Църквата зад кауза: Донорството – форма на любов!

"Приемаме трансплантациите, нека не забравяме добрината на донорите"
12 дек 2018 22:00,
13
Църквата зад кауза: Донорството – форма на любов!
Снимка: BulFoto

Светата църква приема трансплантациите, както и всичко останало, свързано със здравето на човека и борбата му със смъртта, с особен интерес, разбиране и необходимата сериозност. В случая Църквата желае да се помогне на реципиента, но да не се забравя и за уважението към донора и той да не бъде подценяван.

Това се казва в позиция на Светия синод на Българската православна църква по Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.

Още по темата

"Българската православна църква възприема донорството, и в проекция - трансплантациите, като изява на любов, като вид алтруизъм. Донор означава "дарител", събрат, който дарява не просто орган, а живот и надежда. Даряване означава осъзнато, ненасилствено и свободно взето решение. Да дариш означава да проявиш обич и съпричастие, се посочва в позицията".

В нея се казва, че Църквата отстоява своето учение, че човекът е уникална и неповторима идентичност: психотелесна свързаност между вечната му душа и неговото тяло, а не просто биологична единица, пише БТА.

БПЦ не приема, че незаявеният отказ трябва да се тълкува като съгласие, защото липсата на отказ, освен на възможно съгласие, може да се дължи и на множество други причини - като неинформираност, липса на възможност за волеизява, не на последно място - липса на взето решение.

За приемането на трансплантациите от Църквата са налице три основни положения, се посочва в позицията и се уточнява, че според първото - Църквата съзнава хуманния си дълг спрямо реципиента, който иска да живее, но себе си съзира по-скоро в ролята на защитник на донора, комуто следва да се запази възможността на свободен избор, т. е. свободно да избере дали да стане такъв и да даде от себе си. Църквата по никаква причина или повод няма да пожертва дължимото уважение към донора заради нужда от оцеляване на реципиента. Защото тук целта следва да е доброволното дарение от страна на донора, а не удължаването живота на реципиента на всяка цена. Според второто положение при даряването на орган задължително трябва да се взима "съзнателното съгласие" на донора, т. е. донорът трябва да осъзнава действието си или, ако по някаква причина е изпаднал в мозъчна смърт, свободно и не по принуда да е изявил съгласие за взимането на органите му. Според третото положение Църквата може да приеме трансплантациите единствено като изява на обич, взаимност, или на саможертвен порив, на освобождаване от мрежите на егоизма и еснафщината.

В заключение се обобщава, че БПЦ-БП дава благословение за извършване на трансплантациите при изпълнение на няколко условия - строго и регламентирано спазване на фундаменталните биоетични принципи; установяването на мозъчната смърт да се извършва по строго определени клинични критерии, чрез високоспециализирани инструментални изследвания /ангиография, ЯМР и други методи/ от абсолютно независима /външна/ комисия; писмено информирано съгласие /волеизявление/ от донора и близките му /кои органи, клетки и тъкани да бъдат взети при евентуална мозъчна смърт/, а не презумпция за повсеместно съгласие с донорството. От БПЦ смятат, че е необходимо целият клиничен процес на трансплантацията да се координира и осъществява от утвърдени национални трансплантационни болнични центрове, които да имат доверието на обществото и да гарантират по възможно най-добър начин изпълнението на процедурата по установяване на мозъчна смърт и цялостните права на донора, както и да гарантират постигането на най-високи нива на успеваемост на процедурата по трансплантация, в интерес на реципиента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
2
 
! Отговори
до 1 елементарно преди 5 години
До Анонимен щом пържолите и кифтетата не пречат значи и органите няма да пречат
2
3
 
3
 
! Отговори
Библията преди 5 години
Както казва Господ - не се допуска: Ако някой разори Божия храм, него Бог ще разори; защото Божият храм е свет; а тоя храм сте вие. (1 ***. 3: 17). Това място свидетелства против всяко разрушение на телата.
1
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз така и не разбрах позицията на БПЦ!Редовия християнин длъжен ли е да дарява органи,като висша форма на любов за ближния!Или както християнина реши, БПЦ все го подкрепя!Щото мен ми е интересно да науча как може кръстен бъбрек,дроб,сърце ,,да живее "в тяло на човек не Православен,даже мюселманин!Ами ,ако донора е вземал Свето Причастие??