Модернизация: Обезлюдява ли България или хората мигрират?

Икономиката е в големите градове, селата стават място за почивка
23 окт 2019 12:39,
215

Обезлюдяването е резултат от много ускорената модернизация, комбинирана с отворения пазар на труда и масивната миграция, коментира социалният антрополог Харалан Александров в "България сутрин".

Той коментира доклада на ООН, според който до 30 г. България ще загуби 1/4 от населението. Страната ни е сред десетте държави с най-бързо намаляващо население в света.

Според него хората избират да живеят в града, да живеят по модерен начин.

Още по темата

Той обаче смята, че процесът на купуване на имоти в селата ще се засилва. Антропологът уточни, че връщането към красивите селски райони е по-скоро форма на туризъм и нещо като паралелен живот, а икономиката остава в града.

"Трябва да си свързан с някоя мрежа, която е модерна, за да си позволиш лукса да живееш в природна среда", допълни той.

Александров е на мнение, че една от основните характеристики на  модерните семейства е, че ценят повече индивидуалните успехи.

"Избират да раждат по-малко деца, по-късно през живота си и да инвестират в тяхното образование. Този процес е на вълни. Първо в българското население, преди 50 години в турското, и в момента в ромското", обясни социалният антрополог пред Bulgaria ON AIR.

Александров коментира, че в такава ситуация въпросът за "демографската пустиня" трябва да се разглежда в нова перспектива - например хубаво ли е да живееш на широко или не.

"Възможността всеки да има по половин село е нещо, което може да си позволи само аристокрацията", посочи експертът.

Той сподели, че все повече български мигранти заделят спестяванията си, за да могат на стари години да се върнат в селата и това е тенденция, която се наблюдава и по света.

"Здравословно-консервативната тенденция, която набира сили в България, е индикация, че тази общност няма намерение да изчезва", заяви за финал Александров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


215
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
172
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За какво обезлюдаване говорите? ББ каза, че хората са почнали да се връщат. Фалшива новина!
171
0
 
4
 
! Отговори
Зозо преди 4 години
До 2050г. щяло да намалее населението с 25%. Не знам дали ще е така, но с гаранция до тогава ще са изпукали всички дърти ***:)))))))))))))))))))))))))))))))
170
1
 
2
 
! Отговори
Пешо преди 4 години
Този Харлан е псевдо интелектуалец като проф. Вучков. Написал е 2-3 книги пълни с безмислици и го канят по разни телевизии че все с нещо трябва да си запълнят посната програма.
169
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ако искате да сте добре в България - станете зъболекари, познавам семейство зъболекари, много са си добре и хич не си и помислят за чужбина. къщи, коли, почивки, ресторант всеки уикенд.
168
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В природата като стане гадно жените раждат три пъти повече, а като е ок пак свалят.
167
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз чета на десетина езика и няма място, дето хората от метрополията да наричат предатели емигриралите т.е. само на едно.:-)
166
2
 
13
 
! Отговори
Гергана преди 4 години
Да повторим - в природата не е важно количеството, а качеството. Който разбрал - разбрал. Поздрави.
165
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ми те вече намаляха, но пък им се повиши качеството отсекъде
164
1
 
14
 
! Отговори
Гергана преди 4 години
Аз мисля, че българите няма да се затрият. Просто ще намалеят като количество за сметка на качеството. Както евреите. Или арменците. Или естонците. Или финландците. Не е важно количеството , а качеството.
163
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 174Знаем какво е Ларус, драги. Това че сме в България не означава че ядем доматите с колците (виж какъв хубав български израз). Щях да те питам (след като ти видя източниците на твърденията) каква процентуална част от думите във Френския език са от други езици, но, нейсе, няма значение. Жив и здрав.
162
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Здравейте!Не споря с вас!Ларус е издателство!Казах Френската академия на френския език.Това е единствения източник.А това е последен пост.Живейте си в България и знайте всичко!
161
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 172Драги Приятелю (дотук 1), аз живея на място, където това какъв е официалния език (дотук 2) е без никакво значение за това какво знаеш. Чудесно е, че "френския го учиш от забавачка и че си на 60", но това не те прави експерт. Всъщност, в Ларус са листнати 135 хиляди думи и френския официално се води с една идея по-богат на лексикален състав от българския (но само с една идея). Цитирай си източниците за 500 хил думи във Френския език
160
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Драги приятелю, аз живея на място, дето френския и английския са официялни, а са говорими много други езици.Освен туй съм написал няколко компилатора и един транслатор и познавам твърде добре лексиката и граматиката на машинните езици.А френския го уча от забавачката, а ся съм на 60.И не си събирам познанията от филми и художествена литература.
159
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ся....Ако и за вас концентратора е хъб, то българския език е поне 2 000 000 думи и включва всичкиостанали езици.
158
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 168Чел си, но от романите на Айзък Азимов.
157
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 165В Българския език има дума за "дума": слово. Това, че ти не я знаеш си е твой проблем. Цел също има български еквивалент: стремление. По същия начин по който Ziel има синоним Bestreben или на английски aspiration. Ай кажи ми какъв е еквивалента на "църцоркам"?
156
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като си го размахвате е добре да четете преди туй.Второ ползвам доста добре български, руски, френски и английски(местен). Е и някои други.Френския език е най-добре структурирания и описан език след компютърните. Има Академия, която го обеснява.Международните договори се пишат на Френски и се превеждат на езиците на договарящитесе, а вече и на английски. Френскияе език на ООН и дипломатически език.Френския език последните 50 годиние е бил 550 000 думи.Българския правописен речник е 50 000.
155
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 160 арменците са държава от 6 век преди новата ера а ние българите сме държава 8000 10000 години преди новата ера не казвай кой са по-стари ние сме една от няколкото най-стари в света
154
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 164 да, ако богатството на този език идва от чуждиците, заети от турски, английски и френски, то тогава е богат. Ето един интересен пример. Думите "дума" и "цел" са заемки от германски езици. Да, не можем да кажем тези две основни понятия без да използваме заемка. Думите в българкия език са твърде дълги и едни и същи части на речта завършват по един и същи начин. Това създава скучна поезия без особено постоянен ритъм. А и няма красиви думи както във високия стил в английския.
153
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 163Не е лошо когато говориш така високопарно да поназнайваш поне 3-4 от езиците които споменаваш, но така по-задълбочено, преди да ръсиш акъл. Българския език е изключително богат и по нищо не остъпва на който и да било развит европейски език. А щом те е срам да пишеш на български, мисля че решението е лесно.