В България имало пари за асфалт и самолети, но за лекари - не

Нова наредба напомняла за задължителното разпределение през комунизма
Обновена: 17 ное 2019 11:36 | 17 ное 2019 10:10, Камелия Цветанова
264
В България имало пари за асфалт и самолети, но за лекари - не
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

"В България здравните работници работят почти благотворително. Пари за асфалт и самолети има, а за лекари - не. Неслучайно толкова доктори и мед. сестри напускат страната", казва един бъдещ лекар пред Дойче веле.

"Отиваме да работим в дефицитни общини в Германия", гласеше надписът на един от плакатите, видян на протест на млади български лекари и специализанти, проведен неотдавна. Те са против новата наредба за специализациите, която напомня за задължителното разпределение от времето на комунизма в България.
Според първоначалния ѝ вариант, след специализация, младите медици ще бъдат длъжни да работят в продължение на три години в населени места, в които има недостиг. А ако не се съгласят, ще трябва да връщат пари на държавата (ако са били на държавна издръжка).

Неефективни решения за наболели проблеми

"Сега завършваме. И трябва да вземем решение за бъдещето си - дали да останем да специализираме и работим в България, или да заминем за чужбина. Тези, които имаме желание да останем в България; специализантите, които вече берат горчивите плодове на системата; професионалистите по здравни грижи, които вече съвсем изнемогват - всички ние излязохме на протест", споделя стажант-лекарят Петко Гинев. Той активно участва в преговорите с Министерство на здравеопазването, а и в протестите.

"Не трябва да се забравя, че лекарят-специализант не е само обучаващ се, както го описва наредбата. Той работи. Той е сключил трудов договор с болницата, има работно време, като често остава на работа след него. Дава дневни смени, нощни смени. Заплатата, която получава, е изработена с честен труд и не е никак голяма. Трудно е да си осигуриш достоен живот с парите, които получаваш, да не говорим за създаване на семейство. Несправедливо е да се споменава за връщане на парите, които си изработил! Ако твой близък се разболее и ти се наложи да прекъснеш специализацията си - връщаш пари. Ако не си вземеш изпита за специалност - връщаш пари", продължава Петко Гинев, рисувайки една тъжна картина за бъдещите медици в България. По неговите думи механизмът със субсидията работи само в полза на големите болници, които ще получават безплатна работна ръка, а младите лекари - нищо повече.

Един български лекар в Германия разказва

Предпочитана дестинация за младите български специалисти е Германия. Всяка година над 400 български лекари се отправят именно към германските болници. Д-р Марта Николова е на 31 години и живее в Лайпциг, където работи като УНГ-специалист. Заминала в Германия заедно с приятеля си, който също взел решение да практикува професията в Германия.

"Лекарската професия в Германия е много ценена и уважавана. На първо място работата тук е изключително добре организирана, колегите са по-спокойни, удовлетворени и доволни и това се отразява положително на труда им", разказва тя. Според д-р Николова, специализацията е един от сериозните проблеми за младите медици в България.

"Аз започнах работата си в България и знам отлично какво е положението на един специализант. В Германия всеки специализант е равнопоставен с всички останали лекари, които имат права, не само задължения. Те работят наравно, без ограничения в дейността им, както е в България. Именно това е целта на специализацията в Германия - да бъдеш самостоятелен на работното си място и, разбира се, отговорен за дейността си. Всеки специализант може да избира сам работното си място, да го сменя, ако е недоволен, и да се прехвърли в друга болница или отделение, ако това се изисква по специалността му. Следва се план на обучение, заплащането е добро."

Засега д-р Николова няма намерение да се връща в България. В Германия вижда възможности за развитие, както и повече лично спокойствие. Надява се някой ден да може да се завърне у дома, за да приложи знанията и уменията си на родна земя.

Трудният избор пред младите лекари

Младите български медици се оказват поставени пред тежък избор, а към момента държавата накланя везните в полза на решението да заминат.

"Много колеги искат да останат, макар че покрай промените в наредбата, някои се преориентираха към чужбина. Младите хора са оптимисти по природа, но друг е въпросът при тези започнали специализация и взелите специалност вече. Те са се сблъскали с реалността челно", категоричен е стажант-лекарят Петко Гинев.

"В България не смеем да назоваваме проблемите с истинските им имена и заравяме глава в пясъка с надеждата да отминат. Реформите изискват саможертва, резултатът не идва на следващия ден. У нас се води социална политика на гърба на здравните работници, а това е недопустимо. Здравните работници работят почти изцяло благотворително. Пари за асфалт и самолети има, а за лекарски труд няма. Неслучайно толкова лекари и медицински сестри заминават да работят в чужбина. Явно нещо не е наред", категоричен е Петко Гинев.

Според него, дефицитните специалности неслучайно са дефицитни. "На младите лекари трябва да се предложи нещо повече, за да ги накараш да изберат точно това. Може да са социални придобивки или по-високо заплащане, но нека се разбере, че насила с наредби и закони няма да успеят да ни задържат в България. Имаме нужда от спокойствие и добри условия за работа и живот", казва бъдещият лекар.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


264
Още по темата: протестлекарисестри
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
173
0
 
0
 
! Отговори
Guest преди 4 години
В държавата няма пари заради такива като баща ти. Окрадоха и разпродадоха родината ни. Дано ти приседне, червей тлъст.
172
0
 
1
 
! Отговори
Влад преди 4 години
Все си повтарям, че трябва да си уважаваме лекарите и като гледам за случаи като в Пазарджишката болница , продължавам да си го повтарям на инат...
171
0
 
2
 
! Отговори
Sol ben Dav преди 4 години
Общество, което не уважава лекарите си и учителите си, не става .
170
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Fake news.
169
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма пари и за асфалт.В момента не се плаща на фирмите,които работят по пътищата.Междуфирмената задлъжнялост е на ужасно ниво но всички си траят за да не изхвърчат от от хранилката и се самофинансиране.Така работи помпиера ,трупа скрити дългове.Да му мислят тия след него и най вече обикновения човек.Затова искат и вдигане на данъците
168
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Важното е че има стабилност, Цар Тиква го галят по главата, и САЩ са ни обещали буркан мармалад, можеби някога, ако слусшаме и харчим милиарди за умиращата им авио-индустрия.А здравеопазванетони има още да пада докато стигне американцките равнища. Как така на лекар без да си теглил кредит?
167
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
vsichki sa zdravi i stastlivi v bg. vij fesbuka im.
166
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименТова е болест на хранопровода. Придобива се от преяждане!
165
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Познавам много лекари ,които напуснаха България И РАБОТЯТ в Германия.А знаете ли колко млади завършили езикови гимназии учат чужбина, да знаете в чужбина отиват най добрите най кадърните-отличниците.
164
2
 
6
 
! Отговори
извод преди 4 години
Народът ни не уважава лекаря, учителя, преподавателите в БАН и Университетите...Народът ни уважава интелекта на Боко Тиквата, честността на Каракачанов, правната квалификация и професионализъм в действията на милиционера Гешев и Цацата .Е, тогава какво очакваме.......
163
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
банани има ли имауиски има ли имакво ревете бреискате социалистическо здравеоразванеайде който не му харесва да си хваща пътя
162
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Управници завършили милиционерско училище, не могат да решат проблемите ТРЯБВАТ УМНИ И МЛАДИ ХОРА
161
0
 
10
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
Всичко решава племето на избори.
160
0
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
Всичко решава племето на избори.
159
1
 
11
 
! Отговори
до пешо преди 4 години
Пешка, стани ти лекар! Като не ставаш лекар, а си клатиш краката на някаква измислена работа си национален предател и родоотстъпник! Има едно село в североизточна България с няколко хиляди симпатични роми, на които им трябва едно лекарче като пешката, но той се оказа предател и станал ватман! А в Германия образованието е по-евтино от тук! В Берлин 320 евро е семестър + ТРАНСПОРТ НАВСЯКЪДЕ С ВСИЧКО ЗА 6 МЕСЕЦА! Нямали са късмет хората и са се родили при вас, иначе щяха да завършат там гаранция !
158
2
 
7
 
! Отговори
фалкон- преди 4 години
На правителствения Фалкон отказала електрониката - данакоплатеца да се информира-и подготви - дайте пари за нов самолет , за самолети ф35 каза -соломон паси, военни катери и кораби.....
157
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Съвсем правилно е, когато някой (държавата) ти плаща обучението, да работиш поне няколко години за тази държава. А не да получиш почти безплатно образование и да духнеш да работиш за чужди държави! Ако не ти харесва - *** да следваш медицина или стоматология в Германия, Франция или Англия, да видим колко ще платиш, докато завършиш (ако завършиш)!
156
11
 
11
 
! Отговори
пешо преди 4 години
Съвременна форма на предателство! Като не им се занимава да оправят системата - най-лесни избор е бягство!
155
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пролетариата не оценяа лекарите, защото е създаден да рие тор и някои професии и призвания са отвъд скромния му умствен багаж. Любопитен факт: касиерка в супермаркет с основно образование вмиза близо два пъти по-голяма начална заплата от един специализант. А за плебея по-долу, не знам какво разбираш под това, че лекарите работели "по български". Познавам много лекари, заминали на запад, никой не е изгонен или уволнен. Напротив - ценят ги и ги повишават. Някои от тях са милионери вече.
154
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) ?