Днес отбелязваме Атанасовден, кой празнува?

Св. Атанасий е един от участниците в Първия вселенски събор
18 яну 2022 07:08, Александър Попов
7
Днес отбелязваме Атанасовден, кой празнува?

Днес отбелязваме Атанасовден. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството.

Според народното поверие двамата светци са братя. Но на някои места се среща и вариант майстор-калфа. Свети Атанасий е светецът-покровител на зимата, снега и студа. Вярва се също, че зимният св. Атанас си съблича кожуха, за да дойде лятото, а летният св. Атанас го облича, за да дойде зимата. Неслучайно е измислена поговорката: "Атанас гялди и яз гилди".

На 18 януари имен ден празнуват всички, които носят името Атанас, Атанаска, Наско, Нася, Ася, Настя, Таньо, Живко, Живка, Тина и производните им.

Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Св. Атанасий е роден в бедно християнско семейство, още от малък се увлича по християнските идеи. Това прави впечатление на Александрийския архиепископ Александър. След като завършва своето образование, св. Атанасий е назначен за секретар на архиепископа на Александрия. Няколко години по-късно през 319 г. младият Атанасий е произведен в свещенически сан – дякон. Той е един от участниците в Първия вселенски събор, който се е провел в малоазийския град Никея през 325 г. Една година след това историческо събитие св. Атанасий е назначен за архиепископ на град Александрия. Вече като архиепископ той се противопоставя на Арий и неговото учение.

Самите противници на официалната ортодоксална църква, чийто представител е св. Атанасий, свикват църковен събор в град Трир. Участниците в него и техните решения се противопоставят на официалната християнска догма. Те виждат в лицето на архиепископ Атанасий един върл противник, поради това постоянно плетат интриги по негов адрес. Това оказва влияние върху благоразположението на императора. Той от своя страна на няколко пъти го изпраща на заточение.

В годините, в които прочутия свещеник е в изгнание, той се отдава не само на евангелска проповед, но и на житиеписание. Пише житие, посветено на неговия духовен предшественик св. Антоний. След поредното си завръщане здравето на Атанасий се влошава и той умира на 18.І.376 г. на 76-годишна възраст.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още по темата: Атанасовден
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сбъркан ви е календарът. Според природата идва застудяване, значи идва Ивановден. След Атанасовден е топло и едни предприемчиви особи продават зимните си кожуси.
3
0
 
5
 
! Отговори
Имате грешка с датит преди 2 години
И в богословието, и в личния живот св. Атанасий всякога ще бъде велик образец на всички поколения миряни и епископи. Той починал на 2 май 373 година, на която дата е отделният празник на св. Атанасий Велики. На18 януарисв. Църква е установила съвместно честване на двамата александрийски архиепископи Атанасий и Кирил ( 444 г.), които главно са спасили православието от двете ереси -арианствотоинесторианството.
2
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Дойде ли Атанасовден, идва и пролетта". - казват българите и че от този ден денят нараства" колоко скача 3 годишен елен". Благословени бъдете, здрави и щастливи и на вярата си се уповавайте и Свети Атанасий за милост молете.
1
2
 
9
 
! Отговори
Справка преди 2 години
Някои годините ги нямат за нищо. Да си отидеш по онова време на 78 год, се равнява сега да докараш до 120-130 год.