Политика = Корупция, 75% не харесват депутатите

Склонни сме да вярваме повече на институции далеч от политиците
Обновена: 26 юли 2016 18:11 | 26 юли 2016 17:30, Камелия Цветанова
40
Политика = Корупция, 75% не харесват депутатите
Снимка: Булфото, архив

Българите слагат знак за равенство между политиката и корупцията. А корупцията и политическото влияние в работата на съда са възприемани и като основни проблеми в съдебната система. Нуждата от реформа в съдебната власт масово се разбира по-скоро като нужда от премахването на тези проблеми, а не толкова в нейните експертни детайли, сочат данните от експресно проучване на "Галъп интернешънъл болкан".

Българите се отнасят с по-високо одобрение към институциите, които изглеждат деполитизирани, инструментални и дори репресивни.

Обратно, институциите, които по-скоро се свързват с политическата власт или със съдебната система, са почти автоматично критикувани.
 
Например НАП се ползва с доверието 60% от анкетирани, ДАНС на 51%, МВР на 54% за разлика от парламента, който по традиция е "на дъното" с 75%  неодобрение.

Някъде в средата в "подреждането" на институциите остава правителството, което среща одобрението на  42% от анкетираните и неодобрението на 54 на сто. Отношението към правителството е малко по-благосклонно заради наличието на лоялен електорат. 
 
Както обикновено, на Европейския съюз се гледа като на коректив на българските институции. 64% одобряват факта, че у нас има европейски надзор по отношение на правосъдието и вътрешните работи, макар чувствителен да е и делът от 30% на обратното мнение.
 
Според анализаторите  голяма част от оценките за институциите у нас се споделят автоматично, без ясен допир до работата на тези институции.

В обществото е създадена трайна щампа върху съдебната система, която върви ръка за ръка с институциите на политическата власт и често получава негативи от тях.
 
Проучването показва, че за 23% от анкетираните най-корумпирани са политиците, следват болниците и митниците.

На второ място по корупция 18% посочват "съда", а на трето  16% казват "полицията".
 
В същото време само 2% признават, че някога им е искан подкуп от политик. Оказва се, че българите намират най-високи нива на корупция сред политиците, но без пряко да са били потърпевши.
 
В същото време хората са убедени, че политиците са виновни за проблемите в съдебната система и те нямат интерес да променят сегашното положение – близо 90% се съгласяват с това мнение.

Двата проблема – корупция и политическа намеса – проличават навсякъде. Например, корупцията и политическото влияние в съда автоматично са възприемани като първопричина и за липсата на осъдителни присъди. С 55% споменавания този проблем е посочен като главен.
 
Именно корупцията се сочи като най-сериозен проблем на съдебната система – с 33% споменавания. За 29% пък решаващи са квалификацията и морала на съдии и прокурори.

16% намират за най-сериозен проблем политическата намеса в съдебната система, бързината на делата е споменавана в 10% от случаите, а реформата в прокуратурата и самоуправлението в съда остават с доста по-ниски дялове. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


40
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Навързани са като свински черва и не правят придизборни платформи.Правят пазърлъци и грабят народа
30
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Гласуваш за БСП- получаваш Москов и сие
29
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво да харесваме?Лозунгите ли.Реформите, дето включват пладнешки обир ли?Целият хаос го правят шепа български чиновници в ЕК, които никой не е избирал и работят в нелегалност. А всъщност там са парите на България, които ири не се усвояват, или отиват за " чешмички и стадиони".
28
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сега, като изберете *** ще цъфнем.*** си показаха рогата веднага- вдигане на данъците( 3 пъти!), намаляване на заплатите. Стимуриране на сивата икономика.Ще покровителстват частните болнички и ще държат държавните в мизерия.Ще плащат за оплюване на лекарите. Няма да плащат на лекари и сестри повече от 1 минимална заплатка, за да стимулират изтичането на медицинския кадър на запад.Същите са като дефорваторите. Идват на власт, за да фалират здравеопазването и да има корупция. Да.
27
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Просто племе. Хем не ги харесва, хшм тича да пълни зала Мутреец и да глчсува за крадливата шайка на Мутрата. Сега ще избере и Тетка Цветка за президент и вече съвсем ще цъфнем и вържем.
26
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Проблема е в съдебната система, съдиите сменят авторитета с парите. Те обичат всеки вид крадци защото от тях вземат най много пари.Съдебната система ако е подкупна, народа спешно трябва да вземе във свои ръце наказанията.Всеки политик краде и заделя за съдиите.
25
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Днес в управлението се играе с много пари. Министър или депатат/ народен представител имат право да вкарат нов проектозакон. Законите се правят по поръчка на монополистите и всеки закон струва милион. Освен закони се приемат и много наредби които държавата и монопола рекетират народа. Било винетки, било плащане на промишлен ток ако нямаш гараж, Всеки глас на депотат се плаща в плик или чанта. Цецка цачева за да внесе проекто закон също реже своя купон, а да не говорим за обществените поръчки
24
0
 
2
 
! Отговори
150 депутати са на у преди 7 години
Както се казва кучето си лае но кервана си върви.Как може да гласуваш преди две години и да ги избереш с мнозинство и сега да те управляват .На кого да вярваш в тази държава.
23
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 1989г. имаше 1 млн. комунисти.Явно в грабежа са се включили и нови лица за да станат "доволните" от системата 25%.И като си помисля, че тези и-диоти искрено вярват, че те са най-доброто за България, направо ми се къса сърцето.
22
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ами 75-те %-а явно сме де-били щом позволяваме на 25% да ни управляват против волята ни.Кой ни е крив?
21
0
 
8
 
! Отговори
??? преди 7 години
"В същото време само 2% признават, че някога им е искан подкуп от политик."Браво на такова проучване.И децата знаят че политическата корупция е насочена към най-едрия бизнес.А в него ръководните постове са заети даже от по-малко от 2% от населението.
20
0
 
6
 
! Отговори
Алекс преди 7 години
Нито вярвам в политиците,нито в институциите,вторите са създадени от първите за контрол над стадото,за 25 години минаха стотици корумпета и един нямаше осъден.Това са параз.ити смучещи от кръвта на народа,нищо не произвеждащи,с нищо не допринасящи за благото на обикновенния човек.Всички са там за да пазят интересите на богатите и самите техни такива.Политиците са най-голямата *** на тоя свят,алчни псих.опати.Когато и да ги овесиш на дървото все е късно.
19
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Прокуратерата, съдът и всички силови структури съществуват само за да обезпечават комфорта на политиците да крадат. Смисълът да бъдеш политик в България е единствено, за да имаш достъп до възможността да крадеш мощно. Обратни примери няма.
18
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
85 милионна Турция - 550 депутати , 7.5 милионна България - 240 депутати . при комшиите бие качеството а у нас - количеството .
17
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Депутатите са отвратителни, повръща ми се от тези антибългарски влечуги!
16
0
 
1
 
! Отговори
se edno преди 7 години
До ВЪПРОССледващите след сегашните "ДЕПУТАТИ"
15
0
 
11
 
! Отговори
ВЪПРОС преди 7 години
Много ми е интересно какъв профил имат останалите 25% които *харесват* Депутатите ?
14
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До OMG_Lucker25% са родата депутатска и обръчите от фирми около тяхОбаче като сме гламави пак ще чакаме да довтасат руснаците, ние сами и един народен съд не можем да си спретнем
13
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Намалявай! Броя на депутатите да се редуцира до 170. Населението спадна с 30%, логично и в парламента да има съкращение.
12
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е как така, че нали уж ги избирамеЕ те това е демокрацията 75% не харесват тези които демократично са се самоназначили да си правят каквото искатГоляма работа е демокрацията - имаме право да не ги харесваме и да не ги избираме, обаче те пак ще са там, ама нямаме право да ги махнем с камъниЧудно нещо си е демокрацията - наглеците празнуват, другите робуват