Морално ли е? Лицевото разпознаване превзема Острова, думата има съдът

Нарушаване ли е на личните права?
20 ное 2019 21:58, Нели Христова
43
Морално ли е? Лицевото разпознаване превзема Острова, думата има съдът
Снимки: Reuters

Експериментът е бил проведен при пълна дискретност. От 2016 до 2018 г. две камери за наблюдение са били инсталирани в лондонския квартал Кингс Крос и без предупреждение сканирали лицата на минувачите, което позволява тяхното идентифициране и проследяването на тяхното придвижване.

Използването на тази нова технология близо до няколко доста натоварени гари в Лондон, разкрито това лято от в. "Файненшъл таймс", засили споровете около нея в една демокрация, в която употребата й все още няма правна рамка.

Компанията, натоварена с видеонаблюдението в района, заяви, че е действала "единствено с цел да помогне на полицията да предотвратява и разкрива престъпления в квартала", но не и за търговски цели.

Британският надзорен орган за защита на личните данни - Службата на комисаря по информацията, обаче се сезира за случая. Той започна разследване и изрази безпокойство от нарастващата употреба на лицевото разпознаване, което позволява сравняването на заснетите от видеонаблюдението лица с бази данни.

Този случай не е изолиран и асоциацията "Биг Брадър Уоч" осъди "епидемията", която се наблюдава от търговски центрове в Манчестър и Шефилд до музей в Ливърпул.

Определяно от някои за напредък в областта на сигурността, лицевото разпознаване е критикувано от други, че посяга на основните права.

"Подложен на насилие"

Ед Бриджис, на 36 години, очаква с нетърпение разглеждането на жалбата си на втора инстанция във Висшия съд в Кардиф - той съди уелската полиция за това, че е използвала спрямо него тази технология, докато е правел покупки за Коледа през 2017 г. и при демонстрация миналата година. Това е първото подобно дело пред британското правосъдие.

Полицията е действала в рамките на разрешени и добре обозначени с предупредителни табели тестове.

Служителят на Кардифския университет обаче заяви пред Франс прес, че се е почувствал "подложен на насилие, ограбен": "Това са моите данни! Също както не разкриваме паролите си и не публикуваме онлайн банковите си декларации, имаме правото да очакваме, че ще спазват личната ни неприкосновеност, и държавата трябва да гарантира това право, а не да го нарушава."

Според адвоката на Бриджис, Меган Гулдинг от правозащитната организация "Либърти", лицевото разпознаване поражда сериозен риск от "автоцензура" на гражданите, спрямо които се използва толкова напреднала технология за наблюдение.

Въпреки това, според поръчано от Службата на комисаря по информацията проучване, тази практика се ползва с широка обществена подкрепа, като над 80 процента от анкетираните подкрепят използването й от полицията.

"Целеви" списък

Когато прибягва до лицево разпознаване, полицията се базира на "списък за наблюдение" на издирвани хора. Камерите за наблюдение предават чертите от лицата на минувачите в цифрова версия, която се сравнява с данните от този списък. Ако "процентът на сходство" е достатъчно висок, се прави проверка.

В случая с Ед Бриджис Висшият съд в Кардиф отхвърли жалбата му на първа инстанция с аргумента, че списъкът за наблюдение е достатъчно "целеви", тъй като съдържа имената на "хора, заподозрени, че са замесени в престъпления", и че жалбоподателят не фигурира в него.

Елизабет Дънхамн от Службата на комисаря по информацията обаче заяви, че решението не оправдава произволната употреба на технологията, и призова властите да "забавят" нейното развитие и да изчакат създаването на ясна рамка за тези практики.

В Лондон има изключително благодатни условия за използване на лицево разпознаване, тъй като в града има 420 000 камери за наблюдение, става ясно от проучване на американския мозъчен тръст Институт "Брукингс" от 2017 г. - това поставя Лондон на второ място по камери за наблюдение след Пекин с 470 000.

Полицията проведе няколко теста в британската столица. Дара Мъри, специалист по правата на човека в Есекския университет, определи методологията на органите на реда като неадекватна: "Хората, които отказваха да участват, които прикриваха лицата си, бяха третирани като заподозрени и полицията ги задържаше и им искаше документите."

Тази технология представлява най-вече "истинска фундаментална промяна в баланса на силите между държавата и гражданите", каза Мъри пред Франс прес. "Основният въпрос е дали става дума за легитимна намеса или незаконно нарушаване" на личния живот.

Изразявайки съгласие със Службата на комисаря по информацията, Мъри настоява за приемане на правна рамка, за да може да се контролира употребата на технологията. "Ние си имаме работа с лицево разпознаване от първо поколение, което се използва за идентифицирането на хора с известна самоличност, но следващото поколение ще може да разпознава и хора с неизвестна самоличност", каза той.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Има умни телефони с Линукс както има и други операционни системи за телефони или го отключвате и забранявате на телефона да се свързва с определени процеси. Android 9 посволява се забрани отделно всеки процес на телефона или достъп от страна на дадената апликация която иска да чете телефонни номера,смс-и или да използва камерата и микрофона.
37
0
 
1
 
! Отговори
Мунчо преди 4 години
А ве,що не ни набучат по един чип като на кучетата,за да не харчат толкова пари за скъпи технологии? Тогава ще има по малко шапкари,прокурори и съдии.
36
1
 
0
 
! Отговори
42229 преди 4 години
Искам само да допълня една техническа подробност. Да следят ни телефоните, включват им камерите, засичат им локацията, има лицево разпознаване, някой от вас го имат на телефона и се ползва за отключване на същия, след което отива в една хубава база данни и от там камерите могат да ви разпознаят, същото е и с "пръстовия отпечатък" НО към момента нито един сателит не може да ви види как се разкарвате по улицата и да ви разпознае.
35
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ще си лепнем един мустак ала Филип Тотю и софтуера ще ме обърка :)А ако си сложим и от модерните очила тип мухата Цеце - ставам абсплютно анонимен.
34
0
 
1
 
! Отговори
Късно е либе за преди 4 години
Това да ли е морално e въпрос отговорът отговорът на който няма никакво значение, а Face control се прилага от 20 години навсякъде
33
0
 
0
 
! Отговори
Маркуч преди 4 години
До тръбаПримерно си много глупав ...
32
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това го прави всеки смартфон.
31
1
 
1
 
! Отговори
анон преди 4 години
Както винаги - нож с 2 остриета. Отиваме към бъдеще, в което сме роби на собствените си глупости. Тези "технологии" не са в интерес на обикновения човек.
30
1
 
8
 
! Отговори
Martin Bormann преди 4 години
Баси технологията. Преди няколко месеца на летище Хийтроу минавам през автоматичния пропускателен пункт, слагам паспорта, усмихвам се в камерата, вратата се отваря, аз си минавам и прибирайки паспорта с ужас установявам че съм с паспорта на баба ми....
29
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До всичкиТи не си мисли,че българските служби са толкова напред,колкото някои други служби,те са направо първолачета пред други служби или концерни.Всичко е под контрол,бъди сигурен,но тях не ги интересуват престъпленията ,а други работи.
28
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Който иска да се крие да си стои в къщи. Аз няма какво да се крия и то от полицеиски камери. Е, ако се разбере, че са ползвани за други цели - тогава трябва да има наказания. А не да помагаме на престъпниците да се крият, под някакви *** адвокатски доводи, че нашите права били нарушени.
27
6
 
18
 
! Отговори
Т.Шак преди 4 години
Ако това ще предпази семейството ми и мен самия от някоя откачалка да не се взриви в мола с "Аллах акбар" и пяна на уста, нямам никакъв проблем с лицевото разпознаване.Само че виждам един проблем. Тази система не хваща ония забулените, а само добрите хора с открити лица.
26
2
 
4
 
! Отговори
ginger Riley преди 4 години
До СПИТЕ ДАМИ И ГОСПОДААбсолютно никъде няма закон, който да ти забранява да си купиш Нокиа за 10 лева, с фенерче и да си джиткаш с нея. На излизане от вас махаш батерията, а ако искаш да се обадиш си купуваш карта за уличен телефон, още ги има тук - таме и си спокоен, че никой не те следи :)
25
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не виждам проблема...
24
15
 
7
 
! Отговори
До всички преди 4 години
Хайде всички на опашка и да оставят алуминиевите шапки и да си пият хапчетата. Кой го еня какво правите вие? Една служба за разузнаване има до 20 000 служителя, който отговарят за 10-ки милиони гражданина плюс туристи. Тая имат време да ви следят къде сте и какво правите си мислите? Смешковци
23
4
 
5
 
! Отговори
До 14 преди 4 години
Това съм го чувал и преди. САЩ ни шпионирали, чрез Самсунг. Щот била южно корейска фирма и чиповете им са свързани с ФБР. А пък Израел ни щпионират, чрез интел процесорите. Ако е вярно, то това е страшна работа.
22
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До СПИТЕ ДАМИ И ГОСПОДАТе и сега всичко и всички уреди могат да контролират,тая информация с лицевото разпознаване е дори крайно остаряла,всичко е под пълен контрол,ВСИЧКО и ВСЕКИ,дори животните!
21
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Бе, колегии и ... ъъъ, като чета Майн имаме и разни другари. Чипове ще има у нас в България, защото ние ще го позволим. Може и в Русия.
20
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До шматкаОще от Шумер насам се водят регистри и списъци. Каква е алтернативата? Тотална липса на самоличност? Никаква легитимност?
19
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 14Да, ама не точно ...

Спонсорирани публикации