Бюджетът на ДОО мина през бюджетната комисия

До края на април ясна нормативната уредба за инвалидните пенсии
30 ное 2015 16:07, Миглена Иванова
2
Бюджетът на ДОО мина през бюджетната комисия
Снимка: НОИ

Депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси приеха на второ четене Закона за държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2016 г. на извънредно заседание на комисията. Депутатите заседаваха, тъй като е планирано законопроектът, както и проектът на Закона за бюджета за Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Закона за бюджета за 2016 г. да се гледат на второ четене в пленарна зала утре.

Депутатите от БСП напуснаха заседанието на комисията заради несъгласието им, че материалите за гласуване бяха раздадени непосредствено преди началото на заседанието. Румен Гечев изтъкна, че не са предоставени становища на работодателските организации и други заинтересовани лица за държавния бюджет и бюджетите на общественото осигуряване и Здравната каса.

Гечев посочи още, че това е „атентат срещу демокрацията” и допълни, че на първото четене в бюджетната комисия народните представители от управляващите не са изразявали никакви становища и мнения по време на дебатите.

Комисията прие почти същите текстове в проектозакона за бюджета на държавното обществено осигуряване, с изключение на разходите за персонал, които бяха увеличени с почти 2,1 млн. лева. Увеличението беше отразено и в член 1 на законопроекта, който регламентира приходите.

Не бяха приети предложенията на група депутати от БСП и ДПС за увеличение на приходите на общественото осигуряване през следващата година заради очакваното преизпълнение на постъпленията от осигурителни вноски.

Не беше прието и предложението на Димитър Танев и група депутати от Реформаторския блок да се намалят разходите за инвалидни пенсии. Депутатите обаче задължиха министъра на здравеопазването и министъра на труда в срок до края на април 2016 г. да представят за обществено обсъждане промените в закона, свързани с инвалидните пенсии. Министерският съвет трябва да ги внесе за разглеждане до средата на следващата година.

Запазват се и размерите на минималните осигурителни прагове за самоосигуряващите се лица, както и размерът на максималния осигурителен доход. Минималният осигурителен доход за земеделските производители става 330 лева.

Депутатите отхвърлиха и предложението на ДПС минималната пенсия да бъде увеличена с още 10 лева от 1 юли 2016 г. до малко над 171 лева. Според председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова това би представлявало социална политика през бюджета на държавното обществено осигуряване и демотивира хората да внасят осигуровки на реалните си доходи, а не на базата на някакъв минимален осигурителен доход.

Запазва се и размерът на минималното дневно обезщетение за безработица в размер на 7,2 лева. Бяха отхвърлени две предложения – за увеличението му до 12 лева и 8 лева, и въпреки подкрепата, която предложенията за ръст на минималното обезщетение получи от КНСБ.

Запазва се и размерът на месечното обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 години на 340 лева, като бяха отхвърлени предложенията на депутати от ДПС и БСП то да бъде увеличено до размера на минималната заплата през 2016 г. Според Менда Стоянова вече има достатъчно детски заведения и в големите градове, така че майките да могат да се връщат на работа, а с увеличаване на обезщетенията им връщането на работа не се стимулира.

През 2016 г. няма да се правят и вноски за фонда „Гарантирани вземания на работниците и служителите”.

Още новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


2
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
3
 
0
 
! Отговори
До 1 преди 8 години
Що не си станал заплатаджия-милиционер,депутат или нещо подобно бе пич?
1
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Работя по договор за 1100, взимам чисто няма и 850. Защо да щам разликата на разни ЗАПЛАТАДЖИИ/милиционери/, депутати и пр....за това минавам направо в сивия сектор