В Уелс вече започват да съжаляват за Brexit

Еврофондове подкрепяха един от най-бедните райони на Острова
11 дек 2018 20:25, Елка Василева
11
В Уелс вече започват да съжаляват за Brexit
Снимка: архив, Reuters

На новия кампус на Университета в Суонси 12-те златисти звезди на ЕС се виждат на редица сгради: Брюксел отчасти финансира мястото, както и много други проекти в Уелс, чиито жители вече започват да се съмняват в полезността на Brexit-а.

На 26-те хектара на брега на морето близо до центъра на града с население 245 000 жители се издига чисто нов университетски център, посветен на компютърните и математическите науки, инженерен факултет и научноизследователски институт, който още се строи, пише Франс прес.

ЕС е участвал с над 100 милиона лири от общо 450 милиона лири (половин милиард евро) за осъществяване на амбицията на този почти стогодишен университет в южната част на Уелс да се превърне в център на високи научни и индустриални постижения.

"Създадохме висококвалифицирани работни места и можахме да разширим кампуса и да увеличим числеността си", като броят на студентите е нараснал с 50 процента за четири години до около 20 000 души, съобщава доволно заместник-ръководителят на институцията професор Юън Дейвис.

Още по темата

Ползата на проекта за уелската икономика се оценява на 3 милиарда лири.

Много проекти се възползваха от европейските фондове в Уелс, който е един от най-бедните райони на Великобритания, от професионално обучение до развитието на технология за добив на енергия от морските приливи, минавайки през възстановяването на плувен басейн или модернизирането на автомагистрала.

Обаче след Brexit-а, за който през 2016 г. гласуваха 52,6 процента от уелсците, това финансиране ще престане.

Според еврофилските власти на Уелс провинцията получава всяка година над 600 милиона лири от Брюксел в подкрепа на икономическото й развитие и земеделието й, отделно от програми като Еразъм (обмен на студенти) или Хоризонт 2020 (научни изследвания и иновации).

"Тези финансирания бяха много важни за най-нуждаещите се от помощ сектори на уелската икономика. В последно време се наблюдава стопяване на разликата между уелската и британската икономика и това наваксване бе най-бързо там, където бяха вложени средства на ЕС", подчерта министърът на финансите Марк Дрейкфорд.

"За десет години (до октомври 2018 г.) европейските програми ни позволиха да създадем 45 000 работни места и 13 000 фирми", уточни той.

В Суонси все още има много хора, които са убедени, че Великобритания ще контролира по-добре съдбата си като скъса с ЕС. Заради песимистичния сценарий при излизане от ЕС без споразумение на 29 март 2019 г. някои жители обаче започват да се питат дали са постъпили правилно, като са гласували за Brexit.

Според публикувано през ноември допитване на института ЮГав 51 процента вече подкрепят оставане в ЕС.

"Гласувах за напускане, защото исках да можем сами да вземаме решенията си. Сега обаче вече не съм толкова сигурна. Имали сме доста добро споразумение с ЕС, а не знаехме", казва 56-годишната търговска служителка Джули Матюс, която смята, че не е била правилно информирана за последиците от Brexit-а.

"Това раздели цялата страна и не знам какво ще стане", казва 42-годишният Филип Грифитс, който продава холандски вносни растения. Той сега също би гласувал за оставане в ЕС. "Толкова е сложно. Не е просто като да затръшнеш вратата и да се сбогуваш", добавя той.

Според местните власти Лондон трябва да поеме пълния размер на европейските финансови средства. Гаранции са дадени до края на 2020 г.

"Какво ще стане после е доста по-несигурно. Уелсците гласуваха за излизане от ЕС заради обещанието, че Уелс няма да загуби и едно пени. Това е обещание, което британското правителство трябва да спази. Нуждите ни няма да изчезнат след излизането ни от ЕС", казва Марк Дрейкфорд.

Въпреки неяснотата университетът на Суонси е уверен, че ще може да запази "вратите си възможно най-широко отворени", тъй като много чуждестранни студенти идват от страни извън ЕС, които също се допускат до участие в някои европейски програми.

Все пак, "за да се подготвим за най-лошото, развиваме и наша собствена програма за международен обмен", подчертава професор Дейвис.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още по темата: УелсBrexit
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А без тия първо в ЕС после вън да видят ще могат ли да го изнудват да им дава привилегии без задълждния и сега пак се почва напред назад а истината е че им трябва един хубав шут отзад.
7
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 4Нали, крадеца вика дръжте крадеца! Нашенската уникална простотия и първичност забрави ли я или просто си пишеш ей така на гаргара. За това сме *** а можехме да сме България! Айде наблягай на компотите, компотаджио!
6
13
 
3
 
! Отговори
Идеалист преди 5 години
Много пъти писах в този форум: Не плачете на чужд гроб Бивша империя няма как да търпи издвателствата на брюкселски чиновници, страдащи от исшиас, лицемири, *** и зле прикрити кадци. Корупцията тръгва от Брюксел. Колкото до Британия - отдавна всико е санкционирано от САЩ. Колко държави са в Британската общност. Сегашния ЕС е непоносим, за голямо съжаление!
5
0
 
7
 
! Отговори
РусоРоб преди 5 години
*** проруски *** ще удавят мъката в лосион за вана, ако англичаните останат в ЕС, вместо да поискат присъединяване към Евразийския съюз :)
4
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Толкова пpocт народ тегне на тоз остров. Удивително как не е потънал!
3
2
 
4
 
! Отговори
Реалист преди 5 години
Айде връщайте се, бе. Все ще стигнете до това, но колкото по-рано го разберете, по-добре.
2
4
 
6
 
! Отговори
Смехурко преди 5 години
На четвъртия райх валутата струва ...2 стотинки и половина ....
1
27
 
5
 
! Отговори
Факт! преди 5 години
Разпадането на четвъртият райх е факт.Нищо не може да спре верижната реакция.Камо ли пък полски и френски емигранти в УК.Германия няма да съществува до 20 години.