Какво са фтички и джумерки? В БАН правят кулинарна географска карта

Учените подготвят езиковедска рецептурна енциклопедия на живо
Обновена: 24 авг 2019 12:38 | 24 авг 2019 12:28, Елка Василева
46
 Какво са фтички и джумерки? В БАН правят кулинарна географска карта
Снимка: архив, Булфото

Сармите са фтички в Троянско, пилета в Тетевенско, гушки в Пазарджишко, Пловдивско и част от Родопите, топки в Сярско и Драмско, увивки в Босилеградско и в най-югозападната част на Македония и дори кюфтета във Врачанско и Плевенско.

Пръжките за качамака са джумерки във Великотърновско, Сливенско, Русенско, Шуменско, Силистренско, Прилепско и в голяма част от Вардарска Македония. Тук има едни и същи наименования и на изток, и на запад, което говори за единство на българската езикова територия. Цикариди са в Дедеагачко, Солунско, около Сливенско.

Институтът за български език на БАН в момента изработва интерактивна диалектна кулинарна карта, пише „24 часа“. Прави я екип от учени, ръководен от доц. Ана Кочева. Проектът е финансиран от фонд “Научни изследвания” към Министерството на образованието и науката.

“Това е отколешна наша идея. Тя е свързана до голяма степен с досегашната ни работа, защото цялата Секция за българска диалектология и лингвистична география работи и върху Български диалектен кулинарен речник. Наш екип преди години създаде друга една интерактивна карта на диалектите от целия езиков континуум: Мизия, Тракия и Македония - това е историко-географското ни землище. Както е известно, държавните и езиковите граници не съвпадат, затова, когато правим нашите проучвания, ние винаги имаме предвид и българските диалекти в Северна Добруджа (днес в Румъния), в Поморавието и Западните покрайнини (днес в Сърбия), македонските български говори във Вардарска Македония (днес в Република Северна Македония) и в Егейска Македония (днес в Гърция), както и в Източна Тракия (днес в Гърция и Турция)", обясни доц. Кочева.

Кулинарната карта  ще включва аудио, видео и снимки. Всички населени места, които посетят учените, ще бъдат отразени на картата и с едно кликване ще оживяват хора от различните краища, които по свой начин ще разказват своите рецепти. Ще има пояснение и от лигвистично, и от кулинарно естество.

Картата ще заработи на сайта на Института за български език при БАН.

“Няма да се чака крайният срок, който е 3 години. Ще започнем да качваме видеото и звуците, които са обработени, през есента и поетапно ще попълваме останалата информация от другите експедиции”, обясни диалектоложката.

Настоящата карта няма аналог. Ще бъде представена традиционната българска кухня върху цялата наша езикова територия с характерните особености на българските диалекти днес. Учените правят експедиции, за да чуят различните рецепти на различните диалекти.

Освен това обаче ще хвърля поглед и върху гозбите на българите и в големите исторически диаспори - Банат, Бесарабия.

“Искаме, разбира се, да установим дали и какво все още е съхранено от старите, традиционни български храни.

Едно такова кулинарно райониране в лингвистичен аспект ще допринесе много за изследване не само на българската кулинарна терминология, но и, надяваме се, за възстановяване на производството на автентични български ястия и напитки”, обяснява доц. Кочева.

Всяка една говорна област ще бъде представена от различен брой селища според диалектните особености, както и на локалната кухня. В Родопите, както и в Пиринския край и в Тракия ще са вероятно повече, отколкото в Добруджа, защото говорите са по-разнообразни. Учените са категорични, че няма да дискриминират нито един регион, а се водят единствено от езиковедски съображения.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
38, 39, 40, 41Още ли не са разбрали някои какво представлява БАН през последните 70 години?
41
0
 
2
 
! Отговори
ови преди 4 години
Сърмата си е сърма в Плевенско. А пичките са си пички навсякъде. Па некви без да разбират пишат ... .
40
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
КАКВИ СА ПИЧКИ И ДЖУМЕРКИ
39
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Подобни атласи наистина могат да се намерят в някои библиотеки. Публикувани са в чужди държави през 60-те години на 20-и век и представят тяхната територия и култура.Нашите сега са се договедили.
38
0
 
6
 
! Отговори
До Хахахааа (32) преди 4 години
Ти имаш право.В друга държава, малък екип специалисти щеше да кандидатства за финансиране на такъв проект. После щяха да сключат договор с издателство и да получат хонорари от продадените екземпляри на атласа.Никой нямаше да го е грижа дали тези хора работят някъде на трудов договор. Парите се дават за конкретна научно-изследователска задача, ако към нея има интерес.Тук обаче хрантутим цял институт, който от дъжд на вятър работи по някой проект и си получава заплатите дори да провали проекта.
37
0
 
6
 
! Отговори
до х /№22/ - продълж преди 4 години
Още тогава е имало секция "Етнографски атлас" към така наречения Етнографски институт. Тя е просъществувала десетилетия наред, но етнографски атлас, отразяващ спецификата на нашата народна култура НЯМА.Пита се в задачата, колко ни е струвало във времето финансирането на тази секция?Как са били оправдавани заплатите на всички безполезници, работили там и благополучно пенсионирали се?С какви аргументи са обяснявали спънките, с които са тормозили хората, желаещи да направят такъв атлас?БАН мълчи
36
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До x /22/ОЩЕ ПРЕДИ ОКОЛО 50 ГОДИНИ, всевъзможни етнографски атласи, отразяващи различни аспекти на народната култура, са били направени ВЪВ ВСИЧКИ държави на европейския континент, включително и тези от Източна Европа, НО НЕ И В БЪЛГАРИЯ !!! Тези атласи са включвали и специфичните названия, тоест, имали са и лингвистичен аспект.Ние още тогава сме си имали Етнографски институт към БАН, после създали и такъв по фолклор, после ги обединила тези два института. Десетилетия наред е съществувала
35
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дано да се е пенсионирала вече доц. Троева, защото ако тя работи в екипа или е някакъв посредник, шуробаджанашкият похват ще съсипе всичко.
34
1
 
6
 
! Отговори
мъка мъка преди 4 години
Аз като кореняк Шуменец и горд притежател на кирпичена стара къща в близко село .Декларирам. Че собственоръчно заклах с двете си ръце двете си невръстни прасета. И сега трябва да ям с приятели три кофи джумерки . Повтарям. Джумерки. Благославяйки цялата власт.
33
12
 
6
 
! Отговори
до Веско преди 4 години
ти сигурно си от североизтока(Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград), и като повечето селяни от този район, считаш че сте центъра на Вселената?
32
3
 
10
 
! Отговори
ined преди 4 години
Голям зор е било да се направи картата, от БАН изяли един тон джумерки, 250 кила фтички и изпили цял ТИР с бира
31
4
 
12
 
! Отговори
Веско преди 4 години
Усещам едно фаворизиране на софийския диалект. Значи щото там на джумерките им викали "пръжки" и вече изброяват другите региони. Същото отдавна го има с пипера дето в шопско им викат чушки!?
30
2
 
13
 
! Отговори
Хахахааааа. преди 4 години
Е, те.... таа работа, беше най-важната у БАН.... ХАХАХААААА....ТЕ, ГЛЕЙ С КВИ НАУКИ, СЕ ЗАНИМАВАТ ТИЯ... !!!???А, НАРОДА ДАВА ПАРИ..... ЕЙЙЙЙ... ГОЛЕМИ ГЯВОЛИ, БЕ...!!!!
29
1
 
12
 
! Отговори
Шопо преди 4 години
Я си гмечим хот-дог...
28
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А къде автобус и тролейбус са от женски род (автобусата и тролейбусата)?
27
5
 
7
 
! Отговори
Копи от словото 2004 преди 4 години
Луканка идва от латинското lucanicum - 'луканска наденица (наденица от областта Лукания в древна Италия)', в българския влиза през новогръцки, където е 'луканика'. Изпадането на неудареното и е било вероятно подпомогнато от нагаждането на думата към българските имена на -нка.
26
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Те и гърците викат сарма..кис и долма..кис което говори за единството на езика.
25
16
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кво ме интересуват детайли от бита на дивата прУвинция?!?!
24
2
 
4
 
! Отговори
Иван преди 4 години
Има още дрожки и жубрини.
23
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До НякойПолучаваш биратапиши до къде да тия пратя