Не е възможно всички висши училища да са университети

Танев: Печатници на дипломи използваха хаоса в образованието
Обновена: 27 ное 2014 19:59 | 27 ное 2014 19:48, Веселина Йорданова
24
Не е възможно всички висши училища да са университети
Тодор Танев. Снимка: БТА

Просветният министър Тодор Танев се обяви за промени в Закона за висшето образование, "защото са се натрупали много грешки и много неща са поотживели".

"Има неща от 90-те години, ако не и от по-преден исторически момент на страната", заяви днес пред журналисти министърът, цитиран от БТА.

По думите му нямаме ясна дефиниция какво е университет, какво е академия и институт, и не е възможно всички висши училища да бъдат университети, и това е абсурд, който го няма никъде по света.

Танев изтъкна, че неточността в дефиницията води и до по-големи претенции за държавно субсидиране, финансиране и покачване в ранг. "Този хаос едва ли не бе умишлен и беше доста добре използван до този
момент от редица печатарници на дипломи", заяви той.

Министърът отбеляза, че има различни видове висши учебни заведения и не е възможно да има университет по "едно нещо", който да има и няколко катедри, които "зорлем вървят по някакъв начин, за да има малко шарения".

Например Музикален университет не може да има, Военен университет ми е странно как има, защото той е главно по "едно нещо", разясни Танев.

Колегите, някога, за да придобият самочувствие, са успели да обявят "университет" като титла, добави той.

Според министъра във висшето образование трябва да се направи така, че тези, които са най-добри в съответните области, да получават държавно финансиране. Не може например да има толкова юридически факултети, защото не всички от тях произвеждат еднакво добре юристи, заяви образователният министър.

Той посочи, че "тези, които не са си качили качеството, ще придобият възможността да го направят и тогава ще бъдат субсидирани". Държавата не може, като едно време, да подпомага всички, тя подпомага тези, които са добри, инициативни и имат хоризонт за своята инициативност, обясни министърът очакваните промени във висшето образование.

Попитан дали ще има промени, свързани с мандата на ректорите на университетите, министър Танев каза, че "някои хора настояват за това, а други - да се помисли и за мандатността на директорите на средните училища".

Танев заяви, че в близките дни ще има среща с народни представители, на която ще бъде обсъдена възможността да бъдат отделени повече средства за образование за 2015 г.

Попитан какъв процент от БВП ще поиска за образование за 2015 г. и какви са предвидените средства в проектобюджета за сектора за догодина, министърът отговори, че ще поиска увеличение от 0,03 процента. На въпрос дали средствата за образование за 2014 г., които са 3,8 процента от БВП, е възможно да станат 4 процента, образователният министър каза, че за 2015 г. са предвидени малко над 3,8 на сто за образование, но ще се опита да поиска увеличение.

В проекта на Закона за училищното образование се предлага от първи до трети клас учениците да нямат количествени оценки, обясни Танев. Той отбеляза, че не е експерт по начално образование, но добави, че предложението е добро, защото децата в началните класове се травмират от оценките.

Според него до трети клас учениците биха могли да бъдат оценявани с точки, но той отбеляза, че окончателното решение по всичко, предвидено в законопроекта, ще се вземе от Народното събрание.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ами да започнат да ги закриват един по един. На тази наша държава са й нужни максимум два университета и съответно медицинска академия, икономически университет, музикална и художествена академия и до тука. А трябва дасепомисли и за средното образование? Ако езиковите гимназии дават надеждно изучаване поне на три чужди езика, то те са рентабилни, защото освен това дават възможност за запознаване с чужди култури и начин на живот и ученицитеизлизат с готов продукт - владеене начужди езици.
11
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Един въпрос към министъра. Кой съчинява и създава " демократичните учебници" ?. Знае се само ,че минават за "одобрение" през министерството. Убеден съм , че ги създават частни фирми които нямат нищо общо с науката.
10
0
 
18
 
! Отговори
до 13 преди 9 години
И след като завърши, заема ръководен пост или става политик
9
1
 
19
 
! Отговори
хм преди 9 години
"какво е университет, какво е академия и институт"техническо висше училище, като в Германия, какво е? Не е въпросът в името.
8
1
 
17
 
! Отговори
до 11 преди 9 години
БРРРАВО СИСИ-ПОЗДРАВИ БРАТЧЕДА И ДА ГИ КАЧВА ПАК В ДВИЖЕНИЕ!!!
7
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Съвременния студент носи анцуг имитация на адидас, не е прочел и две книги, *** е колкото и чобаните в планината не са, преписва по изпити и никога не учи, събиран е като овца в кошара без да полага приемен изпит. ВСИЧКИ университети в БГ са компроментирани.
6
4
 
33
 
! Отговори
До 4 преди 9 години
Трябва да ги намалят не наполовина, а много повече. Не много отдавна, чуждестранен експерт отбеляза следното, относно факта, че у нас съществуват над 50 ВУЗ-а: "В повечето държави има съотношение между броя на населението и броя на университетите - на около един милион човека се пада по един университет."Нашата държава създава висшисти не за своите нужди, а за да захранва западните държави с кадърни висшисти. Некадърните с купените дипломи там не се котират.
5
0
 
33
 
! Отговори
Търсете причините преди 9 години
Впрочем,те са ясни. Висшите училища се роят, защото някои хора се настървиха да четат едни и същи лекции в по 4-5 и повече "университета". Знам един, който се хвалеше, че преподавал в общо 12 "университета и колежа".Да не говорим за тарикатите от БАН, които проглушиха света, че заплатите им са мизерни, но премълчават, че работното им време отива в пътувания от град на град, за да четат там лекции.Не всички са толкова нагли, но наглеците взимат БАН-ската си заплата като бонус.Причината са парите
4
1
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Само който не желае в момента не може да запише висше.Показателен е случаят че тази година в СУ имаше толкова много незаети места и търсеха кандидати на трето и четвърто класиране.А скоро се запознах с един младеж,който ми каза,че е завършил международни отношения във Варна,само дето не знаеше и един чужд език. Е,не продаваше *** на пазара,а беше охранител в МОЛ.Нека ни е честита демокрацията!
3
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
A TI BE GAIDO KOMUNISTICESKA KOGA I KADE ZAVARSIL.V MINISTERSTVATA IMA SAMO IZTARBUSHENI GAIDI--SAMO TOVA E PROBLEMA NA MINISTARA NA PROSVETATA.
2
0
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ами намалете ВУЗовете наполовина на кой му трябват виШисти които 4-5 г. друсат кючек и цуцат марите на държавата ,мама и тати, а накрая като станат менаЖери продават *** на женския пазар или емигририта или стават дълготрайни безработни държавата трябва да произвежда толкова висшисти колкото са и нужни.
1
0
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Правилно казва човекът! Не може всяка дупка да се нарича Университет,където изпитите се провеждат в коридорите,на софра,а оценките се пишат на коляно.За това Студентски град се е превърнал в свърталище на *** и наркомани! Щото тате и мама с парички пращат *** *** да учи,а то като завърши,не може и името си да напише горкото,а на всичкото отгоре и с претенции!