"Спасяването на КТБ може да струва 500 млн. лв."

Преглед на печата на 14 юли 2014 година
14 юли 2014 07:04, Елка Василева
53
"Спасяването на КТБ може да струва 500 млн. лв."
Снимка: архив, Булфото

"Спасяването на КТБ може да струва 500 млн. лв. Плашат хората умишлено", посочва в интервю за "Сега" финансистът Стоян Александров. И обяснява: "Тези 3,5 млрд. лв., за които се говори, реално погледнато, не са дупка и не са откраднати от банката, както се представя в медиите. Това е портфейл, за който одиторите не се ангажират да дадат позиция точно какво му е качеството поради редица причини - например, че не са оценили финансовото състояние на кредитополучателите, че няма актуална пазарна оценка на обезпеченията или че липсват някои документи. Аз не видях никъде да се говори в официалното изявление на БНБ, че са откраднати досиета и че банката е източена, както се тиражира наляво и надясно. Освен това в банката всичко е качено в компютри, така че има и електронни досиета и всичко може да бъде възстановено. Тази паника и този начин на коментари са сценарий и план да се всява напрежение на всяка цена."

Примката около БНБ се затегна силно, след като парламентарните партии решиха да не подкрепят законопроекта на народната банка за спасяване парите на вложителите в КТБ с над гарантираните от държавата 100 хил. евро. Причината е, че до вчера управителят на БНБ Иван Искров не бе представил пълна информация за състоянието на КТБ, според сведения на "24 часа". 3,7 млрд. лв. би струвало на държавата прехвърлянето на  влоговете от КТБ в банка "Креди Агрикол България", става ясно от проектозакона за преструктурирането на КТБ, изготвен от БНБ и Министерството на финансите (МФ). Планът на БНБ е да бъде отнет лицензът на КТБ, банката да бъде обявена в несъстоятелност, а всички депозити на граждани и фирми, с изключение на сметките на мажоритарния собственик Цветан Василев, да бъдат прехвърлени в "Креди Агрикол", която да бъде одържавена.

В "24 часа" коментират - Георги Ангелов, икономист: Ако се съберат над 50% от тези около 3,5 млрд. лв., държавата ще си върне парите. Но за да стане това, още от днес трябва да започне събирането на неясните кредити. Лъчезар Богданов, икономист: Трябва да се вземе решение относително бързо, защото доверието в надзорните органи и изобщо в  публичините институции е, че когато те кажат, че имат ресурси и  механизми за разрешаване на дадени проблеми, трябва не просто и  изобщо да го правят, а това да става навреме.

Проф. д-р Емилия Миланова, бивш подуправител на БНБ: В средносрочна перспектива схемата е добра, защото банката ще бъде продадена и средствата на държавата ще се възстановят. Дори може да се приеме като  инвестиция. Емил Хърсев, финансист: 1,3 млрд. лв. е пределът на проблемната част от портфейла на КТБ. Половината са собствен капитал и резерви, остава някаква дупка около 600 млн. лв.

 "Продайте активи и покрийте загубите", съветва в "Стандарт" Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК. Засега знаем единствено, че банката разполага с много сериозен портфейл от активи, отбелязва той. И когато става въпрос за загуби, изниква нормалният въпрос защо не се продаде част от този портфейл на пазарни цени, за да се покрият загубите, ще се осигури рефинансиране и ще бъде подобрена ликвидността. Банката също може да получи временно мостово финансиране за подобряване на  нейната ликвидност, за да се справи с натиска на своите вложители, и оттам нататък квесторите ще имат възможност да лекуват кредитната институция и да се търси изход от кризата.

 "Случаят ДКТБФ трябва да бъде разследван от независими експерти от ЕС", коментира в "Сега" Ивайло Калфин, бивш евродепутат. Как така четвъртата по големина банка в страната не просто преустанови работа, но беше на ръба да предизвика паника в целия банков сектор? Оказва се, че тя е прецедент, който показа огромни институционални дефекти. Именно затова проблемът с КТБ не може да бъде отнесен към обичайната практика да се изолира една банка с проблем, така че да не зарази цялата  банкова система. Тук проблемът е системен и затова поставя под  съмнение доверието към банковия надзор. Очевидна беше  неадекватността на институциите и процедурите. Този системен проблем ще представлява риск, докато не бъде отстранен. Заплахата може да бъде не само за българската, но и за европейската система от търговски и инвестиционни банки. Рисковото управление може да се поеме от експертна комисия, която да оцени всички действия на КТБ и на институциите през последните месеци и която да предложи съответни нормативни мерки.

"Пет стъпки срещу риска банките да разхищават чужди пари", формулира в "Труд" Христина Вучева, бивш финансов министър. Първо, да се даде предимство на действията, които ограничават заразата, паниката, по-нататъшни затруднения и обърквания в цялата банкова система и системата за разплащания. Второ, подходите трябва да гарантират, че раздадените кредити от КТБ ще бъдат изискуеми съгласно сключените договори. Трето, под формата на инвестиция от държавния резерв трябва да се вложат необходимите средства в акции, които ще удостоверят  собствеността на държавата в банка "Креди Агрикол". Четвърто, трябва ясно да се каже, че вложените държавни средства не увеличават дефицита за 2014 г. Пето, в законовите разпоредби трябва да се предвиди текст, с който да се задължи МФ, респективно централният бюджет, както и БНБ да отделят партиди в единната бюджетна сметка, в които да се отчитат средствата на държавния резерв за: средства на НЗОК, средства за фондовете на енергетиката, средства за т.нар. сребърен фонд.

"Необходимият лидер", коментира в "Дума" евродепутатът  Георги Пирински. Днес това е онзи, който има волята да бръкне там, където другите не искат, не могат, т.е. не смеят. За всеки кандидат за председател на БСП решаващият въпрос е дали на дело, и то като задача номер едно, ще се заеме да преодолява тежките последици от сериозната грешка, каквато бе подкрепата за Делян Пеевски за председател на ДАНС. На партията е необходим лидер, който не оставя и сянка на съмнение, че е решен категорично да се противопостави на застрашително разрасналото  се задкулисие. Само с такъв безусловен ангажимент той или тя ще се сдобие с шанса да започне да възстановява и възобновява така необходимата енергия на БСП. "БСП трябва да е силна и да мине през пречистване", казва в интервю за вестника Драгомир Стойнев,кандидат за лидерското място в БСП.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още по темата: Преглед на печата
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
0
 
1
 
! Отговори
typ elektorat преди 9 години
Nema kvo da se spasqva dreme mi za mrynite kapitali *** i zatvoro nai setne da leji nqkoi pedalin komunisticheski kvo
39
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
NE TRIITE AMI DA SI ZNAETE CHE I VIE DNRS BG STE VINOVNI DA SE FALIRA TAQ BANKA I SITE VKUPOM ZA ZATVORA ANADYN MU MAFIOZI JALKI DOKOGA RAQTA SHTE PLASDHTA A?
38
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До данни на БНБ одитът е установил липса на кредитни досиета за 3.5 млрд. лева, които може би били унищожени. Мажоритарният собственик на банката Цветан Василев заяви в отворено писмо, че "досиетата са в следствените органи" . На въпрос дали е така, от прокуратурата заявиха в петък пред , че няма да коментират
37
0
 
1
 
! Отговори
EMIGRANT 2 преди 9 години
STOITE V BYLGARIQ I PLASHTAITE DOKATO STE JIVI I VIE I DECATA VI TYP MATERIAL STE BOKO TIKVATA E PRAV
36
0
 
1
 
! Отговори
възмутен преди 9 години
Има Закон за банките,да се спазят процедурите,а банковия надзор да си размърда тлъстия *** и да си върши работата!
35
0
 
0
 
! Отговори
boyfr преди 9 години
ne se strahuvaite, samo vyarvaite :)nali sa tuka amerikanskite banki - te mnogo obichat da vi spasyavat
34
0
 
3
 
! Отговори
44 преди 9 години
Няма нито една причина да спасяваме нещо в БГ.Когато го спасим има едни 200 парламентарни крадеца дето пак го крадат. Bye Bye Republica Bulgaria or Asta La Vista BG
33
4
 
6
 
! Отговори
простосмъртен преди 9 години
Нито лев от бюджета за оздравяване на банки! "Лошите кредити" са си чиста кражба,а влогове за голяма лихва в малка банка си е АЛЧНОСТ на хора с излишни пари.Защо трябва тези,които едва връзват двата края да плащат за това?
32
0
 
6
 
! Отговори
АХА преди 9 години
Специално за в "Стандарт" и- Божидар Данев, -Да ,но нека първо да продадат активите на тези,които са с най-големите кредити ( като Пеевски) и които създадоха кашата,та някой друг да им плати кредитите
31
0
 
6
 
! Отговори
МЕРИ преди 9 години
Докато не се взриви някоя банка,тия крадци не можем да ги нахраним и да им плащаме масрафите.Сигурна съм,че в света няма такова безочливо крадене и няма такава държава,която да ограбва така безскруполно нарада си.Ама ,май няма и такава овча народопсихология!
30
0
 
5
 
! Отговори
Шишо преди 9 години
Всеки който лъже и се опитва да заблуждава народа е за затвора. Малка ли си голяма секира недей да злоупотребяваш с авторитета си.Защо всички богаташи се втурнаха да ни обясняват колко е важно да се спаси банката.
29
0
 
13
 
! Отговори
1 преди 9 години
Не знам защо трябва да се спасява частна банка с държавни пари, освен ако там са парите на управляващите. Няма 300 млн за болниците, които лекуват всички, а има 3,5 млрд. за спасяване на ЧАСТНА банка???? И въобще къде са тези пари, ако се изясни това ще се разбере какво става. Куцо и сакато се лее по телевизиите и дава акъл, но не и тези които трябва. Има Комисия по финансов надзор, Полиция, Прокуратура, Данс. А да поработят и да се изкажат когато има нещо черно на бяло, а не само лай лай ***!
28
0
 
11
 
! Отговори
БЕНЕИБЕ преди 9 години
Ами народа дасе готви да спасява защото на тези гладници им трябва още толкова *** сьс народни пари правят техни банки.Вземете на хората и душите зада се оправите. ГОЛЯМОТО И ГЛАДНО ОКО САМО ШЕПА ПРЬСТ ГО НАСИЩА И ЗАТВАРЯ.
27
0
 
15
 
! Отговори
Наблюдател преди 9 години
Освен това се разбра, че Оманският фонд е искал среща с Искров, изтича информация, че 3 пъти са правили опит да разговарят, изразявайки готовност да подкрепят КТБ, а май никой не е искал да разговаря с тях. Ако наистина са били готови като акционери да вкарат 1 или 2 млрд. лв., днес нямаше да говорим, че клетият български данъкоплатец ще спасява банката.
26
0
 
18
 
! Отговори
Наблюдател преди 9 години
Ами защото в последната година КТБ е била одитирана и проверявана и от КPMG, и от "Стандард енд пуърс", и от Българската агенция за кредитен рейтинг, и от "Банков надзор" и всичко е изглеждало наред, а сега за 10 дни назначените от БНБ одитори видяха, че някой отмъква над 200 млн. лева за ден, че има "непълноти" в кредитни досиета за 3.5 млрд. лева. ...Освен това се разбра, че Оманският фонд е искал среща с Искров, изтича информация, че 3 пъти са правили опит да разговарят, изразявайки готовност да подкрепят КТБ, а май никой не е искал да разговаря с тях. Ако наистина са били готови като акци
25
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ако държавата мисли да "спасява" някой батка с всичките му коли, палати, дворци и т.н. за наша сметка - да забрави! Не е попитала кръчмаря - протести до дупка и лятото никакви почивки - да седнат всички в тоя парламент и да вземат да побачкат малко!
24
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
БСП преди всичко трябва да си върне доверието на избирателите и то не с празни приказки, а с действия, които подобряват реално икономическото им положение, а не с 3 лв. вдигане на пенсийте.докато не осъзнаят, че са социална партия и не започнат да се държат като такава ще вървят само надолу.По делата ги съдете!
23
0
 
16
 
! Отговори
двойно преди 9 години
хаха банката е източена и сега ще източат и робите
22
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На кой да вярваме на банкер 1 на България 4 години подред Цветан Василев, който казва, че проблеми в банката няма или на Искров, който иска да даде 3.5 млрд. лв държавни пари?Даже и да повярваме на Искров след като национализира банката и я оздрави с държавни пари да очакваме ли да я продадат отново и за колко?????
21
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Чудно ми е как още не са арестували чистачките, които са основните виновни за изнасянето на чувалите. Между *** е имало и пари, така каза Цацаратурата.