Почти всеки работещ у нас – с кредит, най-надеждни получатели – жените

Мъж на 30 г. – най-честият профил на просрочилия получател
Обновена: 19 юли 2019 10:54 | 19 юли 2019 09:05,
63
Почти всеки работещ у нас – с кредит, най-надеждни получатели – жените
Снимка: Dnes.bg

2,47 млн. българи имат заеми, а някои от тях имат и повече от един, сочи статистиката на БНБ. Към декември 2018 г. в Централния кредитен регистър има 2,475 млн. кредитополучатели. Това означава, че почти всеки българин, който според статистиката е в трудоспособна възраст, има заеми.

От тях 2,26 млн. са граждани, 99 000 са еднолични търговци, а 102 000 са чужди граждани, 8000 са физически лица със свободни професии.

Раздадените заеми, пак според статистиката на централната банка, са 5,433 млн. броя, а общата сума е 75,866 млрд. лв. Това означава, че в едно домакинство, състоящо се от трима души, има поне един заем, а най-често по повече.

Още по темата
Предпочитани от българите за кредитиране остават банките - 54,7 млрд. лв. са отпуснати чрез 3 млн. броя кредитни сметки, сочат още данните на БНБ. Фирмите за бързи заеми създават условия за конкурентни продукти и вече са отпуснали 2,36 млрд. лв. кредити, пише "24 часа".

Според колекторските фирми средностатистическия длъжник има 1161 лв., а предната година тази сума е била 775. лв.

Средната вноска по потребителски заеми е 300 лв., а по ипотечните двойно по-голяма - 600 лв. С най-високи темпове растат потребителските заеми, въпреки че те са значително по-скъпи.

За година са изтеглени близо 18% повече заеми за потребление, показват последните данни на централната банка.

Стабилният и постоянен ръст на доходите в последните години е свил броя на хората, които имат проблеми с изплащането на заемите си.

1 221 227 души са дадени на събирачи на дългове през 2018 г. Броят им е намалял два пъти за година. През 2017 г. хората с проблеми с колектори са били 2 633 192.

Общата сума, предадена за принудително събиране за 2018 г., е 1,41 милиарда лева, отчитат професионалните събирачи. Въпреки по-големия размер на средния дълг обемът на нововъзложени за събиране задължения се е стопил с около 600 млн. лв. в сравнение с 2017 г., когато е бил малко над 2 млрд. лв.

Най-надеждните кредитополучатели у нас вече не са мъже от големи градове, а жени от средно голям град на възраст около 30 години с дълг до 10 000 лв. Най-много образцови кредитополучатели живеят в София, Русе, Враца, Панагюрище, Пазарджик и Кърджали, показват данни на колекторските компании. Най-рискови за банките са Луковит, Кнежа, Берковица, Добрич, Бяла Слатина и Провадия.

Профилът на клиента в просрочие продължава да бъде млад мъж на около 30 години, който според колекторите не може да прецени правилно доходите и разходите си и затъва в дългове. Най-често те теглят нови заеми, за да рефинансират стари дългове, сочат различни проучвания. Номинално най-голям е броят на борчлиите в просрочие в Пловдив, Бургас и Стара Загора.

Най-голям общ обем заеми със забавени плащания, възложени на професионалните събирачи, си остават банките - към момента със 700 млн. лв. С най-малък риск от забавяния са стоковите кредити, които са отпуснати за закупуването на конкретен продукт. Причините са сравнително малкият размер на сумите за тях - до 2 хил. лв., както и това, че заемът е гарантиран 100% с ценната вещ.

Хит от началото на това лято се оказват малките кредити - 1000-2000 лв., за почивка на море.

Жилищни кредити

Все по-често българинът си купува жилище без собствени спестявания, показват пък анализи на кредитни консултанти.

Все повече сделки се финансират с комбинация от ипотечен и потребителски заем, въпреки че кредитите за потребление са два пъти и половина по-скъпи, показват данните на БНБ.

Голямо търсене в последните няколко години банкерите отчитат и при ипотечни заеми със залог, но без ограничение във финансирането. Те се използват за финансиране на много покупки - от придобиване на нов имот до стартиране на нов бизнес проект.

Българите вече спазват и едно от златните правила, препоръчвани от финансисти при тегленето на заеми - те да бъдат в тази валута, в която получават постоянни доходи.

Основната причина за това е, че от 2016 г. насам офертите за ипотеки в лева стават по-атрактивни и постепенно изместват евровите.

Разликите в цената на заема и лихвените проценти позволяват покриване на курсовите разлики при обмяната, тъй като имотите се търгуват основно в евро. Данните на БНБ сочат, че за 2018 г. 79% от заемите са в левове.

По отношение на конкретните оферти по ипотечни заеми все повече хора предпочитат фиксирани пред плаващи лихви, тъй като така могат да планират вноските си по-добре. Все повече хора, взели заеми, използват рефинансиране или обединяване на задълженията си, показват данни от различни изследвания.

Всеки трети ипотечен заем е рефинансиран, а 39% от потребителските са комбинация от нов и стар дълг.

Бумът на кредитирането от 2018 г., свързан с ниските лихви, ръстът на икономиката, на доходите и конкуренцията между банките се запазиха и през тази година.

Най-високи са опасностите при ипотечните заеми, които са дългосрочни и при които ръстът през миналата година бе най-голям - над 10%, което означава, че те растат по-бързо от доходите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
1
 
0
 
! Отговори
hopkinson lance преди 4 години
Добър ден,Кандидатствайте тук за всички видове заеми, независимо от финансовото Ви състояние, нашият кредит варира от 2000 до 1,000,000 евро, а опитът ще ви убеди. Единствената ни цел е да помагаме на хората, така че се свържете с нас чрез имейл чрез hopkinsonloan***outlook и попълнете информацията по-долу.Пълно име:Заета сума:Продължителност на кредита:Благодаря.
55
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз нямам кредит и никога не съм имала такъв. Пестя си колкото мога. Ако нямам за почивка просто не ходя на такава. За апартамент или за здраве е оправдано да се тегли кредит, обаче за всичко друго е абсолютна глупост.
54
0
 
0
 
! Отговори
Кики Цецимирова преди 4 години
Аз съм на остров Бали. Тука няма кредити , само слънце , океан и палми. И много слуги. Какви глупости говорите за кредити ? Това не е модерно вече от 30 години, засрамете се !
53
0
 
7
 
! Отговори
живот на кредит преди 4 години
Обедняваме, задлъжняваме обаче Бойко Т. не спира да повтаря колко е добре българина под неговото (тяхното) мъдро ръководство? 75 млрд. кредити това са много пари, не отива на добре тази държава...
52
0
 
10
 
! Отговори
До Терминал 1/2 преди 4 години
Нищо не разбираш ти от чиновници! Друго си е чиновник да ти каже, че да си се навътрил с кредит е хубаво. И че така е то по цяла Уропа. И че ако ни земеш кредит, парите само че бегат от тебе. Па ти па я. Купувал без кредит. Как може да те не е срам! Да вземеш виднагически да са поправиш, иначе чиновнико кой знае какво ша ти измисли.
51
2
 
11
 
! Отговори
Таню преди 4 години
"Хит от началото на това лято се оказват малките кредити - 1000-2000 лв., за почивка на море"... Еваларка, геЮве... НапълнИхте ли диагоналката с пачки-пачки? Айде, време е а се развеете из Слънчака, батенцаааа...
50
3
 
16
 
! Отговори
seira преди 4 години
ИСТИНАТА Е ЕДНА:ЖИВОТ БЕЗ КРЕДИТ!КРЕДИТИРАНЕТО - ДЪРЖАВЕН МОНОПОЛ!КРЕДИТИ САМО ЗА БИЗНЕС, ПОКУПКА НА ОСНОВНО ЖИЛИЩЕ И АВТОМОБИЛ.ГПР 2%ЛИКВИДАЦИЯ НА КРЕДИТНАТА МАФИЯ!ЛИКВИДАЦИЯ НА ЧСИ!НАРОДЕ!!!
49
2
 
11
 
! Отговори
Терминал 1/2 преди 4 години
Какви кредити на западняците дъвчите тука разни чиновници и Мвн-та ???Аз съм от 5 години в Скандинавия и си купих чисто нов СУВ за 50000 евро и къща за 110000 евро като ги платих в брой без взимане на кредит!!!!Който има акъл кредит не му трябва....
48
1
 
5
 
! Отговори
Някой си преди 4 години
Много ясно, че ще е капитализъм бе колега "Анонимен #61". То комунизъм и социализъм няма. Имаше, ама фалира и се затри, защото е мъртвороден още изначало.
47
0
 
27
 
! Отговори
Я преди 4 години
Ами от работещи бедни какво друго очаквате, освен да теглят кредити ...
46
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нали искахте капитализъм, ве, демократчета?!? Еми, на ви! Да ви е честито!
45
0
 
20
 
! Отговори
До МВН преди 4 години
И твоята информация не е от най-новите. Аз пък зная ,че имат по 200 кредита и ги вземат още преди да са заченати, за да са сигурни, че като се родят, вече ще имат кредит. Така се прави в ЕС, а не като нас тука, дето даже малко кредити вземаме заради високите си заплати и видимият си просперитет! ЕС може само да ни диша прахта поне в това отношение!Да видят те, че и по кредити ги побеждаваме. Е, и по смъртност, ама за сметка на това пък у нас и мъртвите дължат пари за кредит чрез наследниците си.
44
6
 
6
 
! Отговори
Мвн преди 4 години
До Чиновникинформацията ти е стара в западна Европа средно на човек се падат по 98 кредита. Още с раждането им се изтеглят по 10-15 кредита на бебетата. После в училище и т.н. Като студенти вече имат по 35-40 кредита на човек. Средниста сума на изтеглен кредит е -46087?, да минуес е и всеки месец стават все по на минус. Имам един познат той има да връщаща около -237 876?. Как ще ги върне незнам. Той всеки месец им носи пари. Ама те му казват че кредита му е минус това значело че не било кредит
43
6
 
27
 
! Отговори
А така преди 4 години
90% от бг гражданите живеят и разчитат на кредити.Такъв е манталитета Балкански.Пари за дърва,въглища и ел.енергия НЯМА за цигари,море,силикони и алкохол ИМА.Индийска работа.
42
3
 
6
 
! Отговори
Фалшива новина преди 4 години
Цитат: Това означава, че почти всеки българин, който според статистиката е в трудоспособна възраст, има заеми.*В трудоспособна взъраст са 4,5 милиона българи, кредити имат 2,26 милиона - според новината, почти всеки. При това за кредит се води и това, че имаш кредитна карта.
41
1
 
26
 
! Отговори
ЦИНИК преди 4 години
Теглете кредити,яжте,пийте,и таковайте,оти иде края на свето.Това жа ви остане.
40
3
 
22
 
! Отговори
прости сметки преди 4 години
Като разделим 76 млрд лв общо раздадени кредити на 2,47 млн кредитополучатели се получава среден дълг на човек 30 700 лв , а не както ни заблуждават в статията 1 160 лв
39
4
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кви глупости дрънкате, в белите държави лихвата по ипотечните е под 1% (евробор е отрицателен в момента) в България е над 3%, в белите държави нямаш такси и таксички за всеки превод, за всеки подпис и тн., в България само като влезеш през вратата на банката, вече са ти начислили такса. В белите държави се бачка за пари, а в България за бог да прости.
38
3
 
33
 
! Отговори
така до чиновник преди 4 години
Първо правило на умния икономист- никога не тегли кредит. Икономистите, които са умни, знаят защо. :)))
37
1
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На 31 съм и никога не съм теглила кредит. Знам как да пестя и винаги имам 4000-5000 лв за извънредни нужди или почивка. По добре да спестиш 1000 лв за 3-4 месеца от колкото да вземе 600 и да върна 1000. Кредит само за жилище е приемливо да се тегли, и то да е 50 % от сумата другата час лични пари.