Най-ценната, но и най-трудната: Пировата победа на Ердоган

Референдумът разцепи Турция на три. Какво следва?
Обновена: 17 апр 2017 08:29 | 17 апр 2017 07:30,
168
Най-ценната, но и най-трудната: Пировата победа на Ердоган
Снимка: архив Reuters

"Нашият народ взе историческо решение. Още веднъж показа зрялост и заяви волята си за демократични промени. 25 милиона избиратели са казали "да". Близо един милион и 300 хиляди повече са избирателите, одобрили конституционните промени на референдума. Те са показател, че народът e готов да направлява съдбините си. Днешна Турция взе едно историческо решение във връзка с промяната на управленческата система, която е обект на дебат с 200-годишна давност. Това не е просто решение. Това е решение, което говори за нуждата от много сериозна промяна в системата на управление на страната. Заедно с народа ще реализираме тази промяна, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган на пресконференция, след като стана известно, че според неокончателните резултати 51,36 на сто от турските избиратели са гласували с "да" на референдума за промени в конституцията срещу 48,63 процента гласували с "не".

В неделя, на 7-ия референдум в историята на Турската република от 1923 г. насам, Ердоган спечели най-трудната, но и най-ценната си победа в своята 15-годишна възходяща политическа кариера. Трудна - защото до последния момент, особено в големите метрополии, гласовете "за" и "против" бяха почти наравно и сподвижниците му спечелиха почти на косъм. А най-ценната - защото като президент с големи правомощия, каквито са включени в одобрената вече конституция, той ще удовлетвори стремежа си да остави трайна следа в историята на Турция по подобие на основателя на светската турска република Мустафа Кемал Ататюрк, на когото се позовава, когато критиците го обвиняват, че е диктатор.

Още по темата

Одобрените промени на референдума ще разширят правомощията на Ердоган за преминаване на Турция от парламентарна към президентска република. Но това ще стане след две години, след изборите, насрочени за 3 ноември 2019 г., на които ще се избират заедно президент и парламент.

Резултатите от референдума, за които турският вицепремиер Вейси Кайнак заяви, че "гласовете "да" не са толкова много, колкото се е очаквало", породиха разочарование сред застъпниците на референдума, пише в коментар за БТА Нахиде Дениз.

Въпреки че бяха впрегнали в действие целия пропаганден арсенал от медии, институции и др., въпреки че не разрешиха на опозицията да проведе митинги на открито, Ердоган и управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) не успяха да постигнат резултата, на който се надяваха. Те спечелиха референдума, но за пръв път от 15 години насам претърпяха крах, като загубиха голяма част от електората си в четири от петте най-големи провинции на страната - Истанбул, Анкара, Измир, Адана и Анталия, където надделя гласуването с "не".

В чиновническа Анкара, с нейното 5-милионно население, където институциите в повечето случаи са в услуга на управляващата партия, загубата е силно осезаема. Истанбул, с неговото 15-милионно население, където Ердоган традиционно има много симпатизанти още от времето, когато беше кмет на мегаполиса, също даде преднина на гласовете "против" промените. В Измир - крепостта на кемалистите, вотът с "не" надхвърли 60 процента, въпреки че там отиде да гласува лично премиерът Бинали Йълдъръм. И всичко това при положение, че кметовете на Истанбул, Анкара и Анталия са от ПСР.

Провинция Мармара, егейският и средиземноморски райони,Тракия, също гласуваха с "не", вътрешен Анадол, Черноморският регион и Източен Анадол одобриха референдума, а в кюрдския Югоизточен Анадол надделяха гласовете против конституционните промени.

Социологът Бекир Агърдър, директор на агенция Конда, коментира, че референдумът разцепи Турция на три. Поради малката разлика между "да" и "не" /около 51 и 49 на сто/ сега ще се разгорят остри дебати, защото очакванията за висока степен на одобрение, които тиражираха някои агенции, не се оправдаха. Основната опозиционна Народнорепубликанска партия обяви, че ще иска повторно преброяване на до 60 процента от бюлетините. Опозицията може да инициира предсрочни избори. Вече се заговори за това.

Премиерът Бинали Йълдъръм в Анкара и президентът Ердоган в Истанбул коментираха резултатите от референдума. Но те предпочетоха "да погледнат чашата откъм пълната страна" - изразиха оптимизъм за бъдещето, призоваха към единство и уважение към резултатите. Благодариха на гласоподавателите, които буквално се стекоха пред урните, за високата избирателна активност, която достигна 86 на сто.

С това турският народ за пореден път доказа политическа зрялост и доверие в избирателната система.

Интересно е какви последици ще има неуспехът на референдума в големите градове, където местните управления са на ПСР. Защото подобна ситуация, ако се задълбочи, може да обърка сметките на властимащите да управляват до 2035 г.

Лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу посочи, че конституцията, а също и всякаква промяна в нея, трябва да се извършва с консенсус в обществото.

"Но пакетът от промени на референдума не бе одобрен от половината от народа", каза той и подложи на остра критика Централната избирателна комисия заради нарушения в изборния процес в ущърб на опозицията.

Резултатите от референдума са сигнал, че Турция ще върви към нова, президентска система на управление, тъй като промените бяха гласувани и от парламента. В предизборните изяви на управляващата ПСР не се коментираха членовете в конституцията, в които ще бъдат направени промени. Предимство бе дадено на посланията, служещи за консолидиране на електората.

Сега предстои двегодишен преходен период до 3 ноември 2019 г., през който Ердоган ще заеме и поста лидер на управляващата ПСР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
92
1
 
17
 
! Отговори
жалко преди 6 години
51/49 - винаги ми е било интересно,пък и смешно. Може ли наистина да се уцелят ама точно такива проценти или всичко , както винаги е мижи да те лажем..Умните и интелигентните са гласували с Не, селяните, и простите,неграмотните, дето живеят векове назад с Да.На тях им трябва някой да ги яхне и води с камшика.Жалко за младите,. умните и интелигентните, простата тълпа ще ги претопи.
91
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами, като разрушава изконни човешки ценности, да си се върнат в Турция. Сега ще имат тази възможност, там всичко ще е, както им харесва :)
90
3
 
14
 
! Отговори
Бау преди 6 години
Общо взето като тук. Хората в големите градове са по-интелигентни, поддават се по-трудно на популизма на политиците и гласуват по-умно. Малките градове и селата объркват всичко т.к са първо сигнални и гласуват без да мислят или за празни обещания.
89
2
 
4
 
! Отговори
до 88 преди 6 години
Много точен коментар!
88
1
 
14
 
! Отговори
ИдризЧешмеджи преди 6 години
Всички големи изброени турски градове са гласували с Hair! A нататака диващината селянията гласували с Еvet!
87
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 93Ако станем партизани,ще ни вдигнат ли пенсиите?
86
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не разбирам,какво толкова се драматизира,че Турция ще стане президентска република?!
85
2
 
11
 
! Отговори
Шумкарин от София преди 6 години
То има ли българи в тази пропаднала държава дето ще води партизанска война...къде са българите и що не се вдигнат на всенародна Революция и те да си оправят живота си.....къде са тези смели Булгари...немааааа...всеки се продава за два сребърника и ще води партизанска война....Алууууууу армията гладен и бос седи,от кражбите и корупцията на БГ управниците
84
3
 
3
 
! Отговори
шматка преди 6 години
До анонимен 85Това е един кривоглав с много никове.Личи си по постовете
83
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди 40 години пак щеше да е важно за НРБ какво става в съседна Турция, но това не би ни притеснило особено относно заплаха за сигурността ни. Въпреки, че нямахме чл. 5!
82
1
 
13
 
! Отговори
Максим Горски преди 6 години
Българите след 1989 година тъпо и упорито събаряха държавата си . Сега като я събориха ще я поднесат на тепсия на южните съседи - поне някои части.Честито !
81
3
 
12
 
! Отговори
шматка преди 6 години
Хехе.В почти всички валииства гласували с НЕ обаче Ердоган пИчели.Манафска работа.Да живее Ердоганистан.хаДревна огузка поговорка:Не е важно кой как гласуваВажно е кой брои накрая
80
13
 
6
 
! Отговори
Истината преди 6 години
Истината е при Великия СУЛТАН,политик с топки който милееее за родината си и за стадото си вътре в държавата си и в чужбина...с какво бяха полезни БГ управници в последните 27 години,с нещо да се хвалим...няма и няма да се хвалим докато не ги заврем където им е мястото- на бесилото сред жълтите павета...с помоща на Великия СУЛТАН и това време ще дойде....да живеее СУЛТАНА и СВОБОДАТА в България
79
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Българи, гответе се за партизанска война !
78
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Значи, в Масква може да има император, а в Турция да няма султан! Великите държави са президентски републики със силни армии, а марионетките им - премиерски, с поставени от тях васални тикви и полиция 5 пъти повече от миниармията, за да бъхте народа ако случайно излезе на протест.
77
4
 
7
 
! Отговори
Бойко Борисов преди 6 години
И още нещо мога да ти продам страната заради това че български избирател само форумен писател, безопасна игла.
76
4
 
8
 
! Отговори
Бойко Борисов преди 6 години
Какво искаш приятелю? Мога да ти продам България за 5 бона. Честито за победата ти!
75
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Европейската част, областите до Средиземно море, Истанбул са с превес на светските хора. Тази част поне от линията Мидия - Енос да идва в ЕС, останалите да се радват на миналото си величие и падишаха!
74
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ако се погледнат цифрите - победата е много слаба и това показва, че има отрезвяване сред турците. още 2 седмици ако имаш - щеше да загуби.опасно и неразумно е да дадеш цялата власт на един!от друга страна, показателен е резултата на турците в европа - масово гласуват "за", което и обяснява защо ердоган печели - турците, като преселници в европа, ясно виждат, че западният модел, разрушаващ изконни човешки ценности е пагубен за хората. затова се и обръщат към "спасителя" ердоган.
73
11
 
4
 
! Отговори
Интересно преди 6 години
Същите гора които тук мечтаят за тоталитаризъм , Русия и бай Тошовото време, плюят сега по Ердоган. Що бе?