60% по-малко пари от емигранти влезли у нас заради пандемията

Таксите за парични преводи от чужбина към България са едни от най-високите
14 май 2021 07:40, Анисия Иванова
194
60% по-малко пари от емигранти влезли у нас заради пандемията
Снимка: Pixabay

България е страната с най-голям спад на изпратените от емигранти пари през 2020 г. заради пандемията. Това показва анализ на Световната банка, в който са включени данни за 186 страни. През миналата година българските емигранти са изпратили на близките в родината си 955 млн. долара, което е с близо 60% по-малко от предходната година, когато светът не беше засегнат от пандемията.

Значителният спад на изпращаните от чужбина средства от една страна може да се обясни с големия брой на българските емигранти в страните от Европа.

Това позволи на много от тях да се приберат в родината си по време на пандемията въпреки въведените ограничения за пътуване. Освен това за изпращаните пари от огромно значение е каква работа си е намерил емигрантът в чужбина. Ако работи на ниска позиция в някой от секторите, които силно пострадаха от мерките срещу разпространението на Covid-19, е по-вероятно да загуби работата си, отколкото ако заема по-висок пост в добре развиващ се бизнес.

Ведната след нас по спад на изпратените пари според данните на Световната банка са две островни държави – Сейшели (-58%) и Сао Томе и Принсипи (-46%). Страната Сейшели е разположена на 155 острова в Индийския океан, а Сао Томе и Принсипи е малка островна държава в Гвинейския залив на запад от бреговете на Централна Африка. Топ пет на страните със спад на емигрантските пари се допълва от Литва (-39%) и Ирландия (-37%).

Но в много държави има ръст на изпратените от емигранти пари. Сред тях са например Малта (+6,7%), Чехия (+8%), Мексико (+10%), Бразилия (+11%), Дания (+12%), Аржентина (+20%) и Кипър (+31%).

Оказва се, че пандемията е довела до големи размествания при средствата от емигранти. Във някои страни има огромен спад, в други има ръст или няма промяна. Като цяло в света, въпреки пандемията от COVID-19, изпращаните пари от емигранти остават без съществена промяна. През 2020 г. общата сума на тези средства е 701,9 млрд. долара, което е само с 2,4% по-малко от предходната година.

Спадът на парите от емигрантите през 2020 г. е по-малък от този по време на световната финансова криза през 2009 г. (-4,8%). Освен това е значително по-малък и от спада на преките чужди инвестиции към страните с ниски и средни доходи, които, с изключение на вложенията в Китай, намаляха с над 30% през 2020 г., пише в анализа на Световната банка.

Основната причина за запазване на стабилността на парите от емигрантите са помощите, които дават на хората и фирмите в страните, в които те са се установили, посочват от Световната банка. Това води до по-добри от очакваните икономически условия в тези страни, което пък позволява на емигрантите да продължат да изпращат пари на своите близки в родината.

Работещите и живеещите в чужбина българи са изпратили на близките си в родината общо 23,88 млрд. долара за периода откакто влязохме в ЕС през 2007 г. до края на 2020 г., показват данни на Световната банка, цитирани от "Труд". Само за последните 10 години получената сума е над 17,34 млрд. долара.

Парите от емигрантите имат огромно значение за родната икономика. Хората използват получените от роднините им в чужбина пари за плащане на сметки, купуване на храна, ремонти в дома и т.н. Това са пари, които веднага влизат в търговския оборот и водят до ръст на печалбите на фирмите и на доходите на хората, а оттам и на Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Затова рязкото им намаление през 2020 г. не е добър знак за родната икономика.

Най-добра за България по отношение на парите от емигрантите е била 2018 г., когато българите в чужбина са изпратили на близките си 2,4 млрд. долара показват данните на Световната банка.

В периода от 2002 г. до 2007 г. емигрантските пари стабилно са в размер около 1,7 млрд. долара на година. През 2008 г., след като вече сме член на ЕС и българите по-лесно можеха да си намират работа в страните от общността, емигрантските пари надминават 1,9 млрд. долара. След това обаче идва световната финансова криза и има няколко години на спад на получаваните от чужбина средства. Най-тежка по време на тази криза е 2010 г., когато емигрантите са изпратили само 1,33 млрд. долара. След това започва постепенно възстановяване на световната икономика и парите от българите зад граница нарастват. Докато не дойде пандемията. Получените през 2020 г. пари от емигранти са доста по-малко, отколкото по време на световната финансова криза.

България е на 86-то място по размер на получената сума от емигранти през 2020 г. сред 186-те страни, за които Световната банка има данни. Това е много добра позиция, като се има предвид населението на страната. В държави, които са много по-големи от България, влизат по-малко пари от емигранти.

Например малко след нас, на 90-то място, е Турция, където през 2020 г. емигрантите са изпратили само 795 млн. долара. След нас са и страни като Канада (911 млн. долара) и Гърция (611 млн. долара).

Таксите за парични преводи от чужбина към България обаче са едни от най-високите. От Световната банка са направили изследване за цената за изпращане на 200 долара между различните страни. Тези данни показват, че преводите от Турция до България са най-скъпи и дори таксите се повишават през последното тримесечие на 2020 г. спрямо предходната година. Средната такса за превод на пари от Турция към България е около 12%.

Паричните преводи от Великобритания до България са на четвърто място по най-високи такси, но поевтиняват през последните три месеца на 2020 г. до около 9%. На второ място по най-високи такси са паричните преводи от Швейцария до Албания, на трето – от Великобритания до Албания, а на пето – от Чехия до Украйна. Най-евтини са паричните преводи от Русия до Азербайджан, Грузия, Киргизстан, Казахстан и Молдова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
130
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нищуу важно е че повече излизат заради дълговете на герб и ф16 на тройна цена ;) Ама пък сме ,,европейци,, :)))
129
0
 
1
 
! Отговори
IT-spec преди 2 години
пичове, не са ви правилни сметките относно 1 милион навън а само 2% от БВП по простата причина че от тези 1 милион само една малка част пращат в БГ и то са най-вече бачкаторите на които семейства са в БГ а не при тях, тук в Исландия много малко хора знам да пращат пари, семействата им са тук, аз примерно неизпращам често тъй като майка ми и брат ми си работят, единствено за празници и обикновено януари да им помогна със сметките за парно и ток.. иначе като цяло си живеят добре там
128
1
 
4
 
! Отговори
Пепа Чистачката преди 2 години
Аз избягах в Лондон да чистя къщи още през 2007 и продължавам, правя много пари защото взимам на ръка и не плащам данъци.. Всяка година разходки до Париж, Рим и Барселона като минимум.. Моите приятелки в бегето като ме знаят каква мръхла съм, само като ми видят снимките от почивките във фейса и умират от завист. Чудят се, как такава п.роста жена като мен може да демонстрира такова охолство, а като се прибера в България лятото с модните парцалки и скъпи обувки направо се побъркват..
127
0
 
3
 
! Отговори
do 146 преди 2 години
когато си поискаме
126
0
 
3
 
! Отговори
IT-spec преди 2 години
аз като пращам пари от Исландия до БГ го правя през нет банкирането си и ми струва само 8 евро независимо колко пари пращам и тази такса е за SWIFT услугата, неразбирам тези високи проценти рпоменати тук в статията..
125
1
 
5
 
! Отговори
Равносметка преди 2 години
2 милиона изтекли мозъци докарали под 1 милиард за България.6 милиона останали в България изкарали 70 милиарда за България.Това е истината.Докаралите 2та процента от БВП имат имат само едни големи усти.
124
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Във форума имаше един емигрант с ник"***",който постоянно се хвалеше колко бил добре в чужбина и плюеше по хората в България. Същият твърдеше ,че си купил жилище в най-елигният квартал на Франкфурт и каза колко давал за ипотека месечно и срокът на изплащане за 80 кв.м жилище.Пък като проверих цените в този квартал цените излязоха 3 пъти по-високи.Т.е яко лъжеше.Та и повечето емигранти са така-лъжат колко са успели. Да някои спестяват пари,но с цената на мизерия.
123
3
 
6
 
! Отговори
101 преди 2 години
Кога ще идвате на зъболекар в БГ?
122
1
 
3
 
! Отговори
Айде... преди 2 години
Отиде ни икономиката - нали 'демократично' нямаме никакво производство...
121
0
 
3
 
! Отговори
До един преди 2 години
Дано сте прав. Не слагайте всички под общ знаменател.
120
1
 
1
 
! Отговори
140 преди 2 години
Нямаш идея за какво говориш,нали?
119
3
 
3
 
! Отговори
До един преди 2 години
Точно заради тази думичка"мразя" са така нещата в България. И рай да стане,пак няма да се живее спокойно.
118
3
 
5
 
! Отговори
КуКлус преди 2 години
Няма ли кой да анексира тази територия нречена държава ? Златна мина е това стадо наречено народ ! Биеш го то се радва че не си го убил !
117
6
 
7
 
! Отговори
Познаваме се.... преди 2 години
Хайде стига с тези болшевишки сълзи.Всеки си избира сам къде да живее. На село,в град,в столицата или в чужбина. След много години и на Луната ще живеят хора. Те също ще бъдат ,,предатели".
116
0
 
6
 
! Отговори
Име преди 2 години
Имам познати, които преди промените са били в Либия (за долари, част от които държавата директно им вземала) а други в Коми (за рубли). И за да се спестят пари са живяли доста скромно (защото знаят, че след време ще се върнат в България и там това са много пари). Драпането за чужбина не е от днес. Интересното е че сега тези познати са ... пак в чужбина, само че в западна европа.... А тези в Коми събрали едно време пари за апартамент, но дошла хиперинфлация и станали колкото за едно колело ...
115
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нормално. Масовият емигрант (95% от тях) е най-допотопен гастарбайтер- мияч, зидаромазач, тираджия или общак. Именно ниската класа *** пострада най-жестоко от пандемията. Светва лампата, че неквалифицираните са ненужни никому.
114
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Първо какво е шароте?Второ, едно дете предпочита да яде Филип хляб сгушено в майка си, а не печено пиле, натирено като животно. Защо първо не питате децата си, а после да говорите? Или мислите че телефон за 1000 лв замества истинския човешки разговор, а?Ти от кой етнос си бре?
113
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пак класация, в която сме между бананови републики.
112
1
 
3
 
! Отговори
125 преди 2 години
Прав си,че е тъжно,но дали ако са в България ще бъде по-щастливо? И в България има много на които децата страдат. Поздрави!
111
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 126Опитвам се! Помагам им! Гледам детето им, храня го заедно с моето. Когато не разбира уроците му ги обяснявам заедно с моето. Това ли ме прави тъпо същество? Да взема и аз да си зарежда моето, че не ми е достатъчна заплатата. Няма да казвам, че заплатата на всички ни е малка. Да се изнесем всички на вън, така ли?Претендирате за морал, но когато се изисква от вас ставате неми и скрити като мишки!