Коронавирус и ваксинация: Кога се прави тест за антитела?

Колко вида са тестовете за антитела и по какво се различават?
16 май 2021 20:02, Красимир Ангелов
62
Коронавирус и ваксинация: Кога се прави тест за антитела?
Снимка: БГНЕС

След ваксинация или прекаран Ковид-19 мнозина искат да знаят дали вече са неуязвими за вируса. В това отношение яснота могат да внесат тестовете за антитела. DW информира какво трябва да знаете за тях.

След прекарана инфекция с коронавирус организмът изгражда имунна защита. Но колко голяма е тя и може ли наистина да ни предпази от повторно заразяване? Този въпрос интересува не само преболедувалите Ковид-19, но и ваксинираните, които се питат след колко време и до каква степен са защитени. Търсейки отговора, хората често прибягват до тестовете за изследване на наличните антитела. Но до каква степен може да им се вярва?

Колко вида са тестовете за антитела и по какво се различават?

Към момента се предлагат два вида тестове за определяне на антителата срещу SARS-CoV-2. Единият показва само дали те въобще са налични, докато другият изследва и тяхната ефективност.

Още по темата
Първият тест може да установи дали инфекцията вече е прекарана или не, той може принципно да се направи и в домашни условия. Вторият вид - за наличието на антитела с неутрализиращ капацитет, се прави в лаборатория. При него в кръвния серум на пациента се вкарват части от коронавируса, за да се установи колко "добре" биват отблъснати. Макар и двата теста да не гарантират 100-процентова сигурност, може да се каже, че "положителният тест за антитела с неутрализиращ капацитет почти винаги означава, че човек е защитен", обяснява Томас Лоренц от Синдиката на германските лабораторни лекари. Според него особена полза от първия вид тестове няма. "Не виждам защо трябва да се правят такива тестове, освен ако някой не иска да установи дали вече е прекарал заразата."

Имунологът професор Карстен Вацл отбелязва, че тестовете за антитела с неутрализиращ капацитет са по-прецизни, но и обикновените дават отговор за степента на защита. Причината е, че съществува връзка между нивото на антитела и нивото на антитела с неутрализиращ капацитет. На този етап очабе е трудно да се каже какво ниво на антитела е необходимо, за да е сигурен човек, че е напълно защитен. "При други вируси можем да определим това, но за коронавируса още е рано", казва професор Вацл.

Какви видове антитела има?

Интерес представляват основно три вида антитела. Първите два - т.нар. IgA и IgM антитела се появяват в резултат от първоначалната реакция на организма срещу вируса. Те се образуват бързо, но нивото им в кръвта спада за относително кратко време след инфекцията в сравнение с тези от третата група: така наречените IgG антитела. Те се образуват от "клетките на паметта", някои от които могат да останат в тялото дълго време. Те си "спомнят", че вирусът Sars-CoV-2 е враг. "Всеки, който има "клетки на паметта", може бързо да произведе много нови антитела, ако е необходимо", обяснява професор Вацл.

Кога има смисъл от тест за антитела?

Тялото започва да произвежда IgG антитела едва няколко дни след инфекцията. Следователно, тестът, който проверява за този тип антитела, не бива да се прави преди да са изминали поне две седмици от заразата.

Ако обаче тестът проверява наличието на IgM антитела, е напълно възможно той да бъде отрицателен няколко седмици след инфекцията. Но тестовете за IgA и IgM не се правят масово, обяснява Томас Лоренц.

А ако тестът за антитела е отрицателен?

Това не е означава непременно, че защита срещу вируса не съществува. "Има хора, при които инфекцията е преминала леко и концентрацията на антитела спада бързо", обяснява професорът по вирусология Маркус Панинг от университетската клиника във Фрайбург. Въпреки това и те може да са защитени от повторно заболяване.

Причината е, че освен различните видове антитела, организмът има и друг способ за защита - т.нар. Т-клетки. За разлика от антителата, те не атакуват вируса, за да предотвратят заразяването на клетките, но пък унищожават заразените с вируса клетки и така играят важна роля за имунния отговор. Който иска, може да се тества и за наличието на Т-клетки - лабораториите предлагат и тази възможност.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
1
 
5
 
! Отговори
Ха!!!!! преди 2 години
От цялата статия разбрах, че единственото спасение за да няма събиране на трупове в чували, е елитната ваксина ваксина Пфайзер. Без значение дали човек го е изкарал или дали е старец или кърмаче. И само тогава ще ви приемат в клуба на умните и привилегированите членове на Интернационала. Всичко друго е - мижи да те лажем Правилно ли съм разбрал?
35
0
 
4
 
! Отговори
Щирлиц преди 2 години
Да живей стъкмистиката!
34
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
до 19 и какво като взима 1500 лева човека?Това не го прави глупав глупав е човек измерващ всичко в пари!Парите са едно нищо.и един милион не могат да те спасят.така че и аз зимам толкова и знам два езика и съм с образование.И въобще не ме блазни нито колата ти нито апартамента ти нито вилата ти!Много скоро вакснатите ще виете като чакали.Щото тая ваксина не е ваксина!
33
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От няколко дена бях с дразнеща кашлица и хрема без температура без оптпадналост.Нито съм се тествал за ш...ния ковид досега нито ще се ваксинирам.Всеки изтрещял ил като кихне врче и си навира тампоните в носа.Няма да пътувам нито ме интересуват баклави и локуми нито гърция.Морето ми е на 5 мин от вкъщи.
32
2
 
8
 
! Отговори
На... преди 2 години
...роднина му направиха ковид тест - от бързите и такъв от гърлото. Резултатът е убийствен. Заключението на доктора също - не може до потвърди, можело да има, можело и да няма. Да си направил ПСР тест след месец пак. На въпросът кой ще плаща, си замълчи. След този опит на родната аз и да боледуват от ковид, никога тест няма да си направя. Писна ми от пишман доктори и търговски дружества.
31
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Интересно. А тъй като вече цяла година и половина резултатите недвусмислено покзват една интересна законамерност - около 80% от хората са напълно инертни към този вирус - т.е. нито развиват грипните му симптоми, нито заболяват от каквото и да било покрай него, нито развиват антитела за вирус, който за тях очевидно не е вирус - та с тях какво ще правим? Ваксината, ако изобщо е ваксина, също няма да създаде антитела.
30
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След погребението си абсолютно защитен от КОВИД!
29
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
... На този етап очабе е трудно да се каже какво ниво на антитела е необходимо, за да е сигурен човек, че е напълно защитен ...До автора, учи български, за да пишеш без правописни грешки!До автора на сентенцията по-горе прегледай си учебниците още ведъж, там пише за нивата! Аман от неуки даващи съвети!
28
5
 
7
 
! Отговори
Щирлиц преди 2 години
Най-добре след погребението.
27
7
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Щом започнаха да правят реклама за ваксинация по национална телевизия, помислете дали някой не печели от това.
26
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
*** *** - ***.***
25
27
 
25
 
! Отговори
епидемиолог преди 2 години
До Анонимен 24Прекрасен и точен коментар!!!Няма по добра защита от естествено създадения имунитет. Ваксините могат и да имат някакъв смисъл при болни и стари хора и при тях риска за живота им от ваксините да е по-малък от риска от новия грип-ковид. Но за здрави хора, млади хора и деца, смъртността от от ваксините е по-голяма от тази на ковид-грипа. За тях дори сезонните грипове са по-опасни от ковид.Верно, че да се ваксинирате с елитната Пфайзер, е модно и престижно. Но най-опасно.
24
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лабораторно за разболели може да се правят подробни изследвания-точни,прецизни,последователни,широко обхватни за картина на заболяване от всеки род инфекции дори за тез вирусни по наложена от международни здравни организации в степен пандемия за коят всички са предупредени за специален режим на действия с насочване към болнични,помощни медицински заведения в случаи на заболели към коит упражняващи професията медицински лица се отнасят сериозно,а към незаразени не,сякаш се крият кат преносители.
23
17
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма смисъл от каквито и да било тестове. На практика са тотално излишни. Само се наливат пари в новата ковид индустрия.
22
5
 
70
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Коронавирусът стана една индустрия.
21
3
 
35
 
! Отговори
Gregory House, MD преди 2 години
Да, само дето последният тест, за Т-клетъчен имунитет не може да се прави във всяка лаборатория, в България те се броят на пръсти, а и самото изследване е много скъпо - струва поне 300 лева.
20
34
 
4
 
! Отговори
до 20 преди 2 години
Логично е добре платен човек да е нормален, а бачкатори, като тебе с по 2000лв. заплатки, да са опашкари. Винаги е било така.
19
7
 
9
 
! Отговори
Летеца Кемиал Трейс преди 2 години
До 19В Новата Нормалност такива като теб ги водят за нормслни ;)
18
55
 
11
 
! Отговори
до 16 преди 2 години
Как е възможно да работиш и то за 1500лв. в България, при условие, че всеки взима в пъти повече от теб?! Еми а де... Така и с вируса. За простия бачкатор вирус няма, за нормалните хора- има.
17
35
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Менте е ваксината "спутник".