Ракът може би ще се лекува с карфиол

Ензим в зеленчука може да потисне развитието на раковите клетки
16 дек 2014 12:45,
1
Ракът може би ще се лекува с карфиол
Източник: Reuters, архив

Карфиолът е един от най-полезните зеленчуци. Той е богат на голямо количество хранителни вещества, докато в същото време има ниско съдържание на калории.

Карфиолът съдържа антиоксиданти, които помагат за предотвратяването на клетъчните мутации, а също така понижават и оксидативния стрес, причинен от свободните радикали.

Един от тези антиокиданти е индол-3-карбинол, който обикновено може да се намери в кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол, зеле. Той се свързва с понижаване на риска от туморни заболявания на гърдите и засягащи репродуктивните органи при мъжете и жените.

Проучванията, проведени през последните 30 години, сочат, че консумацията на големи количества кръстоцветни зеленчуци се свързва с понижен риск от рак на дебелото черво и белия дроб.

Скорошни проучвания установяват, че съединението сулфорафан, което придава горчивия вкус на карфиола, също има и противоракови свойства. Към момента се изучават качествата на съединението по отношение на забавянето или възпрепятстването на рака.

Учените откриват, че то може да потисне ензима хистон деацетилазата, за който се знае, че е свързан с прогресирането на раковте клетки. Свойството да спре този ензим може да направи храните, съдържащи сулфорафан, потенциална част от лечението на рак в бъдеще.

Холинът е много важно вещество в карфиола, което помага на съня, движението на мускулите, ученето и паметта. Това съединение помага още за поддържане на структурата на клетъчните мембрани, помага в придвижването на нервните импулси, подпомага абсорбирането на мазнините и намалява хроничните възпаления.

Още полезна информация за здравословно хранене може да прочетете в рубриката „Хранене“ на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
как е по полезен задушен или на туршия.