Европа е смаяна: Великобритания може да се разцепи

Отцепване на Шотландия би предвещавало излизане на Великобритания от ЕС
Обновена: 15 сеп 2014 21:29 | 15 сеп 2014 21:15, Елка Василева
293
Европа е смаяна: Великобритания може да се разцепи
Снимка: Reuters

Международните партньори на Великобритания са втрещени, най-вече мълчаливо, от вероятността една от водещите западни сили да се разцепи и да се затвори в себе си, ако Шотландия гласува за независимост от Лондон тази седмица, пише Пол Тейлър от Ройтерс.

Мнозина се опасяват, че подобно отцепване би предвещавало излизането на Великобритания от ЕС, за което премиерът Дейвид Камерън обеща да проведе референдум през 2017 г., отслабвайки шестата по големина световна икономика и континенталните й партньори.

Някои се опасяват също, че това ще създаде прецедент, като засили сепаратистките настроения в Каталуния и на други места в Европа.

Борещите се за независимост от целия континент подчертаха това, като се стекоха в Единбург, за да подкрепят кампанията за независимост и да си извадят поука за собствените си борби. Някои позираха за групова снимка с шотландския националистически лидер Алекс Салмънд, който в момента се бори да превърне стесняващите се резултати от проучванията на общественото мнение в победа на референдума на 18 септември.

Идеята не се посреща добре във водещите столици.

Президентът на САЩ Барак Обама открито призова британците да останат заедно и в ЕС. "Ние очевидно имаме дълбок интерес да гарантираме, че един от най-близките съюзници, които някога ще имаме, ще остане силен, стабилен, обединен и ефективен партньор", заяви Обама по време на посещение в Европа през юни.

Министърът на военноморските сили на САЩ Рей Мейбъс подчерта, че шотландците са тези, които трябва да вземат това решение, но същевременно изтъкна миналата седмица значението на Шотландия в строежа на самолетоносачите на Великобритания и като база за ядрените й подводници. "Не би било разумно американец да взема страна по този въпрос, но има някои проблеми, които ще изискват сериозна работа", заяви той пред Ройтерс в сряда.

В частни разговори както американски, така и европейски официални представители казват, че са притеснени, че Великобритания, ампутирана от една трета от територията си и 8 процента от населението си, ще бъде по-интровертна и по-малко склонна да участва във военни коалиции в чужбина.

Докато Франция заявява, че е склонна да се присъедини към Обама във въздушните удари срещу екстремистите от Ислямска държава в Ирак, Камерън избягва да поеме ясен ангажимент.

Миналата година той не успя да получи парламентарна подкрепа за присъединяване на страната към предложените от САЩ въздушни удари в Сирия. Това засили съпротивата срещу това предложение в Конгреса и в крайна сметка Обама бе принуден да изостави плана.

Европейските партньори се опитват да оказват мълчалива подкрепа на Камерън за Шотландия, подчертавайки колко искат да запазят Великобритания в ЕС, но в частни разговори са объркани от решението му да заложи всичко на два референдума с несигурен изход.

"Излизането на Шотландия от съюза (с Англия, Уелс и Северна Ирландия) със сигурност ще разгорещи дебата за скорошен референдум (за напускане на ЕС)", казва Филип Мисфелдер, говорител за външната политика на консерваторите на канцлера Ангела Меркел в германския парламент.

Меркел даде да се разбере, че Берлин иска да запази Великобритания в ЕС и е склонен да удовлетвори някои от исканията на Лондон за промени, за да помогне на Камерън да спечели референдума за оставане или излизане от ЕС, който той обеща да произведе, ако бъде преизбран догодина.

Публично Меркел отказва да вземе страна по въпроса за Шотландия, казвайки: "Има честна кампания, която се води в момента. Така че нямам какво да критикувам. Освен това мисля, че британците не чакат съвети от германския канцлер как да постъпят, камо ли шотландците".

Но германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер беше по-малко предпазлив в четвъртък. "Открито ще призная, че бих предпочел да видя как Великобритания остава единна", заяви той на пресконференция в Берлин с британския си колега Филип Хамънд.

Това е прецедентът на сепаратизъм, който предизвиква най-сериозни политически опасения в силно централизираната Франция.

"Идеята, че това може да се случи в Европа в региони като Шотландия - макар че контекстът изобщо не е същият - показва, че границите се взривяват и това е притеснително", казва социалистката Патрисиа Адам, председател на парламентарната комисия по отбраната.

Някои чуждестранни компании също са обезпокоени. Директорът на френската оръжейна компания "Талес", която дава работа на 7500 души във Великобритания като един от най-големите й доставчици, казва, че шотландски вот за отцепване ще създаде несигурност и ще постави под въпрос работни места и производствени обекти от двете страни на границата.

Някои европейски дипломати са разтревожени от крайно рискованата стратегия на Камерън в усилията му да запази единството на страната и да я задържи в Европа. "Как можа да поеме толкова зле премислени рискове?", попита в частен разговор френски дипломат.

Той посочи опита на самата Франция със загубени референдуми, довели до падането от власт на президента Шарл дьо Гол през 1969 г., отхвърлянето на проекта за европейската конституция през 2005 г. и почти задушили единната европейска валута още преди да се роди през 1992 г., когато гласоподавателите одобриха на косъм Договора от Маастрихт.

Ако Шотландия гласува за независимост, бъдещият й статус в ЕС може да се окаже въпрос на продължителни спорове.

Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу вбеси националистите през февруари, като заяви, че една отцепила се Шотландия ще трябва да кандидатства отново за членство в ЕС и ще открие, че е "изключително трудно, ако не и невъзможно" да получи единодушно одобрение.

Някои юристи поставят под въпрос позицията му, посочвайки прецедента с Алжир, който запази асоциирания си статус с Европейската икономическа общност в продължение на шест години, след като получи независимост от Франция през 1962 година.

Дипломатите казват, че Комисията е била задължена да подкрепи Великобритания, страна членка на ЕС, в нейното тълкуване на правните въпроси преди вота. Но е вероятно правителствата от ЕС да възприемат по-прагматичен подход към Шотландия, ако националистите спечелят референдума.

Професорът по международно право Никола Льовра от Института за глобални изследвания в Университета в Женева заяви, че Шотландия може да постави началото на увеличаване на броя на нови държави, което ще принуди ЕС да промени начина, по който се ръководи.

"Ако Шотландия стане независима държава и успее да влезе в ЕС, няма да бъде единствената. Ще се получи така наречения ефект на доминото", заяви той, посочвайки испанските автономни области Каталуния и Страната на баските.

Каталунското правителство иска да проведе консултативен референдум за държавност на 9 ноември, но испанското правителство заявява, че той е незаконен. Стотици хиляди каталунци, окуражени от шотландския референдум, оформиха голямо човешко "V" на улиците на Барселона в четвъртък, настоявайки да получат правото да гласуват за отделяне от Испания.

"Шотландският референдум е за нас прилив на ентусиазъм и надежда", казва Алфред Бош, говорител на каталунската партия Републиканска левица. "Разликата е, че британското правителство е демократично и го разреши, а испанското не е".

Испанският премиер Мариано Рахой запази мълчание по въпроса за Шотландия, но ръководителят на каталунското регионално правителство Артур Мас заяви, че шотландското "Да" ще бъде позитивен знак за движението за независимост.

Консервативни испански коментатори порицаха Камерън, че е разрешил шотландския референдум. Уважаваният журналист Хосе Антонио Сарсалехос го нарече "една от най-големите заплахи за ЕС и Великобритания от 300 години насам".

"Ако отделянето на Шотландия успее поради огромната, историческа непохватност на Камерън, ЕС ще се задейства, за да не се повтарят подобни ситуации и ще окаже натиск върху правителствата да преговарят с вече съществуващите сепаратистки движения", написа той на сайта elconfidencial.com.

Ирландия е притеснена от ефекта на шотландското "Да" върху Северна Ирландия, която е част от Великобритания и е разделена между протестантите, повечето от които подкрепят запазването на съюза с Великобритания, и католици, подкрепящи съюз с Дъблин.

Докладът на ирландското правителство за оценка на националните рискове посочва, че шотландският референдум може да доведе до появата на "елемент на нестабилност" в Северна Ирландия, където мирното споразумение от 1998 г. до голяма степен сложи край на три десетилетия религиозно насилие.

Ирландският министър на обществените разходи и реформите Брендан Хаулин заяви, че независимо от резултата Великобритания ще трябва да направи конституционни промени, които ще засегнат неговата страна. "Излизането на Великобритания (от ЕС) определено не е в наш интерес", заяви той пред репортери в Париж.

Подкрепата за независимостта е много по-ограничена в други части на Европа като белгийска Фландрия или района в Северна Италия, който сепаратистите наричат Падания.

Основната фламандска националистическа партия - Нов фламандски алианс, не акцентира върху сепаратистките си амбиции и е напът да влезе в белгийско федерално правителство за първи път в историята си. Подкрепата за независимостта във Фландрия е само 10-15 на сто, заяви Дейв Синарде, политолог в Свободния университет на Брюксел.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


293
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
212
0
 
0
 
! Отговори
Гецата преди 9 години
...Да питам : Когато Косово се отцепи с референдум от Сърбия, Великобритания и прочие други "величия" пренесоха вода от девет дерета да убеждават света, че това е справедливо...Сега, какво става ? Като заигра мечката и у нашия двор, от един път се оказа, че това не е правилния път...А, по-полека с лицемерието, че вече ме е гнус, като чуя за "европейско мислене"...
211
0
 
6
 
! Отговори
проруска преди 9 години
Чакам с нетърпение да видя провала на Камерън.
210
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Защо смаяни??? Нали САЩ и Великобритания бяха в основата на разпада на СССР, Чехословакия, Югославия. Колко милиарда бяха вложени да бъдат съсипани страните от бившия соц лагер? Колко милиарда бяха опростени на Гърция, а вноските на Бг към ЕС са по-големи от парите, които се получават!
209
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ste ima izbori mente.Anglia nqma da pozvoli na nekakwi si 4 miliona chotlanzi da se otdelqt.
208
2
 
15
 
! Отговори
Мей-мей преди 9 години
А референдума в Косово и разпадането на Югославия? това не стана ли със съдействието на Европейския съюз?
207
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Щом като Югославия, Чехословакия, СССР могат да се разделят, защо не стане това с Великобритания. Като подкрепят отделянето на Косово от Сърбия, да признаят независимостта на Новорусия, Шотландия, Каталуния и др.
206
0
 
4
 
! Отговори
Госпожата по Химия преди 9 години
До за англичанитеХУБАВО СИ НАПИСАЛ БАТКО, ЯВНО НЕ СИ ЛОШО МОМЧЕ! САМО ДЕТО БЪРКАШ ВОЛТОВЕ И ВАТОВЕ.
205
3
 
12
 
! Отговори
Разследващ Комисар преди 9 години
ТОВА Е НАЧАЛОТО НА КРАЯ НА КАПИТАЛИСТИЧЕСКИТЕ СТРАНИ.
204
2
 
9
 
! Отговори
Фильо преди 9 години
Защо продажните на Центуриона български медии не казват какво е казал Шон Конъри по въпроса?!?!?
203
6
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сега е ред на САЩ да почне да се цепи. Голям кодош ще стане - кой ще плаща дълговете на империята.
202
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ако не са гастарбайтерите в Англия, ще са загинали. Сега се цепят и - монархията е умряла, а царедворците ще станат републиканци
201
8
 
38
 
! Отговори
History преди 9 години
Падането на още една империя. Всичко свършва както започва и няма сила да го промени - само въпрос на време. Да щивее свободна репуплика Шотландия!
200
4
 
6
 
! Отговори
До д-р Дулитъл преди 9 години
Скъпи докторе,Предлагам Ви да проверите нейде из енциклопедиите, що е то commonwealth, кои държави включва, каква политика води и кои м/ународни организации са на подчинение нему! Пък ако сте любознателен може да се задълбочите с Хобс и Джеферсън! Бестъ регардсъ и искрено вашъ!
199
5
 
16
 
! Отговори
The Patriot преди 9 години
Не знам какво е уикп, ама ще успее и процъфтява независима Шотландия!Go Scotland for Independance, go!
198
16
 
5
 
! Отговори
Say NO to UKIP преди 9 години
Великобритания няма да се разцепи, за тих и неумолим ужас на всички десни и леви скепто-екстремисти.Say NO to UKIP !
197
4
 
7
 
! Отговори
Tervel преди 9 години
Shotlandia shte potune v ikonovichesko blagodenstvie ako se otdeli ot Britania i se prisuedini kum Russia. Golqma chast ot rusnacite shte minat ot vodka na skoch a haznata na Shotlandia shte preliva ot pari. Tova e primer kak imperiite na zloto se razpadat a na dobroto se ugolemqvat.
196
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
...и как ще се отрази това на паунда?
195
6
 
38
 
! Отговори
Райна преди 9 години
Абе да се разпадат и да закриваме целия ЕС!
194
5
 
38
 
! Отговори
Патриот преди 9 години
Да живее независима Шотландия! Долу на империализма!
193
6
 
31
 
! Отговори
д-р Дулитъл преди 9 години
Е то колко империйка ще остане, ако стане отделянето и какво ще и е "великолто"? Аз лично ще се посмея, ако се случи.