Можем ли да родим без болка?

Интервю на Puls.bg с д-р Мариета Искилиева
5 апр 2015 18:45, Румяна Тасева
15
Можем ли да родим без болка?
Източник: Reuters, архив

Д-р Мариета Искилиева е един от лекторите на предстоящия Форум за бременност и детско здраве, който организира Puls.bg на 25 и 26 април тази година

Д-р Мариета Искилиева е акушер-гинеколог, работи в Сектора по пренатална и фетална медицина към Медицински комплекс „Д-р Щерев”. На форума тя ще представи най-добрите приети методи за овладяване на болката по време на раждането. 

- Д-р Искилиева, защо според Вас се страхуваме от раждането? 

Всяка жена се вълнува за предстоящото раждане. Раждането е физиологичен и нормален процес, който напълно променя живота на една майка и е свързан със страха от неизвестното, което предстои. Стресови фактори по време на раждането са именно този страх и най-вече притеснението от очакваната болка. Ако не бъде овладяна и тялото подготвено за нея, болката може да има неблагоприятно влияние върху родилния процес. 

За да се ограничат до минимум тези негативни фактори, бъдещата майка трябва да се подготви физически и психически за раждането. Тогава то може да се превърне действително в един от най-прекрасните моменти в живота ѝ. Вече има много специализирани училища за бъдещи родители, където бременните могат да получат полезна информация и важни практически уроци в подготовка на раждане. Форуми като този, организиран от Puls.bg, са също много полезна форма за подготовка, защото на тях бъдещите родители получават необходимите им съвети директно от специалисти. 

- Какво може да направи бъдещата майка, за да преодолее страха си от раждането, а и за да премине то благоприятно? Как може да си помогне жената сама? 

Бъдещите майки трябва да са наясно какво представлява самото раждане - какви са периодите на раждането, какво се случва през всеки един от тях, какво и как трябва да се прави тогава, за да протече раждането спокойно и нормално. Раждането е естествен процес, който напълно нормално е свързан с болка, която обаче може да се контролира. В ръцете на опитни акушер-гинеколози и анестезиолози раждането може да протече съвсем безболезнено, с минимални рискове за майката и плода. 

Психопрофилактиката на бременната жена също е особено важна. Както споменах, тази подготовка трябва да започне дълго преди раждането, още през бременността. Тя включва беседи и занимания. На тези занимания бременните се обучават на съответно поведение и на различни прийоми, които могат да се използват по време на раждането. На жените се обяснява как да напъват ефективно. Целта на всичко това е да се освободят от ненужния страх. У бъдещата майка трябва да се формира оптимизъм в способността ѝ да роди, усещане за сигурност и доверие. 

- Кое е основното, което бъдещата майка трябва да знае за хода на родилния процес? Кога започват болките и кога боли най-силно? Как да си помогне самата жена? 

Характерът на родилната болка варира в зависимост от периода на раждането. В началния период се чувства теглене и болка ниско в гърба. С напредване на раждането и усилване на контракциите, болките се усещат повече в долната част на корема към хълбоците. За това как се мини болката и какво може да се направи, за да се овладее тя ще говоря на Форума за бременност и детско здраве на Puls.bg в края на април. 

Форум бременност и детско здраве се провежда със съдействието на Медицински център „РепроБиоМед”, Медицински Комплекс „Д-р Щерев”, Глаксосмитклайн и НМ Дженомикс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
0
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
още през 74 год в стария майчин дом ти слагаха инжекция и заБравяш за болкатакакви ги говорят сега та плашат младите няма страшно медицината е напредналамного ами сега една упойка в ченето и ще искаш да ти извадят всичките зъби
8
0
 
1
 
! Отговори
майка преди 9 години
Колежката ми каза, че ако не боли докато раждаш, не си станала майка. Е, забравих да кажа, че колежката е от село.
7
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 9Засега не но опитите в турция продължават
6
0
 
9
 
! Отговори
!!! преди 9 години
Мен повече ме вълнува:- Може ли да родим без мъж?- Може ли да родим без пари?- Може ли да родим без дом?- Може ли да родим без обич?
5
2
 
19
 
! Отговори
Бай Иван преди 9 години
Раждането го обърнаха на бизнес, погребенията ги обърнаха на бизнес, болестите, ученето.... абе целия живот е един бизнес.
4
0
 
5
 
! Отговори
m0105 преди 9 години
Nai-dobriqt variant vseki za sebe si trqbva da pretzeni.Rodih po estestven put s epiduralna upoika i neznam kakvo e bolka ot kontraktzia, nito bolkata ot rajdaneto mi e poznata. Sled razseivaneto na upoikata zapo4va da boli, no se izdurja.
3
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
дрън-дрън,елате и дайте едни пари за тинтри-минтири
2
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Явно не е чувала за епидурална анестезия или трябва да търсим естествената..болка?
1
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Що за глупости?