По баловете: Емануела и "Despacito" се редуват с "Един неразделен клас"

Диджеи разказват за музикалните вкусове на абитуриентите преди и сега
30 май 2017 12:15,
13
По баловете: Емануела и "Despacito" се редуват с "Един неразделен клас"
Снимка: Архив, Булфото

Регетон и попфолк звучат най-много по баловете и дискотеките. "Виновна" на Емануела и латинохитът "Despacito" на Луис Фонси са най-желаните песни от абитуриентите тази година, разказват диджеите Тихомир Георгиев и Атанас Георгиев.

Все още се слушат и класическите хитове като "Високо, високо" на ФСБ, "Един неразделен клас"и "Пак ще се срещнем след 10 години". Програмата продължава с право хоро, а ако има желание - и още хора. След това се преминава към по-бавна музика, за да могат абитуриентите да вечерят, но това не се получава много сполучливо - не ядат, коментира Атанас Георгиев - Наско пред БТА.

Песента на Тони Стораро "Абитуриенти" още била актуална, учениците поръчвали и "Уволнение" на "Южен вятър", макар че тя обикновено се свързва с казармата.

Латиното върви много, са наблюденията на диджеите. "Despacito" e брутална песен, всеки път се поръчва, "Burn it up" и "Gazolina" също, нищо, че са стари, отбелязва Наско и допълва, че регетонът е много актуален.

Никола Райчев, победител в първия национален конкурс за дисководещи на Каваците през 1979 г., си спомня, че през 70-те години най-желаната песен по баловете и дискотеките е бил блусът на Оскар Бентън, по-известен като "Бубу"-то. Много харесван бил и хитът на Елтън Джон "Даниел", песните на Сузи Куатро и Крис Норман, както и афроамериканската музика - "Earth, wind and fire", "Commodores" и "The Temptations".

Тогавашните дисководещи много трудно намирали музиката. Ползвахме летци, митничари, капитани на кораби, моряци, те носеха плочи и от тях песните се сваляха върху магнетофонни ролки, спомня си Райчев. По времето на социализма имало регламент за музиката в дискотеките - 50 процента да бъде българска, 30 процента - от соцлагера, и само 20 процента - западна.

Тогава нямаше дори касетофони, работих с един студиен магнетофон, два грамофона и един микрофон за шоу, разказва той.

Когато са се появили касетите, работата му се оказала доста тежка. Много трудно се работеше с тях, защото, докато свири едната песен, ти търсиш другата, с плочите беше по-лесно, както е сега с дисковете, сравнява Никола Райчев.

Тихомир Георгиев - Тишо, който работи като диджей от 27 години, също си спомня периода, в който се е работело с касети и разказва, че преди 1990 г. новите песни са стигали по-късно при нас. Парчетата от американските и английските класации топ 100 не са били много популярни в България, защото тогава е имало друг феномен - да се внася цял албум на някой изпълнител, докато на Запад се е работело със сингли и нито радиостанциите, нито диджеите можели да си позволят да избират песни.

Има си официален сингъл - например от албума на Майкъл Джексън третата песен, и това въртят дискотеки и радиостанции, а не каквото решат, обяснява той. В България такива правила не е имало. Например песента "Chemical love" на Стиви Уондър тук става хит, а по света не, защото не е била сингъл, допълва Тишо.

Според него много неща са се променили от 80-те години досега. Например е имало точен час на откриване на дискотеките, а сега няма официално начало и музиката се прелива по-спонтанно. Той си спомня, че тогава дискотеките са се откривали с инструментала "Piano Fantasia". Не се е държало толкова на микс, а и технически не е било възможно с касети и магнетофони, но е било важно дисководещият да говори.

Тогава хората нямаха информация и в дискотеката, освен че слушаха музика, научаваха нещо, например, че Си Си Кеч е германка, а "Модърн токинг" са двама, обяснява диджей Тишо. През 90-те хаус музиката и електронната музика са променили работата на дисководещия и вече да се говори на микрофона е било съвсем неприемливо.

Сега, с навлизането на т.нар. чалга, "воденето" отново се връща на мода, заради хора, които искат да привлекат вниманието и диджеят трябва да каже: "И сега за Пешо от трета маса специално!", разказва Тишо.

По неговите наблюдения нивото на професията у нас е паднало и в момента малко са истинските диджеи, а много са "музикалните бармани" и "пускачите на музика" от лаптопи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По бг баловете музиката е много зле.Основно се въртят ориенталски песни.
9
2
 
20
 
! Отговори
До 6 преди 6 години
В първите години след промените не беше така. Младите българи показваха добър вкус по отношение на музиката, с малки изключения разбира се, простовати бекове и девойки с манталитет на елементарни селски моми е имало винаги.После като че ли някой нарочно и насила наложи простащината, паралелно с натрапването на латино-бози, а после и турски бози по ТV. Нищо случайно няма.
8
1
 
8
 
! Отговори
бай ганю преди 6 години
пълната трагедия в погрешното объркано разбиране за кое как се празнува в предпочитан ориенталско *** кичозен стил продължавагорките деца колко са невежиако това им е разбирането за приятно прекарано време не знам какво може да се случи за да им отвори очите
7
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Латино хитовете понякога са по- голяма чалга и от нашата си, така че нищо странно няма да ги редуват.
6
0
 
15
 
! Отговори
скънка преди 6 години
Всичко си зависи от нас. На моят бал, състоял се през 2009 г. не се е слушало повече от 30 минути за цялата нощ, все пак някакъв компромис за всички вкусове.След това останахме в ресторанта до 7 сутринта.Гледам ги сега с ромските оркестри и нестихващо желание да стане 12 часа - часът на резервацията им в конкретната дискотека, и да литнат натам, сякаш не са били никога в дискотека. А там булки, младоженци, абитуриенти.Шок,шок,шоок ...
5
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не знам какви диджеи са правили абитуриентски балове през 70-те. Аз си спомням за 1975 в Златните Пясъци. След официалните речи на директори и разни комсомолци се появи една банда, с добра апаратура и 5 часа заби целия Суийт и Слейд и тук-там късния Пърпъл. И никакви проценти за БГ, и никаква чалга. Чалгата тогава (гръцко и сръбско) се слушаше от мазни чичковци и лелки на 50+ години в тъмни механи с глинени чаши и с мирис на пот и евтина бира. Ех, как се менят времената, и то къ по-зле.
4
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Култов хит колега азис абиби недеи да не се разсърди знам ли
3
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Я южен вятър и бяла роза ли хита на ловеч от 20 години супер колега
2
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Е те си знаят що се кефят !Излъга ли системата, че са грамотни и си се кефят !Ясно е само,че могат да броят до 12 !
1
3
 
29
 
! Отговори
Исдислав преди 6 години
Чалгата износи умствения капацитет на народа! Читавите деца ще заминават в чужбина, а ние ще си живеем с кибер-чалгари