Липсата на вода по света пречи на овладяване на пандемията

Двама от всеки пет не може да си мие ръцете
10 авг 2020 09:08, Петя Славова
12
Липсата на вода по света пречи на овладяване на пандемията
Снимка: БГНЕС

Силният недостиг на вода за някои домакинства – проблем, който всъщност засяга двама от всеки пет човека в света, подкопава усилията за овладяване на пандемията от коронавирус, съобщава Bloomberg.

Честото и щателно измиване на ръцете са сред най-ефективните мерки за ограничаване на разпространението на вируса, тъй като основните пътища за предаването му са чрез въздушно-капково път и директен контакт по информация на Световната здравна организация.

Още по темата

Въпреки това, около 3 милиарда души нямат достъп до течаща вода и сапун у дома, а 4 милиарда страдат от силен недостиг на вода в продължение на поне един месец годишно, съобщават от ООН.

Отсрочените с години инвестиции в чиста вода и канализация сега излага на риск всички, докато вирусът се разпространява в развитите и развиващите се държави, които генерират цикъл на зараза и реинфекция, информира Bloombergtv.bg.

Светът трябва да изразходва 6.7 трлн. долара за водна инфраструктура до 2030 г. според ООН, но не само за спешни санитарни нужди, а и за справяне с дългосрочните проблеми от пандемията, като например осигуряване на по-добре напояване, за да се предотврати продоволствена криза.

Някои компании вече предлагат решения за най-належащите проблеми. Японската Lixil Group, която притежава марки като American Standard и Grohe, работи с Unicef и други партньори за създаването на приспособление за миене на ръце, което се нуждае от малко количество вода в бутилка. Срещу сумата от 1 млн. долара могат да бъдат направени 500 хил. такива приспособления в Индия, които да бъдат дарени на 2.5 млн. души преди да започнат продажбите на дребно.

"Това е бърза реакция, възможна в краткосрочен план, която може да помогне в борбата с пандемията, но са необходими и по-устойчиви инвестиции за прокарване на течаща вода в повече домове", заяви Клариса Брокълхърст, преподавател в Института по водите в Университета на Северна Каролина и бивш директор в Unicef.

Неравенство

Липсата на достъп до вода и канализация е още един пример за смъртоносния ефект на неравенството в контекста на пандемията. Ефектите от лошото управление на водата се усеща непропорционално от бедните, които са най-застрашени от замърсена вода и неадекватни санитарни условия, заявиха от Световната банка.

Хората в неравностойно положение в градовете са особено уязвими, тъй като често живеят в гъсто населени райони, където социалното дистанциране е трудно, особено ако им се налага да споделят един водоизточник.

Около 5,7 милиарда души биха могли да живеят в райони, където водата е ограничена поне един месец годишно до 2050 г., което създава безпрецедентна конкуренция за вода, обяснява представител на ООН. Според една от направените оценки всяка степен на глобално затопляне ще изложи около 7% от световното население на намаляване на възобновяемите водни ресурси от поне 20%. И всичко това се случва в момент, когато миенето на ръцете е въпрос на живот и смърт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
10
 
! Отговори
Уууу преди 3 години
Скоро се загледах по ZDF в един репортаж за НПОто "Stop open defecation", демек-да спрем изхождането навънка. Ставаше дума за Нигерия!! Един агитатор сложил палмово листо с аки отгоре, събрал "гражданите от квартала" и грачи с мегафон:-Кой с.ра навънка?-Тез навели главите.-Харесва ли Ви?-Мълчат. После им предложи да се нацапат, но не щат..и т.н. Водели борба да ги накарат да си построят общ външен тоалет и показват колко е лесно и да има туба вода и да си мият ръцете...За това става дума Бил съм
8
0
 
3
 
! Отговори
До 10 преди 3 години
Само ще допълня, че тези благотворителни НПО-та, взимат пари от нас, усвояват 90% от средствата в джобовете си и с останалите 10% снимат клипчета, общо взето нещо реално свършено от тях почти няма.
7
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименДа аз съм му виновен на туземеца, че няма акъл да си направи водопровод.Проблема е че тия търтеи чакат някой друг да им го построи. Те не бутват нищо. В западна Европа има НАД 50 благотворителни организации които събират пари от нас европейците за да им строят водопроводи, училища, къщи за живеене, болници , градове,..... докато "крайно нуждаещите се" гледат отстрани или се правят че помагат когато се снимат рекламните клипчета "колко им е зле" .
6
1
 
8
 
! Отговори
Европеец преди 3 години
Разликата между Европа и Африка е че докато прадедите ни в Европа първо са мислили за култура, строителство, технологии и наука а после за размножаването си,то през това време в Африка са мислели за размножаването си и въобще не им е пукало в какви кални дупки живеят.И въобще не ми говорете за нуждата от работна ръка и че затова трябвало да приемаме мъррзеливи и неграмотни мигранти от Африка чакащи за социал .Ако не сте забелязали започва роботизация в света .Няма да има нужда от бачкатори.
5
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да аз съм му виновен на туземеца, че няма акъл да си направи водопровод.
4
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Що бе, ромите , като имат вода - да не би да си мият ръцете ?
3
1
 
5
 
! Отговори
Сомалиеца преди 3 години
Като няма вода ще ядът пасти.
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Хаха къде има липса на вода? В Австрия ли? В Германия или Полша? Къде точно че не можело да се овладее пандемията.
1
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ахахахаха, егати ненормалните лицемери. Хората в Африка нямат вода за пиене и *** от жажда и недохранване, ама проблемът, видиш ли, бил, че не можели да си измият ръцете. Какви yрoди сте вие бе????