Хората – най-тежката загуба за Румъния и България

Успехът, парите, шансът. Какво прокуди младите?
18 юни 2017 21:44,
322
Хората – най-тежката загуба за Румъния и България
Снимка: Reuters, архив

Новият живот на Елена Йоана Брайку започва през 2009 - две години след присъединяването на родината ѝ към ЕС. Румънската лекарка получава предложение за работа в най-голямата клиника в Германия - берлинската "Шарите" - и решава да замине.

"В Румъния стандартът ми на живот не беше никак лош. Само че исках да докажа на самата себе си, че мога отново да започна от нулата, че мога да се наложа и в една по-добре функционираща система", казва Брайку. Тя изобщо не мисли за връщане. "Вече не бих могла да работя в румънското здравеопазване. Тук, в Германия, работата определено е повече, но и шансовете за професионално израстване са много по-добри."

Една история на успеха

В това е убедена и Анна Димитрова. Тя потегля за Германия преди 20 години - именно заради по-добрите възможности за професионална реализация. 40-годишната българка е междувременно една от малкото топ-мениджърки в Германия с чужди корени, разказва "Дойче веле".

"Още след промените реших, че ще уча в чужбина. Исках да следвам макроикономика и да науча от първа ръка как функционира пазарното стопанство", разказва Димитрова. От самото начало тя преследва целта си "с много усърдие и силна воля". И завършва университета "Ерланген-Нюрнберг" като най-добрия абсолвент на випуска. Непосредствено след дипломирането си Димитрова започва работа в телекомуникационния концерн Mannesmann. А от близо година е в Борда на директорите на компанията, която междувременно носи името Vodafone.

И днес хиляди млади българи тръгват по пътя, който Анна Димитрова вече е извървяла. Според данни на Германската статистическа служба, през 2015 година в Германия са живели над 225 хиляди български граждани, много от които са висококвалифицирани. И докато германският трудов пазар печели от притока на чужди специалисти, равносметката за България звучи стряскащо: според изчисления на БАН, само след около 5 до 10 години на българския трудов пазар ще липсват поне 400 хиляди квалифицирани кадри.

Десет пъти по-висока заплата

Сходни проблеми измъчват и съседна Румъния, където отливът на специалисти се усеща най-силно в медицинския сектор. През последните десет години близо 43 хиляди лекари и фармацевти са напуснали страната. Само в Германия работят към 5 хиляди румънски медици. Един от тях е Костас Ифандопол. Младият зъболекар пристига в Берлин преди три години. Привличат го високото заплащане и несравнимо по-добрите шансове за професионално развитие. "В Румъния бързо осъзнах, че няма да мога да осъществя мечтата си за собствен кабинет", разказва Ифандопол и добавя: "В Германия заемите са много по-изгодни, а и за изплащането им ще трябва да работя много по-малко, отколкото в Румъния." В момента Ифандопол работи в частен зъболекарски кабинет в Берлин, а заплатата му е десет пъти по-висока, отколкото в Румъния.

И България губи все повече медицински кадри. Днес в страната работят около 28 хиляди медици. Само преди седем години броят им е бил 35 хиляди. Тази тенденция не вещае нищо добро за страната. Германия обаче извлича ползи от притока на чужди кадри: "Ако не бяха лекарите от Източна Европа, някои германски региони вече щяха да са останали без медицински персонал", казва Джалид Сехули, който ръководи гинекологичното отделение в берлинската клиника "Шарите". Сехули е роден в Берлин в семейството на марокански бежанци. И може би тъкмо затова залага на мултикултурализма. "Двама от колегите ми са от България, имаме и една колежка от Румъния. И тримата са отлично подготвени, справят се много добре с езика и бързо се напасват към тукашната система", обяснява Сехули.

Според актуално изследване на ООН, най-малко 3,4 милиона румънци работят зад граница. Българското население също се топи: от 1989 насам над 1 милион българи са напуснали родината си. "Този отлив на хора се отразява много лошо на българската икономика, тъй като при много от тях става дума за висококвалифицирани кадри", казва Митко Василев, управител на Германо-българската индустриално-търговска камара. Той изтъква, че германските инвеститори в България все по-често се оплакват от недостиг на квалифициран персонал.

"Върнах се в България, защото я обичам"

Накратко: изгледите за бъдещето не са никак розови. Доказват го и резултатите от едно допитване на германската фондация "Фридрих Еберт", в което 43% от анкетираните българи и 40% от румънците са заявили, че възнамеряват да емигрират.

Истории като тази на българката Таня Георгиева-Шнел вдъхват надежда. След като завършва следването си в Германия, Таня решава да се върне в България. С нея заминава и нейният германски съпруг. "Върнах се в България, защото много я обичам. И защото тук се чувствам по-значима", казва Таня. Откакто е в България, тя се е посветила на двете си деца и природозащитата. И изобщо не съжалява, че е решила да се върне. "Обърна ли се назад, не съжалявам за нито един ден в живота си, още по-малко пък за времето, прекарано в България сред любимите ми хора. Да, липсват ми германските библиотеки, велосипедните алеи, детските площадки, парковете, качественото здравеопазване. Но в България живея с усещането, че нещата, които правя, имат по-голяма стойност. Тук ми е много по-лесно да намирам каузи, за които си струва да се работи. И това ми дава сила", разказва тя. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


322
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
219
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Учиш и си плащаш! Ако нямаш пари трябва да теглиш кредит! Преди повече от 30 години моя позната ми каза, че в България родителите събират пари за апартаменти за децата си, в САЩ и европейските страни спестяват пари за да ИЗУЧАТ децата си в добри училища.С малки заплати сме, а данъците ни отиват за издръжка на държавната администрация и на едни ***!
218
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименКакво БСП те хапе по г.а , бе? Ако не знаеш от последните 10 години БСП е управлявала България една година, останалите девет са на твоя кумир членът на БКП бибитков.
217
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
БРЕКСИТЪТ СКОРО ЩЕ НАЛОЖИ СПЕШНА ЕВАКУААЦИЯ НА 70000 БЪЛГАРИ ОТ БЛРИТАНИЯ. НО ВСЯКО ЗЛО ЗА ДОБРО - ТАКА ЩЕ МОГАТ СПОКОЙНО ДА СИ ГЛАСУВАТ В БЪЛГАРИЯ
216
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"истински несъгласните с мутрокомунистическа България дадоха най-ясния сигнал!"Бягството какъв сигнал е? Къде е възрожденския дух на българина за освобождение от поробителите? Всеки пълни гащите и бяга.
215
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ние "страхливите миячи на чинии" ОТ СЪРЦЕ ВИ ЖЕЛАЕМ - ПАК ДА СИ ИЗБЕРЕТЕ БСП!Тогава и последното вързано куче, ще си прегризе ногата - да драсне от "комунистическия рай"Последния може да остави вратата отворена !В празна *** - никой не влиза с взлом!
214
1
 
12
 
! Отговори
Поручика Балканец преди 6 години
Много глупости, написани за да се подготви почвата за рестрикции върху свободния пазар на работна сила в ЕС. А наложат ли веднъж ограничения на движението на работна сила тогава вече можем да се поздравим, че сме ЧИСТА ПРОБА КОЛОНИЯ, с всичките признаци на тази категория!
213
3
 
11
 
! Отговори
Гробокопач преди 6 години
До АниА, при Бахур Бахар, сиреч любимият ти Бойко Борисов, има демографски прираст, така ли?;))) Момиче, определено ти личат не просто пропуските в образованието, а пропуските в културата;))))
212
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Евалла на жената - станала шефка във Водафон.Българските плазмодийчета...крякат тихичко от тинята....ко не друго - завист ...и за износ имаме!
211
7
 
6
 
! Отговори
МЛЯКОТО преди 6 години
ЗАМИНА КАЙМАКЪТ НА МЛЯКОТОВ БЪЛГАРИЯ ОСТАНА ЗАГОРЯЛОТО ОТ ДЪНОТО
210
11
 
13
 
! Отговори
Гробокопач преди 6 години
България е свършена отдавна.
209
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 258Отворко...ти знаеш ли как се стига до управителния съвет на Водафон!Ако устата ти я ползват за задвижване на вятърни ел.централи...можеш да захранваш София
208
4
 
17
 
! Отговори
Не само... преди 6 години
Морал, цел, ценности, култура, сигурност, спокойствие, качествена храна, жилища,здравеопаз.Вяра и надежда. Справедливост. Деца. Мръсен въдух. Мръсни улици. Загуба на принадлежност и държава. Земеделската земя 70% не е българска собственост.Енергийно ставаме зависими от Турция, газ - ток.Изчезва вярата и надеждата в доброто.Състраданието. Изчезва човешкото, остава животински инстинкт за пари, а не дух. Животинско оцеляване съчетано с агресия, видно при богатите. България изчезва от картата.
207
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"А от близо година е в Борда на директорите на компанията"За една година от стажант до директор - на много германски тромпети е свирила тази. В България 1 година го водят изпитателен срок.
206
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 255Кви други партии бе - носталгичния текезесар по БСП?!От 44 насам сте все вие на власт!Герб ...мерб....вие сте!Червендалестите крадци!
205
0
 
3
 
! Отговори
Циник преди 6 години
По айпито ли ме триете ?***!Пхахаха
204
5
 
16
 
! Отговори
253 преди 6 години
До Ани,БСП отдавна не е управляваща партия. Вече трети мандат тук управлява ГЕРБ. Нататък е ясно чия е вината за сегашното положение на държавата. Дори на малките деца. Които не останаха.
203
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не смесвайте Румъния и България в едно. У нас проблемът е в пъти по-голям. И се задълбочава все повече.В Румъния има хора, има и много млади и деца. У нас населението е концентрирано само в София и през последните години който си търси работа потегля дори не за там, а директно за чужбина, т.к. няма какво да си губи времето. София си е все пак в България. А спасението е само навън.
202
11
 
15
 
! Отговори
Ани преди 6 години
Така ще е докато съцествува социалната държава по конституция.Работещите хора не искат да издържат *** на гърба си.Докато има БСП и Корнелия Нинова, българите ще бягат.
201
5
 
6
 
! Отговори
Гост+ преди 6 години
246: Дедо, дедо - имал си продукция при социализма, пращал си я. Сега, като нема производство и да искаш, немой да пратиш. Не цитирай минималната работна заплата с която работех през лятото като ученик
200
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 251Не се радвай - нашите шведи са "гастрольори"...ходят , берат...и се връщат да вдигат незаконни коптори в махалата!Виж - българите - се не връщат!