7 седмици преди Великден, най-важният пост – Великият

През тази година Възкресение Христово ще е на 8 април
Обновена: 19 фев 2018 09:16 | 19 фев 2018 09:10,
5
7 седмици преди Великден, най-важният пост – Великият
Снимка: архив, Булфото

От днес - седем седмици преди Великден, след Сирни заговезни, започва Великият или Великденският пост.

Великият пост е най-важният от четирите постни периода през годината. През тази година Възкресение Христово или Великден е на 8 април.

Великият пост припомня за четирийсетдневния пост на Исус Христос в пустинята, въвежда в Страстната седмица и в най-светлия християнски празник Възкресение Христово - Великден.

Постът не е просто диета - въздържанието от определени храни /най-вече на тези от животински произход/ не е самоцелно. Идеята на поста е чрез лишаване на тялото, да се смири душата. Смята се, че когато пости и се моли, човек се доближава до Бога.

Великият пост е време за молитви и покаяние, като подготовката за него започва три седмици по-рано. Според православната традиция постът е най-строг през първата и последната седмица, особено през Страстната седмица и на Разпети петък. Първият ден, през който се разрешава риба, е Благовещение - на 25 март.

Строгият пост не се препоръчва на болни, на малки деца, на възрастни хора, на бременни жени и кърмачки.

През Великденския пост всяка седмица е посветена на някакво събитие или на личност, чиито дела призовават към смирение и покаяние. През първата седмица от поста ограниченията са по-строги, а богослуженията - по-продължителни. Тогава се освещава вареното жито, което се приготвя в памет на великомъченика Теодор Тирон и се празнува Тодоровден.

През втората седмица от Великия пост се чества Св. Григорий Палама, който развил учението за поста и молитвата. Третата седмица е посветена на Светия Кръст, за да напомни на вярващите за страданията и смъртта на Спасителя.

Неделята от четвъртата седмица се посвещава на Св. Йоан Лествичник, написал съчинение за добрите дела, които довеждат до Божия престол.

В съботата от петата седмица се чества Пресвета Богородица, а в неделята - Преподобната Мария Египетска - ярък пример за покаяние.

Съботата от шестата седмица /Лазаровден/ на Великия пост е посветена на възкресението на Лазар. Исус Христос го извел от гроба и го върнал към живот.

Шестата неделя /Цветница или Връбница/ е посветена на тържественото влизане на Исус Христос в Йерусалим в навечерието на еврейския празник Пасха.

Християнската църква нарича началото на Великденския пост "предверие на божественото покаяние" или Голяма четиридесетница, през която хората, постейки, се отказват от своите грехове, "очистват се" и се доближават до Исус Христос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
0
 
! Отговори
Pravosl.hristianka преди 6 години
Vnimavaite kakvo kazvate!!!Sashto ste badete, kasva Gospod Iisus Hristos, po dumite si sadeni ili opravdani v sadnia den. A toi nablijava.Taka ste badat sadeni vsichkite kolena israilevi! Ne badete cheda na Satanata a se raskaite po barso sashtoto nablijava tosi den. Poviarvaite i se spasete. Prisovete Gospod Iisus Hristos i otvorete sarzata si sa nego!Blagosloveni praznizi na vsichki!
5
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 2На нас обикновените хора - нищо! Ама поп да пости - най-екстравагантната легенда!!! Това попското си е лицеприатно от времето когато разпънаха Христос на кръста а сега уж го почитат! Де що е фарисей и съдукей (повечето попове, владики и прочие) не е от Бог! А и добре служеха в Държавна Сигурност но не и Бога му! Така че тия храмово-бардашки легенди при повечето вярващи не минават!
4
2
 
2
 
! Отговори
до лотус преди 6 години
Митически същества?????И от кога Иисус Христос се превърна в "митическо същество" при явните исторически събития и факти описани от историците и книжниците през онзи исторически период от време???
3
4
 
1
 
! Отговори
лотус преди 6 години
Не става въпрос, че яденето на храна от неживотински произход е глупост. Даже е полезно да има дни, в които да се прави. Глупост е свързването му с митически същества и събития. Онези другите, пък не ядат от изгрев до залез слънце през Рамадана. Същата дивотия.
2
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До пост и молитваИзобщо не са глупости. Нещата тук са представени опростено. Всъщност постът е хигиена на мислите и чувствата. А това с неяденето на жив. храни е, за да си отдъхне и природата от хищните хора. Не виждам какво пречи на живота ни "в 21 век" да се съобразим поне що-годе с поста?
1
15
 
6
 
! Отговори
пост и молитва преди 6 години
Добре де, може ли някой в 21ви век да се връзва на такива глупости? Аман от глупави и набожни офци