"Великият комбинатор" Ердоган хвърли в смут Европа

Ще отвори ли той границата за бежанците към стария континент?
14 мар 2017 21:46, Елка Василева
400
"Великият комбинатор" Ердоган хвърли в смут Европа
Снимка: архив, Reuters

Поредната фаза в противопоставянето между президента на Турция Реджеп Ердоган и Европа може да излезе солено на всички участници в конфликта - с изключение на един.

Както всъщност се е случвало преди: турският лидер използва пуча в страната си, за да прокара конституционна реформа и да смаже своите опоненти, по-рано пък си вдигна рейтинга чрез разни дипломатически комбинации и т. н. Някои експерти са сигурни, че Ердоган ще съумее пак да извлече от ситуацията политически дивиденти.

Както знаем, по време на последния дипломатически скандал Ердоган заяви, че Холандия жертва отношенията с Турция заради предизборни борби, но ще си плати за това, и призова международните организации да наложат санкции на европейската страна. Освен това Турция изпрати на Холандия дипломатическа нота, в която се твърди, че холандците са нарушили Виенската конвенция за дипломатическите и консулските отношения.

Тук впрочем политкоректната част от полемиката приключва - започват обичайните за Ердоган словесни конструкции като "бананова република" и "отживелици от нацизма и фашизма". Няма спор, че дефинирайки така уважавани западни демокрации, турският президент чудесно си дава сметка за евентуалните последици - сиреч "тролва" ЕС напълно целенасочено, пише Арсений Палкин, "Утро".

Съответно Европа ври и кипи. Френските кандидат-президенти, сплотени пред общата опасност, проявяват рядко единодушие. Предводителката на Националния фронт Марин льо Пен заяви, че в страната не бива да се правят митинги във връзка с турски политически проблеми. Тя зададе в Тwitter риторичен въпрос защо Франция трябва да приема на своя земя предложения, "отхвърлени от другите демокрации", и констатира, че няма да има "никаква турска изборна кампания във Франция".

Франсоа Фийон обвини президента Оланд (разрешил такава проява), че накърнява европейската солидарност. А Еманюел Макрон призова Франция да не трепва "пред тези атаки" и да подкрепи "партньорите си в ЕС" в скандала с Турция, чието правителство "направи неприемливи изявления, като заплаши сериозно европейските ценности и нашите най-близки партньори".

Вътрешният министър на Белгия Ян Ямбон заяви, че "никой у нас не желае внос на турска политика", и прикани "всички, разполагащи с власт, да предотвратяват нарушения на обществения ред и сигурност в рамките на правовата държава".

Германия и Австрия освен това забраниха да се организират агитационни турски митинги в земите им, а Берлин заплашва да остави Анкара без пари.

Но според Тогрул Исмаил, професор от университета ТОВВ в Анкара, днешната криза ще засили още повече вътрешнополитическите позиции на Ердоган. На 16 април предстои референдум за пакет от конституционни промени, бележещи преход от парламентарно към президентско управление - мнозина се страхуват, че те ще превърнат Турция в султанат начело с един "доживотен" Ердоган.

Идеята има доста противници и в чужбина, и в самата страна (тъкмо борбата за гласове, включително сред турските диаспори в чужбина, подбуди Ердоган да прати в Европа агитатори, което повлече и следващите събития), но в новия контекст те може да се разколебаят.

Старанията на европейците да представят като враг Турция и целия мюсюлмански свят ще радикализират още повече европейската политика, смята Исмаил. В страните от ЕС обаче живеят доста гастарбайтери, включително от Турция, и те може да не харесат това отношение; тук има риск от разцепление и конфронтация в европейското общество.

"Европа е винаги субективна към Турция. Ако европейските политици си мислят, че ще отслабят с подобни действия позициите на Ердоган и на партията му, ще стане точно обратното - турският лидер, партията му и електоратът ще се сплотят още повече, дори опозицията подкрепи управляващите в тази конфликт", обясни Исмаил.

Поведението на европейските лидери мобилизира турското население и вдига шансовете за желания от президента изход на референдума, съгласяват се други експерти. "Ердоган иска сензационни, пробивни моменти, в които да е бранител на Турция и турците, а външни врагове да спъват сплотяването на великото турско общество под властта на великия Кормчия", смята Владимир Аватков, доцент от Дипломатическата академия, директор на Центъра за ориенталски изследвания.

За Ердоган е добре дошло най-вече това, че "врагове" стават членки на ЕС, които дискредитират по този начин европейските ценности и стопяват у турците стремежа към членство в общността. Доколкото там със сигурност не биха приели страна "султанат" (както изтъкват противниците на референдума), най-добрият възможен ход за властите е да "обезценят" подобни стремежи.

Водещият научен сътрудник от Института по ориенталистика към Руската академия на науките Владимир Сотников също смята, че Ердоган и този път ще съумее да обърне ситуацията в своя полза и да мобилизира част от колебаещия се електорат в подкрепа на предстоящите промени в страната.

"Според мен Ердоган отново ще успее да използва ситуацията в свой интерес - във всеки случай по-рано се справяше. Той майсторски крои подобни комбинации, като опитен политик наистина използва всяка ситуация. Днешната му носи ново предимство, тъй като ще сплоти турския електорат, нов аргумент, за да осъди Европа, която не споделя турските интереси", обясни експертът за "Утро".

Колкото до перспективите в противопоставянето между Европа и Турция, може да се случи какво ли не - скандалът или ще пламне с нова сила, или, обратното, ще се уреди по дипломатически път, защото европейците сега нямат интерес да го раздухват, смята аналитикът.

Нищо чудно обаче Ердоган да си отмъсти, като денонсира споразумението с ЕС за бежанците. Според Владимир Сотников това е напълно възможно.

Геворг Мирзаян, доцент от департамента по политология във Финансовия университет към правителството на Русия, намира за логично подобно развитие - Ердоган просто е длъжен да реагира максимално твърдо, за да не си изгуби авторитета, а и подкрепата на турските националисти.

"Може да се стигне до скъсване на дипломатическите отношения с Холандия, до санкции, даже отваряне на турско-европейските граници и изтласкване на нови стотици хиляди бежанци от Турция в ЕС (Анкара има пълното право да го стори, тъй като ЕС не изпълни своята част от миграционната сделка - да даде пари и безвизов режим)", прогнозира експертът.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


400
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
201
2
 
3
 
! Отговори
Офицер преди 7 години
До Влади! Верно ние сме първите на мушка. По ред причини. Армения не могат я пипнат щото базата в Гюмри хаха. Гърция е бая сложна с тия островчета и що годе читави ВМФ. Като сме *** че сме с лицемерния и труслив Запад хак да ни е.
200
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тоз е велек, дори по-велик от великия шахматист Путинчев!
199
0
 
1
 
! Отговори
2023 преди 7 години
До снайпераЯстреба го няма, пак е блокиран, ние го заместваме, надявам се подобаващо
198
3
 
2
 
! Отговори
Влади преди 7 години
Абе имаше един Адолф Шикългрубер,австрийче, дето не го вземаха насериозно, ама после... Българи, готови ли сте да вземем пушките(АКМ-а)? Турция първо нас ще нападне, да им спомним за Одрин и Люле- Бургас!
197
2
 
2
 
! Отговори
Генерал преди 7 години
Ами ще ги прави я! То с тия ге йзери какво друго да се прави освен сикиш! ЕС отива на кино
196
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ТО И ЕРДОГАН ГОЛЕМИ ГЛУПОСТИ ГОВОРИ НО ИМА ДОСТа ДА МУ ВЯРВАТ НО ИСТИНАТА Е В СТАРИТЕ КНИГИ АНАДЪН ЧИТак-47
195
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Космонафтнедей така, Сауди обяви космична програма за населяване на Марс, но без турци, не знам защо не ги иска и край именията си в марсианската Мека тези османски поданици на империята
194
0
 
2
 
! Отговори
До 243 преди 7 години
Абу Али ал-Хусайн ибн Абдалах ибн ал-Хасан ибн Али ибн СинаТова е Авицена, ако не знаеш. Нищо общо с Рим.
193
2
 
5
 
! Отговори
каймак АМ преди 7 години
Генералееей !Виж , и Ердоан е снайперист !Тази вечер пак ги направи на салата , брюкселските зелки , по медиите.И да се извиняват , няма да отърват пачата.
192
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Римската империя може да се види в Италия все още :)) за турската не знам какво може да се види. Сигурно ще ни открехнеш : )) освен джамии и фанатици без акъл друго няма да има.
191
0
 
0
 
! Отговори
До трак преди 7 години
Ми хубаво
190
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До aaaaaaaпо големи глупости не съм чувал. кажи сега и за извънземните, и Абдулхамид хан 2
189
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Луций Аней Сенека например. Но това няма нищо общо. Глупаво е да си мерим философите защото те са общочовешки. Всъщност османската империя си е наследник на римската. Сега ще скокнат разни неинформирани тролчета да оборват...
188
1
 
10
 
! Отговори
Космонафт преди 7 години
Светът би бил с две идеи по добър ако няма ислям , коран и джамии. Там където ги няма като цяло обществото е високоразвито. Например Япония, Южна Корея и тн
187
2
 
5
 
! Отговори
aaaaaaa преди 7 години
А ТУРЦИЯ Е РАЗДЕЛЕНА НА ДВЕ ЧЕРНИ ТУРЦИ И БЕЛИ ТУРЦИ ПРИЕЛИ РЕЛИГИЯ И ЕТНОС НАСИЛА ПОТУРЧЕНИ. . И КОЛКОТО ДА ГИ СПЛОТЯВА ВЕКЕ МУ СЕ ВИДИ КРАЯ, КАКТО ОТЛЮСПВАТ КЮРДИТЕ ТАКА И ЩЕ ОТЛЮСПЯТ И БЕЛИТЕ ТУРЦИ. КАК АРАБИТЕ С ЛОРЪНС АРАБСКИ ОБЯВЯВАТ ДЖИХАД НА ТУРЦИТЕ ЗАЩОТО С ПО ДОЛНИЯ СИ ЕТНИЧЕСКИЯ СИ ПРОИЗХОД ОСКВЕРНЯВАТ СВЕЩЕНАТА ЗЕМЯ НА МЕКА
186
1
 
9
 
! Отговори
Професор преди 7 години
Сега за Рим! Рим е бил наистина доста жестока империя, но медицина, военно инженерно дело, строителство на сгради и пътища са били на върхово ниво. Това че е имало разпъване на кръст и гладиатори е нищо. Мюслитата в наши дни режат глави, изнасилват, горят, давят, убиват с камъни и рушат древни паметници щото оня дрогар камилар така е наредил. Ае не се излагайте моля ви се
185
9
 
3
 
! Отговори
Божидар Димитров преди 7 години
Скъпи братя българи,след дълги изследвания ние от БАН доказахме че сме турски роми осеменени от византийски текета но се мислим за траки и сме горди че сме българи.Да живее майка Амчъкистан опс *** е май България беше вече забравям време е за пенсия.
184
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 240Авицена
183
7
 
1
 
! Отговори
турчина до 218 преди 7 години
Ако не си забелязал Римската империя не съществува отдавна, императора и е умрял от въшлясване., A какво са дали на света и какво са крали и плячкосвали първо е една друга тема. Толкова велика империя че робите им ги изклаха като кучета по време на гладиаторските времена туй ли ми даваш за пример арена с убийства на хора ? Посочи ми поне един древноримски философ, а аз ще ти посоча десетки арабски или гръцки ако предпочиташ.
182
1
 
1
 
! Отговори
Някой си преди 7 години
Дано дядо ти не е убил обикновени турски селяни, че би било срам това.