Проучване в Европа: Китай ще стане по-голяма сила от САЩ след 10 г.

Европейците не смятат, че при Байдън САЩ отново ще са световен лидер
19 яну 2021 15:09, Елка Василева
76
Проучване в Европа: Китай ще стане по-голяма сила от САЩ след 10 г.
Снимка: архив, БГНЕС

Макар че европейците силно одобряват победата на Джо Байдън от ноември месец, повечето са скептични относно възстановяването на глобалната американската сила. Това показва ново изследване на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП)

6 от 10 европейци вярват, че политическата система на САЩ е разбита и че през следващото десетилетие Китай ще се превърне в по-голяма сила от Съединените щати, предаде БНТ.

Проучването е направено през ноември и декември 2020 година сред над 15 000 души от единадесет държави (България не е сред тях) и беше публикувано днес.

Мнозинството европейци искат страната им да остане неутрална в конфликт между САЩ и Китай и в никоя от изследваните държави няма мнозинство, което да иска да застане на страната на Вашингтон срещу Русия.

Две трети от анкетираните европейци заявяват, че Европа не може винаги да разчита на Съединените щати и че трябва да се грижи за собствените си отбранителни способности. Само 10% смятат, че САЩ винаги ще защитават Европа. Според проучването на ЕСВП европейците се обръщат за подкрепа и защита по-близо до дома си.

Още по темата

Проучването формира основата на голям нов политически доклад на Марк Ленард и Иван Кръстев, озаглавен „Кризата на американската сила: Как европейците виждат Америка на Байдън“, който показва как вярата на европейците в американската сила ерозира. По-голямата част от германците днес са съгласни, че след вота за Тръмп през 2016 г. на американците не може да се вярва и в цяла Европа са повече респондентите, които са съгласни с това твърдение, отколкото тези, които не са.

Тази промяна се изразява в много ограничена готовност на европейците да подкрепят САЩ в потенциални международни разногласия. Половината или повече от респондентите във всяка една от 11-те анкетирани европейски държави са на мнение, че тяхното правителство трябва да бъде неутрално при конфликт между САЩ и Китай.

Докладът твърди, че бурното президентство на Доналд Тръмп е повлияло дълбоко на трансатлантическите отношения - до такава степен, че сега в ЕС има дълбок скептицизъм относно това дали Байдън може да спре упадъка на САЩ на световната сцена.

Европейците вярват, че изолационизмът и непредсказуемостта на администрацията на Тръмп, съчетани с дълбоките вътрешни проблеми в САЩ, ще повлияят на Байдън и на способността му да върне блясъка на глобалния имидж на Америка.

Според Ленард и Кръстев Европа не може да стои настрана при този глобален климат. Посочвайки четирите геополитически „племена“ в Европа, които се формират от сегментирането на данните от проучването на ЕСВП, те подчертават преобладаващата гледна точка на над 6 от 10 европейци, че Съединените щати не функционират добре, докато оценяват системата на ЕС и/или на собствените си страни много по-положително.

Това представлява възможност да се използва колективната мощ на европейския блок в полза и защита на неговите граждани.

Други основни заключения от общоевропейското проучване на ЕСВП:

Много малко европейци вярват, че САЩ биха се намесили в тяхна защита в случай на военна криза. Само 10% от анкетираните гледат на САЩ като на „надежден“ партньор за сигурност, който винаги ще защитава Европа, докато най-малко 60% от анкетираните във всяка анкетирана държава смятат, че страната им не може да зависи от подкрепата на САЩ в случай на голяма криза.

Има значителна подкрепа за инвестиции в отбрана на европейско ниво. Две трети от анкетираните посочват важността Европа да се грижи за собствените си отбранителни способности, вместо да разчита предимно на САЩ. Тази подкрепа е най-силно изразена в Португалия (72%), Швеция (71%), Испания (71%), Франция (70%) и Полша (69%). Интересното е, че 74% от британските респонденти също споделят това мнение, въпреки че Великобритания вече не е член на ЕС.

Има дълбока противоричевост към Съединените щати в случай на конфликт с Китай или Русия. Поне половината от участниците от изследваните страни биха искали правителствата им да останат неутрални по време на конфликт между САЩ и Китай. В никоя от изследваните държави няма мнозинство, което да би искало да застане на страната на Вашингтон срещу Русия. В единадесетте анкетирани държави само 23% от анкетираните се придържат към това мнение, докато 59% искат страната им да остане неутрална.

Европейците искат по-здрав Европейски съюз в международен план по икономически въпроси като търговията, данъчното облагане и регулацията. Сред осемте държави, в които ЕСВП зададе този въпрос, мнозинствата в Германия (38%), Франция (48%), Великобритания (37%) и Италия (43%) смятат, че трябва да има по-строга позиция по отношение на икономическите злоупотреби на САЩ. Полша е отстъпник по този въпрос, като само един на всеки десет отговорили поддържа това мнение.

Европейците считат, че страната, с която е най-важно да имат добри отношения, е Германия. Респондентите във Франция, Испания, Дания, Холандия, Португалия и Унгария избират Германия като най-важната държава, с която страната им да изгражда добри отношения. В Германия 38% избират Франция за свой най-важен съюзник. Само респондентите във Великобритания (55%), Полша (45%), Италия (36%) и Швеция (36%) класират Съединените щати на първо място пред Германия.

През изминалите две години европейците станаха по-позитивно настроени към ЕС, въпреки кризата с COVID-19 и Брекзит. В Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Испания и Швеция - страните, в които ЕСВП проведе проучването и през 2019, и през 2020 г. - средният дял на хората, които казват, че политическата система на ЕС работи много добре или умерено добре се е увеличил от 46% на 48%. Междувременно, тези които казват, че системата е донякъде или напълно нефункционална, са намалели от 45% на 43%.

Изглежда, че отношението към ЕС често корелира с мнението за националното правителство.

В Германия, Нидерландия, Дания и Швеция повечето хора са убедени, че тяхната национална политическа система работи и също така вярват в успеха на ЕС. За разлика от тях мнозинствата в Испания, Италия и Франция (заедно с Великобритания, която вече не е държава-членка на ЕС) считат собствената си политическа система за разбита и че ЕС не работи добре.

Полша, Унгария и Португалия са изключения от това правило: мнозинствата в тях смятат, че националната им политическа система е разбита, но виждат Брюксел като своето спасение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Камала Харис е нарисувана много млада ! Всъщност тч има две пласик операции на лицето !
51
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Интересна статия, благодаря.
50
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бабаидьн ще оправи - краварияСлед -10 г сички ще са резани вьв -сащ
49
0
 
6
 
! Отговори
До 55 преди 3 години
До АнонименОбъркваш желаното с действителността. Китай превъзхожда всички други големи икономики. По отношение на оръжията и армиите, не се наемам да класирам, но Китай води с човешки ресурси и дисциплина, а техноогично никой не знае кой е по-голям магьосник - Русия или Китай. САЩ си остават в най-добрия случай трети, ако няма някоя друга сила, за която не ни се ще да мислим...
48
12
 
19
 
! Отговори
БУЛЕКЗИТ преди 3 години
Китай няма да стане по-голяма икономическа сила от САЩ след 10 години.Тя вече е такава.А Русия е по-голяма военна сила от кравешката тор и страната с неограничени природни ресурси.САЩ и ЕС са със затихващи функции.Будещето е на Изток.
47
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ще стане дуки по голяма сила., нема шансЖълтия човек не трябва да превъзхожда белия завоевател!
46
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До VВсеки може да си напечата криптовалута.Утре китайците решават и почват те да налагат чайнакойн. Който го хванат с биткойни - каторга.
45
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Христо ХристовТака е. И?
44
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен48Ако следиш по-внимателно новините и четеш (с разбиране) - те ВЕЧЕ воюват!
43
2
 
1
 
! Отговори
V преди 3 години
А вие кво очаквате ? Гледах някой данни за износа на САЩ за 2019 (преди пандемията) При някой работи срив на износа с 25 % Как ви се струва ? И в ЕС не е много по розаво .На фона на това се печатат пари и се вземат заеми .Това е самоубийство .Най добре не си дръжте парите в долари евро и лева. Според мен частните крипто валути ще са бъдещето.Те никога няма да печатат колкото държавите.
42
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия ще е първата изпатила си от китайската доминация - ще им вземат сибир.
41
3
 
9
 
! Отговори
ЦункайХУЙ преди 3 години
А ми...кой ще ги чака хамериканците 10 години да си развяват каубойските гащички...МАХ. 3-4 години и ОЙДЕ КОНЮ У РЕКАТА!!!
40
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 46Ти сега какво изкара?Че германците ще се бият с русия срещу САЩ?Това разбрах от префърцуненото ти изречение?
39
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ще стане.Е, и?
38
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"в никоя от изследваните държави няма мнозинство, което да иска да застане на страната на Вашингтон срещу Русия"--Що за "префърцунено" изречение? Май е доста по-просто да се каже, че заставащите на страната на Русия, са мнозинство, но пък е "политически некоректно" и не се плаща за такива изречения!
37
5
 
16
 
! Отговори
Диана преди 3 години
Китай и сега е по-голяма сила!
36
16
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ИСКА ИМ СЕ НА СОЦИАЛИСТИТЕ НО НЯМА ДА СТАНЕ.
35
6
 
5
 
! Отговори
абоната е на ~~~~~~~ преди 3 години
Когато цъфнат герберугите,*** и жьлтите ги опраши,живот нормален има другаде,тук пълно е със дяволски слуги.
34
9
 
10
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Къв капитализъм в Китай, к'ви 5лв *** ? Освен това наистина е нелепо да се сравняват довчерашни конекрадци и *** с Империя на над 6000 години.
33
6
 
4
 
! Отговори
Рада Дълбоката преди 3 години
До БСПдирастАко е вярно, че жълтите никога не си бръснат брадите отдолу, как раждат тогава с тая вълна.