Как Apple се превърна в съюзник на Китай в търговската война

Компанията предупреди Белия дом да не налага нови мита
Обновена: 21 юни 2019 17:55 | 21 юни 2019 17:45, Бойчо Попов
6
Как Apple се превърна в съюзник на Китай в търговската война
снимка: Ройтерс

Apple Inc. призова администрацията на американския президент Доналд Тръмп да не пристъпва към мита от 25% върху нови продукти, внесени от Китай, заявявайки, че това ще намали приноса на компанията от Купертино към икономиката на САЩ.

Технологичният гигант от Калифорния се позова на писмо до американския търговски представител Робърт Лайтайзър тази седмица. Митата ще засегнат почти всички основни продукти на Apple, включително iPhone, iPad, MacBook, Apple Watch, AirPod и iMac, пише компанията. Също така ще навреди на продукти с по-малък обем на продажби, като високоговорителя HomePod, някои слушалки Beats, безжични рутери, Apple TV, кейсове и резервни части за iPhone.

„Ние ви призоваваме да не продължавате с тези мита“, заявиха от Apple. 

Това е първият път, в който Apple споменава iPhone в списък с продукти, които биха били засегнати от митата. Смартфонът генерира около две трети от продажбите на Apple и често води потребителите му до закупуването на други устройства и услуги.

Apple е един от най-големите създатели на работни места в САЩ, отговорен за повече от 2 милиона позиции. Компанията също така заяви, че е най-големият корпоративен данъкоплатец в САЩ. През миналата година Apple обеща да осъществи пряк принос към икономиката на САЩ от над 350 млрд. долара в срок от пет години и заяви, че е напът да постигне тази цел.

САЩ и Китай заявиха, че техните президенти ще се срещнат в Япония следващата седмица, за да подновят търговските преговори след едномесечен застой.

Apple прекара десетилетия в изграждането на една от най-големите вериги за доставки в света. Компанията проектира и продава повечето от продуктите си в САЩ, но ги внася от Китай, където те се сглобяват. Това я прави една от най-изложените на митата компании. Тя може би преценява преместването на част от продукцията от Китай на други места в Азия, стана ясно от неотдавнашна статия на Nikkei.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още по темата: Китайappleтърговски мита
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
2
 
3
 
! Отговори
Solar Power преди 4 години
До 2: Пълни глупости говориш ти. Безработицата в САЩ е 3%. Няма кой да работи мен :)Какви ги бръщолевиш..... Apple просто ще се изместят в Индия или другаде.Както и завода на VW няма да се случи в България защото няма кой да работи.
4
4
 
8
 
! Отговори
Оббратно а ма друг п преди 4 години
До ОБРАТНО В САЩи кой ще ти купи телефона,телевизора, компютъра, който ще струва 3-4 пъти повече? Нали осъзнаваш, че производството не случайно е в Китай.А и нека го върне, няма обаче кой да му произведе чиповете... всичко е в Китай брат... това е истината. Американците не произвеждат почт нищо.
3
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
То хубаво да се върне производството в щатите, ама ония цветнокожите не са от най-работните. Та освен завода от Китай, да вземат и работливите китайци, че иначе Родригес и Джамал са свикнали само на сошъл.
2
14
 
12
 
! Отговори
ОБРАТНО В САЩ преди 4 години
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИПОЛИТИКАТА НА ТРЪМП Е ВРЪЩАНЕ НА ВСИЧКИ ПРОИЗВОДСТВЕНИ МОЩНОСТИ ОБРАТНО В САЩКИТАЙЦИТЕ УНИЩОЖИИХА ГОЛЯМ ПРОЦЕНТ ОТ АМЕРИКАНСКАТА ИНДУСТРИЯ.ЦЕЛИ ГРАДОВЕ СА НЕОБИТАЕМИ ПОРАДИ ЗАКРИТИ ЗАВОДИБРАВО НА ТРЪМПСЕГА ЩЕ ОГЛОЗГАТ ЕВРОПА:КУПИХА ПОРТУГАЛИЯ,ПОЧТИ ИТАЛИЯ,ШВЕЙЦАРИЯПОЖАРНИКАРЯТ ГИ СЧИТА ЗА БЛАГОДЕТЕЛИКИТАЙЦИТЕ СА ХИЩНИЦИ - НИЕ : ПРОСТИ ОВЦЕ
1
5
 
28
 
! Отговори
.. преди 4 години
Бай Доньо ще си вкара автогол, това е ясно.Няма как за 1-2 години да върнеш всичкото производство обратно в Америка-та и да очакваш, че цените на продуктите ще са същите.За такова нещо трябва време, най-малкото за да се изградят такива производствени мощности.Иначе да, идеята да си правиш всичко сам е хубава, но недоизмислена.