Великобритания към пропастта, време е да намали скоростта

Западни издания коментират ситуацията около Brexit
17 яну 2019 11:00, Елка Василева
43
Великобритания към пропастта, време е да намали скоростта
Тереза Мей. Снимка: архив, Reuters

Правителството на британския премиер Тереза Мей оцеля след внесения от Лейбъристката партия вот на недоверие в парламента. Други поводи за радост за него обаче както изглежда няма, пише вестник "Индипендънт".

Британският парламентаризъм се сблъска с нещо много сериозно през последните седмици. Правителството постепенно загуби контрол върху европейската си политика, отбелязва изданието. Отхвърлянето на сделката на Мей за Brexit само подчерта този факт. Самата Мей дори призна това, когато заяви, че ще се вслуша в това, което Камарата на общините има да каже, и че е открита за сътрудничество с висши депутати от другите партии.

Отхвърлянето на сделката на Мей за Brexit бе нещо очаквано. В нормални времена премиерът отдавна щеше да си е подал оставката, но това са едни необикновени времена, пише Филип Стивънс от вестник "Файненшъл таймс".

Мей спечели вота на недоверие, внесен от лидера на лейбъристите Джереми Корбин, но какъв е смисълът от това, пита Стивънс. Авторитетът на премиера е унищожен, а в лицето на Корбин Лейбъристката партия разполага с лидер, потънал във фантазиите си за социализъм от 70-те години. Парламентът си въобразява, че си е "върнал обратно контрола", но тези, които отхвърлиха споразумението на Мей, нямат обща посока, обобщава Филип Стивънс.

Още по темата

Съдбата на Мей сега зависи от това колко гъвкавост може да прояви тя, пише Мартин Кетъл от вестник "Гардиън". "Какво ще се случи сега?" е въпросът, който си задават всички в момента. Мей заяви във вторник, че правителството очаква да чуе парламента. Тя няма и друга алтернатива, посочва Кетъл.

Великобритания се е запътила към пропаст. Време е да намали скоростта, пише в редакционна статия американският вестник "Ню Йорк таймс". Ако постигането на споразумение е невъзможно, а излизането от Европейския съюз без сделка е неприемливо, какво е решението, пита изданието.

Ако има обратна страна на съкрушителното отхвърляне на постигнатото с много труд от премиера Тереза Мей споразумение за Brexit, то това е фактът, че изправените пред възможността за излизане от ЕС без сделка 10 седмици преди Brexit, британски депутати може би най-накрая ще бъдат принудени да приемат действителността. Отхвърлянето на сделката бе приветствано от мнозина: от противниците на Brexit, от еврофилите и от лидера на лейбъристите Джереми Корбин, който желае да свали Мей от премиерския пост, за да може той да го заеме. Амбициите на Корбин обаче бяха попарени, след като голям брой политици от лагера на Мей, гласували срещу сделката й, подкрепиха оставането й като министър-председател, отбелязва "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.

След като британският парламент отхвърли във вторник споразумението за Brexit на премиера Тереза Мей, единственото нещо, за което има мнозинство в парламента и в страната е, може би, нежеланието за провеждане на втори референдум за излизане от ЕС, чието организиране е невъзможно преди 29 март, пише Джордж Ф. Уил от вестник "Вашингтон пост".

Отхвърлянето на сделката за Brexit не попречи на Тереза Мей да продължи напред, сякаш нищо не се е случило, пише френският вестник "Фигаро". В проста формалност се превърна спечеленият от нея вот на недоверие, внесен от лидера на лейбъристите Джереми Корбин. С премиер "зомби" (по думите на Корбин) и с лидер на опозицията, който се противопоставя, но нищо не предлага, британският парламент се завърна вчера към рутинния си живот, след като във вторник нанесе най-голямото поражение на правителство в историята на Великобритания.

Тереза Мей засега остава на власт и получи подкрепа от Ангела Меркел, която вчера каза, че все още има време за преговори, отбелязва "Кориере дела сера". Неяснотата по сделката за Brexit обаче си остава, въпреки че вотът на недоверие срещу Мей не успя в Камарата на общините. До понеделник Мей ще се опита да представи модифициран вариант на споразумението, но все още няма яснота в какво ще се изразяват промените. Това обаче изобщо не гарантира, че и второ модифицирано споразумение няма да бъде отхвърлено от парламента и пак да се стигне до варианта Brexit без сделка. Нараства и хипотезата за втори референдум. До декември миналата година тя изглеждаше доста далечна, но сега букмейкърите казват, че има 43-процентна вероятност за втори референдум, твърди изданието.

Все по-често се говори и за варианта на развод по норвежки. Тоест Великобритания да е извън ЕС, но да остане в единния пазар и митническия съюз. Но против варианта са дори редица министри от правителството на Мей. А и трудно човек да си представи, че такава голяма страна като Обединеното кралство може да се съгласи да се превърне в държава сателит на Европа, както би се случило при евентуален развод по норвежки.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
1
 
1
 
! Отговори
Спасение дебне преди 5 години
ЕС е една стройна структура за крадене. България плаща членски внос с пари събрани от гражданите, ЕС ги връща под формата на фондове които се усвояват от една определена група "БИЗНЕСМЕНИ" и никой друг. А държавата е като гарант, че парите ще бъдат усвоени именно от тази група и това се нарича европейски ценности.
29
1
 
1
 
! Отговори
сараош преди 5 години
Статията се опитва да ни подскаже, че ние в никакъв случай не бива да желаем напускането на ЕС. След 30 години провали съм убеден,че докато не напуснем тая крадлива организация няма да се оправим.
28
1
 
1
 
! Отговори
Гунчо преди 5 години
"Представете си че Европа е круизен кораб. Германия е двигателя, Брюксел е мостика, Италия е басейна, Франция е бара и т.н."По тая логика България трябва да е санитарния възел.
27
0
 
0
 
! Отговори
вер ис гилтъ виноват преди 5 години
Терзаят ли я само Тереза или сама се терзае?
26
1
 
1
 
! Отговори
Песимист преди 5 години
Лошо ! Сега цялата пасмина от мързеливи,некадърни и мамини синчета соц. емигранти ще ни налази обратно (просто англи1аните ще изритат търтеите) родината. Ще се чудим от къде да им даваме работа и помощи ! Пак ще ни ахнат мамините комунистически некадърни отроци ! Пак тегло за редовия българин !
25
0
 
2
 
! Отговори
оп натам оп насам преди 5 години
новият казачок у гебето стартед.гоу Терезъ гоу, опса опса и опсъъ.Гаврата с тази жена е по-добре изпечена от ситуацията с новичока. Оставиха я да я бъхтят като 4 сезонна боксова круша. нейните имат интерес да няма нови избори. противниците й имат интерес да е Министър председател за да я обиждат.
24
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Кирил от UK 25"Англия е котвата, която незнайно защо винаги е спусната и влачи по дъното, винаги пречи"Най масово пречат ..нарците от територията на клекалата но за радост краят им се види заедно с жълтото около устата.
23
2
 
3
 
! Отговори
мунчо преди 5 години
е как може толкова да са ви промили мозъците от ОПГ герппп бе хора?!-първо на Англия ама въобще не и пука за "глупостта" ЕС,защото знаят че тази сбирщина не става за нищо и е пред разпад-второ парламента им напълно държавнически гласува против "сделката" с "джендърите" от ЕС защото не желаят да дават парите на английският данъкоплатец на чужди държави абсолютно незаслужени и "договорени" с "извиване на ръце"!-трето Англия напуска и воят на "измислицата"ЕС е за това че НЯМА ПАРИЧКИ!
22
4
 
6
 
! Отговори
Идеалист преди 5 години
Британия, просто избягва от разпадащия се ЕС! Не плачете на чужд гроб! Гледайте нашата несрета. Брексит отдавна е санкциониран от САЩ и големите страни от Общността на нациите ( Британската общност ) За България е лошо само едни - ще ни натирят обратно онези, които само използват социалните системи на Обединеното Кралство. Хората, които работят добре там, даже ще станат по-добре. Да му мислим ние, които оставаме тук в квазидържавата на Цветанов и Борисов и се топим с 50 000 годишно!
21
1
 
1
 
! Отговори
Кирил от UK преди 5 години
Един американски милиардер използува UK за социален експеримент, дали може да пробута на хората пълна глупост с помоща на новите технологии, за индивидуално насочен маркетинг(сега има разследване за нарущаване на избирателния закон от Кембридж Аналитика и няколко други Фирми) След това използува наученото за да пробута на американците Тръмп.
20
4
 
8
 
! Отговори
Кирил от UK преди 5 години
Представете си че Европа е круизен кораб. Германия е двигателя, Брюксел е мостика, Италия е басейна, Франция е бара и т.н. Англия е котвата, която незнайно защо винаги е спусната и влачи по дъното, винаги пречи. Е сега Европа вече може свободно да отплава.
19
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сега е момента и ЕС да ги резне. Като не искат, да ги отстранят. Да ще има загуби за много фирми, но да са мислили когато са гласували обикновените хора. Те така са решили нека така да стане. И Селското възстание в Англия е променило политическата система в цяла Европа. Щом са конкурентоспособни в световен план, прости Европа ги изключва максимално от отношенията си и да се оправят с бившите си колонии и други държави.
18
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Специално за тролстващия срещу Русия - шотландски депутат припомни на Тереза Мей факта, че в тяхната съставна държава (Шотландия) ЕС е по-харесван от Великобритания, така че по-вероятно е да видим разпад на Великбритания. Затова храни се добре, пий си хапчетата и прави леки разходки за успокоение от нервите и не се отдавай на фантазиите си, това не ти помага.
17
0
 
10
 
! Отговори
Гост преди 5 години
По повод на "демокрацията" - това, което ни представят политиците и медиите е пълна лъжа, илюзия, заблуда, театър и т.н. Такова нещо никога не е имало - има интереси на обществени групи, привилегии, "дълбока държава" и в някои случаи свободия - зависи кой какъв интерес има, т.е. имаме олигархия. Обикновеният човек навсякъде най-често е прецакан, защото плаща сметката накрая.
16
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Инглиза е хитър и подмолен ,винаги печелят,историята им го потвърждава.Потъващия е колонията на САЩ,а именно ЕС.
15
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тереза спечели вота на недоверие, но окончателно загуби доверието на парламента.На пръв поглед парадоксално, но такава е горчивата истина. Пътник е.
14
1
 
5
 
! Отговори
popa ot razgrad преди 5 години
само до преди 100 години Британската империя бе най-силната и мощна държава в света...а вижте сега...стана за резил на цял свят...а има може би една от най-старите демокрации на планетата...още едно доказателство, че много демокрация не е на добро...
13
0
 
18
 
! Отговори
Гост преди 5 години
Не разбирам защо ТВ Европа изпрати "великата" специалистка Неда Василева във Великобритания и плати грешни пари за транспорт, хотел и командировъчни, само за да каже резултатите от вота на недоверие от хотелската си стая. И накрая във вечерната емисия тя съобщи грешни резултати ... Преди това Ани Балджиян интервюира евродепутатката Джули Гарлинг на потресаващ английски. Пълна барековизация - спомням си историята със CNN и как се излагаше с английския си. Нивото в бг журналистиката е ужасяващо.
12
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Англичаните винаги ще си бъдат в Европа, независимо дали дали и единия крак във или с другия извън ЕС, но Московската Орда ще си остане в Азия,...ако не се разпадне на съставните си части !
11
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 12Към "анадолските пещери" такива като теб тласкат България, не аз. Умствени лилипути, които и представа си нямат, че ЕС вече е в канала на историята. Не щете да го повярвате, както Бай Тошо нещеше да вдене, че кравата от която цоца умираше.Горбачов и сие развалиха СИВ и Варшавския договор и всичките републики се радваха, а ние и румънците ревяхме, защото цоцането свърши.Днес в ЕС е същото, Британия, Германия, Франция повече няма да ви хрантутят. Ама вие снишени още не разбирате.