Не го пожелавам на никого, земята се разтресе, камъни хвърчаха...

Разказът на наш алпинист, който се прибра от Непал
17
Не го пожелавам на никого, земята се разтресе, камъни хвърчаха...
Снимка: Ройтерс

Групата алпинисти, които бяха в Непал по време на земетресението, се прибраха в България дома късно снощи. След като прекараха близо месец там, сънародниците ни си дойдоха с полет от Истанбул.

С половин час закъснение групата на алпиниста Евгений Динчев се прибра у дома. Повечето от трекинга в Непал не пожелаха да говорят с медиите. Водачът не може да сравни пътуването си с друго, въпреки опита си.

„Последната седмица не я пожелавам на никой - за 5 минути, ако беше ударило, сега нямаше да ви разправям нищо, но имахме късмет. Не това беше най-страшното - най-страшното, като легнеш вечерта, очите ти казват заспивай, защото си умрял от изтощение, мозъкът ти вика - не знаеш кога трябва да изскочиш. Спим облечени, обути, до тебе раница ,всичко, ако се разтресе, скачаш и бягаш”, разказа Евгений Динчев пред bTV.

Земетресението застига групата в планината, на връщане от базовия лагер под Еверест.

„Бяхме на пътеката, влизахме в едно село, първото, което чухме, бяха писъци, което не можахме да разберем какво става, след това един тътен, бучене и накрая се разлюля земята. Така се разлюля, че едвам стоиш прав на краката си, след малко започнаха каменопадите - там теренът е такъв. Почнаха да хвърчат камъни и се покрихме по скали, да премине първоначалният шок. След това влязохме в селото, селото в разрушения, хората в паника. Слава Богу, нямаха жертви, но на много други места имаше - един човек носач, пада камък и край пътеката беше загинал, други - край къщата, побегнали са явно, обаче камък ги е застигнал. Имаше, за съжаление, и такива работи”, спомня си още Динчев.

„Около 5 дена преди това бяхме в базовия лагер, разбрахме след това за жертвите, за лавините, за каменопадите, знаем къде е станало - то е пред очите ми това нещо, каменопадът е нанесъл най-големи щети и жертви. Няма спасение, когато те хване така. Особено с палатки”, продължава разказа си той.

За щастие, всички в групата са невредими.

„Ние имахме маршрут - трябваше в Намче Базар да спим - това е един малък амфитеатрален градец. Решихме да не оставаме в него, защото доста опасно ни се видя, и продължихме до едно друго село с малко по-ниски постройки, по стабилна земя. Първата нощ беше ужасно трудно, защото непрекъснато ставахме и трусове имаше много. Лягаме облечени, обути, раницата до тебе, оглеждаме откъде можем да избягаме и така... И втората нощ беше същата. Точно на влизане в Лукла удари вторият трус, който беше 6,9, който ужасен беше”, каза алпинистът.

Въпреки слуховете, че летището е затворено, в Лукла групата все пак успява да се качи на полет за столицата Катманду.

„В Катманду първите две нощи спахме в градината на един ресторант - там вечеряхме и се разбрахме с другите хора. Там под навеса, със спални чували, навесите са безопасни от гледна точка на земетресението и там изкарахме нощта. Има цели райони - районът Напур - бурхите, където живеят, има доста големи щети и не са навлезли по суша, само хеликоптери все още стигат - там може да се окажат и още жертви”, смята Динчев.

Заедно с Евгений в Непал е била и дъщеря му. Тя е останала в Катманду, за да помага.

Тя работи в SOS Киндердорф в Мюнхен, в централата, те знаят за нея в Непал и я командироваха да остане да помага, дано всичко е наред и се прибере жива и здрава в следващите две седмици. Без страх няма как - това всичко, което става около теб, не може да не ти влияе, но стискаш зъби и продължаваш”, обясни алпинистът.

На въпрос какво е чувството на родна земя, той отговори: „Облекчение. И че много ми се спи вече...”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
2
 
1
 
! Отговори
Репетиция на Земята преди 8 години
Това бе репетиция на Земята да през 2018/2019 година. Първо сериозно предупреждение за Земното население.
8
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не мога да разбера половината от нещата, които споменава алпиниста! Какъв е този български?! Какъв е този словоред?!
7
1
 
4
 
! Отговори
Нищо ново преди 8 години
През 90-те години имаше редица нелепи случки (във Варна) , породени от некачествени материали и разни самоуки майстори , бързаха да строят и без земетресение падаха постройки , същото е навсякъде - подкупи и после сградите падат
6
1
 
19
 
! Отговори
Ано преди 8 години
Това интервю на български език ли е ?
5
2
 
11
 
! Отговори
хм преди 8 години
Одеса, 2 май 2014Дом на профсъюзитеПомним жертвите. Няма да простим.
4
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
...се прибраха в България дома късно снощи...?????
3
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Трагедията си е трагедия!Ама по снимките се виждат само керпичени постройки като от турско...Всичко по-читво не е мръднало!
2
8
 
21
 
! Отговори
до 1 преди 8 години
Не го пожелавай на никой , за да не удари София.
1
35
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А АЗ ГО ПОЖЕЛАВАМ НА турция