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Германия започна с неуместните покани към потенциални и реални бежанци, вместо да се търсят решения на мястото. Приемането на бежанци не премахва нито една от причините, поради които някакви хора търсят по-добър живот. Основната причина за нещастието на така наречените бежанци е в самите тях. Те това могат и друго не желаят, нито разбират. Те се нуждаят от еволюция, не от интеграция. Действителна интеграция е невъзможна поради различната им култура.
64
2
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Жотев, ще призная евроатлантическите ценности, когато 1/8 от германския политически елит е с турски етнически състав, 1/6 от нашия-с ромски такъв, и 1/2 от политиците в САЩ са афроамериканци-такива са етническите пропорции.Човешката история е история на експлоатацията на едни хора от други, докато първите не станат достатъчно много и не вземат властта в свои ръце.После всичко се повтаря.На това, апропо, му се казва естествен подбор.Идеята за мира и микс-расата са глобални глу-пости.
63
2
 
53
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
Нас не ни плаши катастрофа -стабилни сме,като пробита кофа.
62
0
 
65
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хора, изтриха ми коментара!!!Какво расистко сам казала???Казах само, че С помощта на ООН, в териториите южно от Сахара трябва да започне залесяването с подходяща гора, за да се забави глобалното затопляне.За това ратуват и висши чиновници на ООН.Казах само, че тези мигранти, които прииждат в Европа от топлите страни са най-подходящи за тази работа.Те си имат климатизацията за да работят на юг.Те да лежат на помощи в Европа, а европейците да се потят на Юг-така ли?Не е ли нехуманно спрямо нас?
61
5
 
37
 
! Отговори
Жотее преди 6 години
И бая чичо Гошовци имаше в кауфланда. Правеха тънки сметки, изнасяха пълни чанти с евтина промоцинална стока и си хвърляга фасовете на паркинга преди да се качат в колата си - естественоо 20-на годишна и на газ.
60
3
 
45
 
! Отговори
чичо Гошо преди 6 години
До Жотев А,бе гербераст ***,ако си на службица при ГЕРБ може и да пазариш за разлика от безработните,които си броят стотинките!
59
0
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
...и защото въпросните девойки респективно младежи не могат да изчистят аки-тата на кучетата си от задния си двор, и им трябва някой от друга цивилизация да им изхвърля ***, да им мие пода, да им шие, готви и да ги облича, а те, белушките, да командват парада на модата.Sorry, оцелява възпроизвеждащият се вид.Все по-дистанцирано се чувствам от европейските ценности.
58
30
 
38
 
! Отговори
Жотев преди 6 години
Ходих до кауфланд - хората са се заели да изнесат магазина , а още празниците не са почнали. Купуват храна която половината няма да оползотворят, но ако трябва да помогнат на гладен бецанец, ще си намерят удобното извинение че са терористи.
57
4
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Създайте условия за достоен живот на бежанците в родината им и те ще се върнат да живеят у дома си.С други думи американците, руснаците, евреите и арабите да се разберат за газа, да уточнят някакви квоти и да оставят хората да живеят по родните си домове.В цялата човешка история подобна перверзия да създаваш кризи по света за да си осигуриш "роби" у дома не е имало, защото на "бело-гъ-зите" силиконови девойки не им се ражда.
56
4
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тя България и без бежанци е катастрофирала. В момента повече българи има извън нея, а след 20-30 години българите ще са малцинство.
55
0
 
51
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
Европеизация на България не стана, за толкоз години мъки.Но Балканизация на Европа - съвсем скоро !
54
0
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Евролиберал 53Прекрасно чувство за хумор, браво !
53
2
 
56
 
! Отговори
Гераул Кнаус преди 6 години
Искам българите да ми зашият разпрания немски дирник, защото бежанците излязоха много палави за награда българите могат да ми умият ***, че с е р а като самосвал.
52
30
 
36
 
! Отговори
Евролиберал преди 6 години
Ужас! Недейте така! Германия е наш съюзник, наше семейство. Трябва да им помогнем! Какво толкова, ако приемем 50-60000 бежанци? Няма да ни ислямизират, не се безпокойте! Ще им построим джамии, където да се молят! Ще ги храним, ще им намерим работа и ще ни помагат икономически. Само можем да спечелим! Сега е момента да изпъкнем и да докажем кои са отличниците в Източна Европа! Очакваме на пролет Гърция да ни прати няколко хиляди! Да построим мултикултурно и отворено общество!