Петродоларите: Удари ли часът на Саудитската кралска династия?

Как би се отразил крахът на кралското семейство върху световната икономика?
13 мар 2017 22:00,
136
Петродоларите: Удари ли часът на Саудитската кралска династия?
Снимка: архив Reuters

След края на споразуменията от Бретън Удс системата на петродоларите позволи на Съединените щати да продължат да задължават целия свят да се разплаща в тяхната валута. Този нов световен ред, начертан през 1971 година, обаче има една Ахилесова пета: династията Ал Сауд, пише Мишел Санти от френския в. "Трибюн".

В края на Втората световна война огромните златни резерви на САЩ - най-големите на планетата по онова време - им осигуриха привилегията да построят един нов световен ред, центриран около долара. Конференцията, проведена в Бретън Удс през 1944 година, на практика официализира статута на долара на първа световна резервна валута, около която националните валути на останалите страни да гравитират по курсове, които са фиксирани, така както и стойността на златото, една тройунция от което е "закована" на 35 долара. В резултат на тази "интронизация" на долара всички централни банки бяха задължени да държат резерви от "зелената валута" и той се превърна в разплащателното средство, използвано в международната търговия.

Доларът стана жертва на своя успех, като инвеститорите, спестителите, държавите и компаниите на цялата планета трупаха резерви от него, до такава степен, че в един момент запасите от злато на Управлението за федерален резерв на САЩ вече не бяха достатъчни, за да задоволят търсенето. Известен брой субекти, които притежаваха долари, на практика поискаха - както имаха и право - да превърнат своите запаси в злато. В резултат американските резерви от благородния метал се стопиха от 574 на 261 милиона тройунции между 1945 и 1971 година.

Краят на златния стандарт, ключов момент в световната история

(Логичното) премахване на златния стандарт на 15 август 1971 г. от Ричард Никсън бе един от онези важни моменти в американската и дори световната история, сравними с борсовия срив от 1929 година, убийството на Джон Кенеди и атентатите на 11 септември 2001 година. Краят на Бретън Удс позволи на долара да се котира свободно в зависимост от предлагането и търсенето, без да е твърдо фиксиран към стойността на тройунция злато. Естествено, това ключово решение бе определено като временно от Никсън, който всъщност бе доста доволен от факта, че неговата централна банка вече ще може да печата пари на воля. Временно положение се запазва вече над 45 години и в резултат на него доларът загуби над 80 % от стойността си от 1971 година!

Смъртта на Бретън Удс де факто е изпадане на САЩ в неплатежоспособност по техния ангажимент да осигуряват незабавно конвертиране по фиксиран курс на тяхната национална валута в злато. Оттогава, при условие че другите държави и чуждестранните компании вече нямат реална причина да държат долари в такъв мащаб и че търсенето на американската валута е обречено на силно намаление, американците намериха решение. В действителност краят на системата от Бретън Удс имаше не само финансови, но и изключително важни геополитически последици за света. Правителството на САЩ въведе нов ред, който би трябвало да позволи на долара да запази своя статут.

Измислянето на петродолара, майсторски удар

Причината, която принуди всички страни в света да продължат да държат долари и да търгуват с тях, бе системата на петродоларите. Този майсторски удар, измислен от митичния тандем Никсън-Кисинджър (тогавашния президент на САЩ и държавния му секретар Хенри Кисинджър), се свеждаше до установяването, между 1972 и 1974 година, на специални отношения със Саудитска Арабия - страна с огромни петролни резерви и всемогъщ лидер на ОПЕК.

Този съюз позволи на Съединените щати да се отличат в стратегически план в борбата си срещу Съветския съюз, което им гарантира скъпоценна подкрепа за тяхното снабдяване с енергия в трудния контекст на войната от Йом Кипур през 1973 година, когато петролът поскъпна четворно. Според този пакт САЩ се ангажираха да пазят на власт уахабитската династия, която в замяна гарантира, че цялата търговия с петрол винаги ще бъде в долари и впоследствие приходите ще бъдат инвестирани в американски държавни облигации. Тази прекомерна привилегия, дадена на Цар Долар, бе наложена на целия свят, поставен пред свършения факт да плаща задължително енергийните си сметки в тази валута. Следователно централните банки и министерствата на финансите на всички държави бяха принудени да трупат долари, жизненоважни за техните петролни и газови трансакции. Този изкуствен пазар, създаден за щатската валута, принуждаваше, страна като Франция, например, да продава френски франкове и да купува долари, за да плаща своята доларова сметка - ето как функционираше системата на петродоларите.

Падането на династията Ал Сауд би променило облика на света

Невъзможно е да опишем с пълна точност изключителните предимства, извличани от Съединените щати от въвеждането на тази система, при която едно множество от операции и трансакции, нямащи пряко отношение към тях, въпреки това се осъществяват в долари; самите те внасят и изнасят в своята собствена валута и при това могат да печатат пари без ограничения! Именно това е фундаменталната причина за специалното отношение, проявявано от американския елит към саудитците. Ето какво обяснява освен това защо Саудитска Арабия - страната на произход на по-голямата част от извършителите на атентатите на 11 септември - не е сред държавите, срещу които новият президент на САЩ Доналд Тръмп предприе в последно време мерки, за да забрани на техните граждани да влизат на американска територия с аргумента, че те подпомагат радикалния ислямистки тероризъм.

Въпреки това сегашният световен ред, чиито основи бяха положени през 1971 година, днес изглежда разклатен от заплахите от разпадане на династията Ал Сауд, която преживява период на голяма уязвимост, определено най-критичния от своето възкачване на престола през 1932 година. В действителност изглежда, че звездите се нареждат неблагоприятно за една изпаднала в затруднено положение Саудитска Арабия с ключов залог евентуалния край на системата на петродоларите, който несъмнено ще представлява промяна в парадигмата, толкова важна за света, колкото и краят на Бретън Удс през 1971 година.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
24
 
19
 
! Отговори
ШибиРиби преди 7 години
А бе завистливи французи, яд ги е че Америка им отмъкна всичко и от 50-60 години се насиратОт злоба. Педерунгела Мосю Дженерал Шарл дьо Гол не ги пусна след като му освободиха *** да маршируват на Шан'з Елизе, той бил освободителя рийш. Хаха, боднаха му дебелКур в гъзо и сега пеят песни юнашки. Аре Франция е производител на вино и *** и малко сирене...
66
4
 
18
 
! Отговори
Додо преди 7 години
" пише Мишел Санти от френския в. "Трибюн, медия подчинена на филантропа Джордж Сорof"."ЯСНО, ЕТО ВИ И РЕЗЮМЕТО НА СТАТИЯТА: "Лош Тръмп, гаден Тръмп, лош Тръмп, гаден Тръмп..... х 166!!!!!
65
5
 
24
 
! Отговори
BatBulgar преди 7 години
До ALEKSANDER GEORGHIASС тази разлика, че всичко това беше БЪЛГАРСКО, а тия същите малко по-късно не само, че не се биха със Селджуките, но и ги използваха срещу Българите, с цел да ги поробят. Точно папата организира с италианските кораби да се пренесе селджукската армия с еврейски пари. Но да не забравяме, че ГЪРЦИТЕ НИ ПРЕДАВАТ ПЪРВИ, както си му е реда, като после даже имат повече права от ТУРЦИТЕ в Османската, а не ТУРСКАТА империя, която е от ДьОНМЕТА!
64
11
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Американците ще го духат съвсем скоро.
63
2
 
44
 
! Отговори
ALEKSANDER GEORGHIAS преди 7 години
1000 ГОДИНИ ВИЗАНТИИСКИЯ ЗЛАТЕН И СРЕБЪРЕН СОЛИД БЕШЕ НОМЕР 1 НА ПЛАНЕТАТА И СТАРИЯ СВЯТ...ДОКАТО ДОЙДЕ 1204 ГОД. ,И ВЕНЕЦИАНЕЦА ЕНРИКО ДАНДОЛО И ПАПАТА + ФРАНСКИТЕ РИЦАРИ И ХОЛАНДЕЦА БАЛДУЕН ФЛАНДЕРСКИ ОКРАДОХА ВИЗАНТИЯ..КАТО ОБЯВИХА ЧЕ ПРАВЯТ 4-ТИ КРЪСТ. ПОХОД СРЕЩУ СЕЛДЖУКИТЕ-ТЮРКИ И МАМЕЛЮЦИТЕ В ЕГИПЕТ, А НАПАДНАХА И УБИХА МАЙКА ВИЗАНТИЯ И ИЗНЕСОХА ХИЛЯДИ ТОНОВЕ ЗЛАТО И СОЛИДИ + ДОРИ И ЗЛАТНИТЕ КОНЕ ОТ ВЕЛИКИЯ ХИППОДРОММОС НА КОНСТАНТИНОПОЛИС -- ЦЪФНАХА НА КАТЕДРАЛАТА САН МАРКО ВЪВ ВЕНЕЦИЯ !
62
9
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Все някой трябва да води отбора по футбол, фирмата и служителите, държавата, региона и света! Умните и предприемчивите винаги,ще го правят. Въпроса е да създават - условия, бизнес, технологии, развлечения и т.н.САЩ до тук показва,че го може. Следващият ако е по-кадърен да почва....Само с плювни работа няма.
61
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До славянинВерни неща пишеш. Явно или си го знаеш или знаеш къде да ръчкаш в нета. Все едно. Само името ти ме притеснява. Или си ироничен или не знаеш, че такова животно славянин няма. Все едно, чвек не може да е компетентен по всички въпроси.
60
23
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Китай дава работна ръка на американците - имат голям ресурс от селяни и ги дават под наем, като комунистите взимат дебел комисион, който харчат за инфраструктура(цимент).И Китай има двойно по-голям външен дълг от САЩ.
59
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А икономиката с най-голямо производство на глава от населението е Германия. САЩ фалират от 30 г. и все още не са. Всички богати и влиятелни хора имат сметки в $, ако фалира САЩ това значи парите им да се изпарят. Всички големи икономики имат проблем с Китай, краде патенти, и не плаща за това.
58
5
 
29
 
! Отговори
Факт преди 7 години
До SpaceXПроцентите в повече на Клинтън идват най-вече от милиони НЕЗАКОННО гласували латиноси!Впрочем тая практика в южните американски щати въобще не е нова.А съм сигурен че е самата истина,защото бе потвърдена и от мой близък живеещ в Маями.Той между другото ми каза,че всъщност Тръмп има много добри шансове и почти всички бели са за него!Това беше август миналата година.Прав излезе човекът.Всъщност аз нямам нищо против САЩ,нека си са велики,НО НЕ И ЗА ЧУЖДА СМЕТКА!
57
3
 
19
 
! Отговори
славянин преди 7 години
Средният дълг на всяко домакинство в САЩ е над 136 процента от средния му годишен приход. В Китай средният дълг на домакинството е само 17 процента от годишните му приходи.Китай натрупа най-големите резерви от чужда валута на света около 4 трилиона долара
56
3
 
8
 
! Отговори
славянин преди 7 години
През 2010 г. този дефицит надмина 83 милиарда. Преди години САЩ бяха водещ производител на леки коли и камиони на планетата. През 2010 г. САЩ имаха търговски дефицит при автомобилите, камионите и резервните части от 110 милиарда долара. Китай и Русия вече използват своите национални валути във взаимната търговия. Средният дълг на всяко домакинство в САЩ е над 136 процента от средния му годишен приход. В Китай средният дълг н
55
3
 
6
 
! Отговори
славянин преди 7 години
През 1970 г. 25 процента от всички работни места в САЩ бяха в производството. Днес това се отнася само за 9 процента от работните места. След 2000 г. САЩ са загубили 32 процента от работните места в промишлеността и производството. Китай сега притежава най-бързия суперкомпютър на планетата През 2002 г. САЩ имаха търговски дефицит при напредналите технологични продукти от 16 милиарда с целия свят.
54
2
 
4
 
! Отговори
славянин преди 7 години
През 2010 г. Китай произведе 19,8 процента от всички потребителски стоки на света, САЩ 19,3 процента. След влизането на Китай в Световната търговска организация около 46 000 фабрики са били пренесени от САЩ в Азия. Производството на енергия от Слънцето в Китай през 2010 г. беше 50 пъти по-голямо, отколкото през 2005 г. Днес Китай контролира над 90 процента от глобалните доставки на редки метали.
53
4
 
3
 
! Отговори
славянин преди 7 години
САЩ са губили средномесечно по 50 000 работни места в промишлеността откакто Китай влезе в Световната търговска организация през 2001 г. Откакто Китай влезе в Световната търговска организация през 2011 г. търговският дефицит на САЩ с Китай расте с 18 процента всяка година. Между 2001 г. и 2008 г. САЩ са загубили около 2,5 милиона работни места заради търговския им дефицит с Китай.
52
2
 
4
 
! Отговори
Shopp преди 7 години
Обикновените персонални компютри отдавна вече са ширпотреба.Също както и памучните *** и тениски.
51
3
 
4
 
! Отговори
славянин преди 7 години
Ако икономиките на Китай и САЩ продължат да се развиват със сегашните темпове, китайците ще бъдат по-богати от американците само след 30 години. След 2005 г. американците са купили китайски продукти и услуги за 1,2 трилиона долара, докато китайците са похарчили само 272 милиарда за американски стоки и услуги.
50
3
 
5
 
! Отговори
Факт преди 7 години
До славянинАйде да не се увличаме и да се придържаме към фактите-Китай е изпреварил САЩ по промишлено производство,но не и по БВП,там разликата е почти двойна.За да ги изпревари и по тоя показател ще му трябват още 10 до 15 години,при нормални условия.А какви невероятни неща съдържа американския БВП е друга тема,като и структурата му.
49
7
 
2
 
! Отговори
славянин преди 7 години
През 2035 г. икономиката на Китай ще превъзхожда икономиката на САЩ три пъти. През последното десетилетие икономиката на Китай нарастваше 7 пъти по-бърз от икономиката на САЩ. В края на ХХ век САЩ даваха 20 процента от световния брутен продукт, а китайците по-малко от 10 процента. Оттогава делът на американците постоянно пада, а на китайците постоянно се увеличава.
48
2
 
2
 
! Отговори
Shopp преди 7 години
До славянинАбсолютно вярно!И цимент и изкуствени елхи.