В какво количество е полезен зехтинът?

Антиоксидантите в него потискат възпаленията в храносмилателния тракт
29
В какво количество е полезен зехтинът?
Снимка: istock

Зехтинът е една от най-здравословните алтернативи на рафинираното олио. Той е основна съставка в полезната във всяко отношение средиземноморска диета и средиземноморски стил на хранене.

Употребата на зехтин е прекрасен начин да направите ястията си още по-вкусни и полезни. Подходящ е както за готвене, така и за директна сурова консумация в салати, сосове, дресинги. Богат е на безценни мононенаситени омега-3 мастни киселини, които са съществени за сърдечносъдовата и нервната система.

Но както с всяко полезно нещо, така и със зехтина трябва да се внимава с количеството. Много хора забравят, че той все пак е мазнина и като такава съдържа огромно количество калории.

Само в една супена лъжица зехтин се съдържат около 120 калории. Според съветите на диетолозите, цитирани от LiveStrong, храненето на човек, който се движи активно през деня не трябва да надхвърля 2000 калории дневно, като мазнините трябва да съставляват само 20 до 35% от дневното меню.

Ако прекалите със зехтина, това може да се окаже риск за здравето ви. Прекомерната консумация на зехтин може да съсипе здравословните ползи, които иначе бихте получили от умерените дози зехтин в храненето си. Някои хора пият чист зехтин заради полезните му свойства в различни направления – за храносмилателната система, за растеж на косата, против запек и много други.

Безопасно ли е да се пие зехтин?

Пиенето на умерени количества зехтин и съобразяването им с общия калориен прием се счита за безопасно. Ако зехтинът е студено пресован и не е термично обработен, не съдържа други примеси, той е годен за директна консумация. В него се съдържат ценни омега-3 и антиоксиданти, полифеноли, които имат противовъзпалителни свойства.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


29
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
4
 
0
 
! Отговори
емигрант преди 2 години
Тука обсъждаме с един готвач българската кухня и той от време на време си записва. Аз му казах че не се налага. Аз просто за приказката ... Той отвърна: "Вие знаете какво да ядете."
7
4
 
7
 
! Отговори
P. преди 2 години
До българинАз не купувам дори гръцка салата - на шопската салата се слагат стафиди и се казва гръцка салата. Както знаете, в българската кухня има строго разделение между плодове и зеленчуци. А салата подсладена с мед и или захар - въй, въй, въй!
6
5
 
2
 
! Отговори
Мона преди 2 години
колкото повече толкова повече. Вий пържете в мас, миришеща на *** и ползвайте рафинирано олио с неизвестен ГМО произход и гаден вкус. от зехтина върджин екстра с мек вкус по-хубаво няма... може би кокосовото еко масло да е по-добро, но зехтина има способност да запазва младостта, защото маслиновите дървета преживяват стрес от сушата и оттам веществата в зехтина стимулират клетките да живеят по-дълго.
5
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да излезе ония Радев и да обясни ама без разтягане на локуми
4
3
 
12
 
! Отговори
Химика преди 2 години
За пържене - свинска мас. За задушаване на зелечуци - олио. За сурови салати - зехтин. Досадно ми е да обяснявам защо. Изобщо, всичко над 130 градуса е проблем. Зехтина /дървеното масло/ се предава първи.
3
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво сирене купуваш?
2
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като нарежа сирене, червен пипер и зехтин от хубавия- песен.
1
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пфф, най-скъпото олио е 4,49 лв. и няма никакъв вкус.