Китай - гнездо на шпиони? Как Пекин опитва да противодейства на ЦРУ

Обещават се щедри възнаграждения за информаторите за разкриване на шпионин
23 май 2017 21:25, Елка Василева
52
Китай - гнездо на шпиони? Как Пекин опитва да противодейства на ЦРУ
Снимка: архив, Reuters

Млада наивна китайка, влюбена в очилат рижав мъж. . . който се оказва опасен шпионин. Това е сюжетът на публикуван от миналата година в Пекин комикс, който символизира растящите усилия на правителството за борба с шпионажа, по-специално американския, пише Франс прес.

Макар и на героинята от комикса да й се разминава с горещи сълзи и мъмрене от полицията, историите могат да завършат и по-зле. Между края на 2010 и 2012 г. Пекин е убил или хвърлил в затвора близо 20 агенти, работещи за ЦРУ, се казва в статия на в. "Ню Йорк таймс" от неделя.

Твърди се, че един шпионин даже бил застрелян пред колегите си като предупреждение към потенциалните предатели.

Тази операция по "прочистване" била извършена в деликатен период, в навечерието на политическия преход, който издигна на власт сегашния президент Си Цзинпин.

Оттогава официалната преса непрестанно осъжда проникването на "чужди сили", а нов закон засилва наблюдението на чуждестранните неправителствени организации, които държавните медии понякога описват като удобни прикрития за американската шпионска дейност.

За да включи широката общественост, освен с тръгналия миналата година любовен комикс правителството от април обещава на жителите на Пекин щедри възнаграждения за информаторите, които помогнат за разкриване на шпионин.

Откакто дойде на власт в края на 2012 г., Си Цзинпин "набляга много повече на службите за сигурност от предшествениците си", казва в Хонконг пекинологът Уили Лам.

Така през 2015 г. паднаха от власт заради корупция две едри риби: шефът на службите за сигурност Чжоу Йонкан и влиятелният шеф на вътрешното разузнаване Ма Цзян.

Според Уили Лам ЦРУ е вербувало повечето си информатори в мандатите на тези двама души. "По онова време беше относително лесно да се купуват повишения в рамките на системата и да се набавят деликатни сведения, които после да се дадат на САЩ", обобщава политологът.

След организираната от Си Цзинпин чистка обаче за Вашингтон "стана по-трудно да ползва обичайните канали за вербуване на шпиони", смята Лам.

Шпионажът обаче естествено не е еднопосочен.

През 1985 г. бившият китайски шеф на разузнаването Юй Цяншън избяга в САЩ и издаде Лари У Тай Чин, агент на Пекин, който в продължение на четири десетилетия е бил преводач в ЦРУ.

А от 2000 г. Вашингтон е идентифицирал 154 китайски шпиони, заяви миналата година бившият агент на ФБР Дейвид Мейджър. В таблица към свидетелството му пред комисия на Конгреса на САЩ се подчертава, че половината са разкрити след 2010 г., а повечето през описания в "Ню Йорк таймс" период.

Вашингтон също така подозира китайски хакери, че са организирали кражбата на досиетата на над 20 милиона американски чиновници.

Запитано вчера за статията на "Ню Йорк таймс", китайското външно министерство заяви, че не коментира "нормалното упражняване на официалните задачи на натоварените със сигурността китайски органи".

"Подривните дейности са вредна съставка в китайско-американските отношения", обобщава историкът Джон Делури, преподавател в университета "Йонсей" в Сеул.

От идването на власт на комунистите през 1949 г. "са предприети множество нелегални инициативи за сваляне на режима", смята той.

Това съперничество между Пекин и Вашингтон едва ли ще се успокои скоро.
"Китайският апарат на сигурността и разузнаването е огромен и разполага с големи средства", подчертава Пол Мънк, специалист по тайните служби на Пекин. А за Вашингтон хвърлянето на светлина върху дейността му вече е "приоритет номер едно", казва той.

За целта американците вероятно ще получат неочакваната помощ на ценен дезертьор. Братът на бившата дясна ръка на бившия президент Ху Цзинтао /2003-2013 г./ избяга в САЩ и се твърди, че е дал на Вашингтон някои от най-строго пазените китайски държавни тайни.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


52
Още по темата: КитайшпионажСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На китайското знаме звездата е в единия ъгъл с четири малки , а тази голяма звезда в средата е на виетнамското знаме. По -добре да бяхте сложили снимка на някой жив китаец.
26
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Авторите на статията явно не различават знамената на китай и Виетнам
25
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Америгуанската идеология щебъде победена.
24
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да пребъде ККП.
23
1
 
7
 
! Отговори
Илия - Варна преди 6 години
Браво на китайците, това е единственият начин за отговор на ЦРУ. Те поне могат да си го позволят. На трях хамериканците не могат да им диктуват нищо.
22
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В България не е имали руски войски?!?!?!?!?!?Първо;червената збирщина тоест армия е била окупатор тук от 1944 до 1948г>!!!!Като България е изплащала на тази не малка армия тук издръжка в долари и в размер не на победена а на поробена държава!!!!И второ:руски военни части тук имаше до около 1980г.!!!!И то в най важните сфери и среди в армията ни!!
21
0
 
3
 
! Отговори
Дани преди 6 години
Ел4-ее, това е знамето на Виетнам!!! Незнам защо изтри забележката ми. Пак ти напомням, за да не се излагаш.
20
0
 
14
 
! Отговори
Наблюдател преди 6 години
Китай типичен пример че "Апетита идва с яденето".А става въпрос за милиард и половина !Щатите тепърва ще осъзнават каква глупост направиха преди време с изнасяне на производствата си там. Жълтурковците копират всичко което им се мерни пред очите, а и бързо се учат....
19
9
 
5
 
! Отговори
хо-хо-хи! преди 6 години
До ХА-ХА-ХА ! - България никога не е имало съветски военни бази и съветски войски.Айде ве!По-яка съветска база от бе-ка-***-то едва ли можеше да се създаде! 100% маскировка!Иху-у-у!
18
0
 
9
 
! Отговори
Дани преди 6 години
Браво! Авторката е забранила да и се пише името в коментарите! Ел-4е, за теб става дума!
17
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Те китайците така шпионираха през 1999 година, че им направиха посолството в Белград на песъчинки.
16
4
 
21
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 6 години
На тези, които говорят за "съветско робство" да припомня, че в България никога не е имало съветски военни бази и съветски войски.
15
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами прави са си хората да наблюдават неправителствените организации. Видяхме какво направиха с България и Украйна. И не само.
14
2
 
19
 
! Отговори
ODESSA преди 6 години
Говори Китайският флот. Изчезвай от тук.Мога да си представя на какво е миришело във кокпита на краварската щайга след успешното бягство.
13
3
 
26
 
! Отговори
Майтапчия преди 6 години
Най-голямото предимство на Китай е,че не съществуват жълтокожи евреи....Всъщност хич не е майтап.
12
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ха ха тия кравари ще ме уморят от смях / китай гнездо на шпиони , пише че шпионите за заловени в китай не в сащ а гнездото било китай , хаха , пак почнах ме с фразата крадеца вика дръжте крадеца
11
21
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 29Нещата са изобщо несъпоставими. ТИ СЕГА МОЖЕШ ДА СЕ ИЗКАЗВАШ КАКТО НАМЕРИШ ЗА ДОБРЕ СРЕЩУ САЩ, но тогава ако кажеше нещо срещу руския колонизатор живота ти на теб и семейството ти ставаше черен. Така че говоренето за американски колониализъм и просто злоба че комунизма и социализма се оказаха нефункциониращи и безжизнени.
10
27
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До до 24Откога руския колониализъм в България се нарича Връзки с Русия?
9
19
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До до 13Виж колко несъстоятелна е тезата ти. Въпреки постоянното следене на шпиони. Въпреки постоянното натрупване на руски военен трошляк. Въпреки постоянното идеологическо подковаване комунизма фалира и сами си свалихме гащите и се предадохме. Затова не ми говори какво имало да шпионират от нас и какъв голям интерес сме представлявали за запада. Просто си смешен.
8
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Оптиспринт де ви тхе воисе бре