Простреля ли се в крака Силициевата долина?

Много стартъпи разчитат на пари от Саудитска Арабия
22 окт 2018 13:30, Бойчо Попов
17
Простреля ли се в крака Силициевата долина?
снимка: Ройтерс

Дълго време това беше просто бизнес и за двете страни, от който всеки печели. Основателите в Силициевата долина вземаха охолно парите от Саудитска Арабия, а пустинната държава намали зависимостта си от петрола, като инвестира в млади, обещаващи компании. Но сега съмненията растат. Причината за разгорещените дискусии в Силициевата долина е смъртта на Джамал Кашоги, виден журналист и критик на саудитския режим.

Сега възникват въпроси, които дълго време едва ли някой си е задавал. Какви са тези милиони, които Саудитска Арабия използва, за да финансира голяма част от работните места и бума на американския Западен бряг? Кралството твърди, че Кашооги е починал в консулството в Истанбул след „юмручна борба“, а САЩ обвиняват Саудитска Арабия за убийството му. Така че за мръсни пари ли става дума, които не съвпадат напълно с мотото на Силициевата долина за принадлежност към добрите и желание да правят света по-добър?

За компаниите това са неудобни въпроси. Докато други страни, като Япония и Китай, също инвестират сериозно в последните няколко месеца в Долината, Саудитска Арабия има вероятно най-важната роля в това „финансирането за малките фирми вече да не представлява препятствие", както наскоро призна американски инвеститор. Първата реакция на критичните въпроси дойде преди няколко дни от Дара Косровшахи, главен изпълнителен директор на Uber. Той отмени участието си в конференция в саудитската столица Рияд. Материалите за изчезването на Кашоги са го разтревожили много, пишеше в изявление на Косровшахи. Той следял отблизо по-нататъшното развитие на въпроса.

Внезапното пробуждане на критиките към петролните пари от Близкия изток прави Uber още по-нервна от другите компании. В края на краищата компанията иска скоро да стане публична, което може да представлява и най-голямото IPO на технологична компания. В такава ситуация тревогите не са добър приятел.

Достатъчно лошо е за Uber да трябва да се защитава, че растежът досега е финансиран от Саудитска Арабия. През 2016 г. държавният инвестиционен фонд вложи 3,5 млрд. долара в Uber. Индиректно – през мегафонда от 100 млрд. долара на японската компания Softbank бяха привлечени други саудитски милиарди. Ако в близките месеци Uber действително стане публична компания с очакваната оценка от 120 млрд. долара, дяловете на Саудитска Арабия биха стрували близо 17 млрд. долара.

Съоснователят на AOL и сегашен инвеститор Стив Кейс също отказа участие в конференцията. Джейми Даймън, ръководител на J.P. Morgan, както и шефовете на Blackrock Лари Финк и на Blackstone Стив Шварцман - също. Участието в конференцията Davos in the Desert в края на октомври се превърна в риск за американските компании. Ръководителят на Deutsche Bank Кристиан Зевинг също отменя участието си, заяви в петък лице, запознато с въпроса пред Ройтерс. Официално банката не коментира темата. Дори шефът на швейцарския електроконцерн ABB Улрих Шпийсхофер няма да пътува до Саудитска Арабия.

За Саудитска Арабия отказите са неудобни: конференцията, наречена Future Investment Initiative (FII), в крайна сметка трябваше да покаже страната като модерен и космополитен двигател на новите технологии. По мотото на традиционната среща на бизнес елита в Швейцария конференцията се нарича още "Давос в пустинята".

На премиерата през миналата година принц Мохамаед бин Салман обяви строителството на новия основен град Неом за около 500 млрд. долара. Саудитска Арабия търси помощта на своите американски приятели не само за този проект: бившият шеф на Uber Травис Каланик е в Консултативния съвет на Неом, както и инвеститорът Марк Андрийсън и други знаменитости от Силициевата долина. Ръководителят на Apple по дизайна Джони Айв вече не е в списъка, по-ранното му споменаване там Apple нарича "грешка". Никой от другите консултанти все още не e коментирал дали все още иска да се придържа към тази задача.

Продължението на анализа четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да не е само една арабска държава с милиардери шейхове. Инвестициите там са от цял свят, включително oт Китай и Русия(признавам, от Русияса значително по-малко).
13
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
С две думи американската икономика е пълна пр0ститутка. Канибали не инвестират ли в изкуствен интелект, или намират фондове на чалдисано-толерантни и им плащат с техните им пари.
12
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Цялата статия е локум на тема "отговорен бизнес", уж им пука за друго освен за печалбите. А някои хора в коментарите си имат путин на мозъка и за друго не могат да мислят.
11
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пари за стартъпи бол. След въвеждането на санкциите срещу Русия и забраната за отпускане на кредити на Путин се освободиха достатъчно пари за стартъпи в Силициевата долина. Освен всичко от 27 ноември влизат в сила така наречените "адски санкции" които съвсем затягат кранчето на парите за велика санкционна Русия. Изобщо що за велика може да е една страна на която практически всеки и слага санкции де факто и България в това число, а след няколко месеца и Македония.
10
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Изобщо не се е простреляла в крака Силициевата долена, по скоро Силициевата долина застреля съветската, руската и китайската електроника. Всико друго е пропаганда и агитация и амбиция на млади журналистчета да блеснат пред началството.
9
0
 
3
 
! Отговори
4444 them all преди 5 години
Само да уточним следното, тази статия е на повече от три седмици и излезе в Блумбърг преди убийството на журналиста. Споделяна е толкова пъти, че е възможно и други, които ползват чужди медии да са я прочели също. Тъжно...
8
0
 
3
 
! Отговори
парите не миришат преди 5 години
"Всички големи съвременни богатства са натрупани по нечестен път".Досега никой не питаше дали парите от Сауд.Арабия са добри или лоши.Саудитците са направили огромни вложения във всички големи фирми в САЩ,ЕС и т.н.Така нар.цивилизовани държави просто си затваряха очите за това което се върши и каква идеология изповядат саудитците.Т.н.инвестиции и капиталовложения са такава клоака,че човек може да умре само като повдигне капака.Всъщност,така става -който се опита да вдигне капака,умира веднага!?
7
1
 
7
 
! Отговори
V преди 5 години
В интернет има достатъчно информация за да проследите парите ;) Един съвет .Не слушайте кой кво ви лъже .Всеки ще ви каже това което му е изгодно. Затворете си ушите и си отворете очите ;) И сами ще се убедите колко е прогнила системата.Не е вярно и това че не може да се направи приемлива за всеки система в която всеки да се развива нормално.Има едни алчни и мързеливи *** които скапват всичко. ЕС фед герб бсп дпс нфсб и други
6
1
 
4
 
! Отговори
приятели преди 5 години
Дайте всички да станем ITита, да си върнем парите обратно при нас.
5
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Как пък не срещнах високообразован човек, който да изпитва чувства от подобен характер към тях."Значи плуваш сред купени безгръбначни кариеристи. А и това, че си образован, не значи че притежаваш нещото, наречено "морал" и "съвест".
4
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не виждам с какво ще търгуват ако се откажат от долара. То и в китайските сайтове е всичко в долари.
3
20
 
11
 
! Отговори
Димитър Шопов преди 5 години
Пустите му САЩ, толкова хейт събират. Как пък не срещнах високообразован човек, който да изпитва чувства от подобен характер към тях.
2
8
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Големи мечти за събаряне на тая Америка, ей :)
1
15
 
7
 
! Отговори
V преди 5 години
Петролно доларовата система ;) Китайците имат потенциала да я разбият ;) Инвестиции в силиконовата долина добре .Обаче от къде идват парите за печалбата ???Докато има прости ще има и тирани ;) Парите идват от всички нас ;) И според мен ще водят от криза в криза докато системата не се промени.Ако системата се промени конкурентно предимство ще има този който преразпредели по справедливо благата.Тоест Китай ,а най зле ще е ЕС