Бъсеску в политиката в Молдова: Ще има ли "унире" с Румъния?

Появата му разбуни политическото блато в страната
Обновена: 17 окт 2017 20:54 | 17 окт 2017 20:48, Елка Василева
45
Бъсеску в политиката в Молдова: Ще има ли "унире" с Румъния?
Траян Бъсеску. Снимка: архив, Reuters

Миналата седмица бившият президент на Румъния, днес почетен председател на молдовската Партия на националното единство (ПНЕ) Траян Бъсеску, стремително нахлу в политиката на тази страна. Придружен от коалиционни съратници, той предприе голямо агитационно турне из Молдова и тържествено го приключи в пресцентъра на петзвездния кишиневски хотел "Радисън блу", където със съдействието на клуб "Социален отзвук" разговаря за пръв път с водещи рускоезични журналисти от националните медии.

Какъв бе същинският стратегически замисъл на този неординерен политик? Отговорът далеч не е тъй прозрачен, както изглежда на пръв поглед. Навярно няма да сгреша с прогнозата, че участието на Траян Бъсеску в молдовската политика ще я подложи на доста метаморфози с рязка промяна в разположението на силите, пише Роберт Западински, "Независимая газета".

Дори само първата му поява в полето й успоредно с приемането на молдовско гражданство разбуни политическото блато в страната. Рандевуто на румънския експрезидент с печата и с пратеници на ред партии и течения, точността и яснотата на дадените отговори може само да ни убедят, че на политическата сцена в Молдова излиза нов перспективен играч.

Според мнозина експерти формирането на силен юнионистки политически център е възможност да се отнеме част от електората на десницата, критикуваща Демократическата партия (Партията на социалистите и Платформа "Достойнство и истина"), и днес е изцяло в интерес на управляващите.

Твърде ясно е, че "президентът на всички румънци" и почетен лидер на ПНЕ, обикалящ с агитколона из Молдова, успешно сплотява в своя полза и за своята формация всички юнионистки сили в страната, както и хората, разочаровани от официалната проевропейска политика.

Агитката на Бъсеску включва бивши членове на популярната някога Либерална партия, също с юнионистка насоченост - Анатол Шалару (изпълнителен председател на ПНЕ), Ана Гуцу (първи зам.-председател на ПНЕ) и внушителна делегация от румънски сенатори, депутати и вицекметове.

За какво всъщност разговаря Бъсеску с рускоезичните журналисти от страната? Ето рецептата му как Молдова да излезе от проточилата се системна криза: обединение с Румъния, в което гражданите на консолидираната държава ще стигнат до всеобщо благоденствие, при това ще се отърват от съветското наследство и "опекунството на днешните си по-големи братя и сестри".

Освен очакваните критики срещу проруския президент Игор Додон бившият лидер на съседната държава отделя специално внимание и на проевропейските партии. Те според него "подмамват гражданите на страната с призрачни перспективи за евроинтеграция", докато ЕС ще се разширява към Балканите и Молдова не е сред неговите приоритети.

Европейското бъдеще, казва той, изисква да се обединят всички граждани на страната, включително от етномалцинствата, а после да се търси евроинтеграция чрез сливане с братска Румъния, натрупала голям положителен опит в уреждането на нещата с малцинствените етноси. Това мигом ще премахне проблемите на всички народи в Молдова и те веднага ще се почувстват равноправни граждани на румънската държава, която свято тачи европейските демократични ценности.

Бъсеску формулира също тъй ясно и позицията си по приднестровския въпрос: "Румъния трябва да приеме за предпоставка, че обединяването с Република Молдова предполага включване на цялата й международно призната територия заедно с Приднестровието. Но Румъния не бива да забравя, че границата й е минавала по р. Днестър. Ако Кишинев и Букурещ стигнат до единно мнение за обединяване, Приднестровието ще е обект на преговори с Русия и с Украйна".

Появата на Траян Бъсеску в електоралното поле на Молдова съществено засилва геополитическата полярност в страната. От ситуацията на пръв поглед печели и пропрезидентската Партия на социалистите. Бъсеску е най-сериозният дразнител за част от избирателите, традиционно гласуващи за социалистите и комунистите.

За разлика от Мая Санду (проевропейската ръководителка на Партията на действието и солидарността, б. пр.) той представлява екзистенциална заплаха за тях. Затова едни ще гласуват от страх да не влезе в парламента Бъсеску и да извърши "унире" (обединение, б. а.), а други - от страх да не дойде на власт Додон. Горе-долу такава атмосфера планират днешните молдовски власти за парламентарните избори, смятат повечето експерти.

Преди няколко години на дипломатически прием по случай Националния ден на Румъния, където присъстваха молдовските президенти Мирча Снегур и Петру Лучински, Траян Бъсеску заяви: "През 1918 г. Румъния дойде в Молдова, а след 100 години Молдова ще дойде в Румъния!". През всичките тези години той последователно се движи към заявената цел, води дейна външна и вътрешна кампания за дестабилизиране на Молдова. Нищо чудно да не се е отърсил от президентските си амбиции.

Но както знаем, властта не обича колективизма. Бившите съратници може да се превърнат в непримирими антагонисти, особено в спор за контрола над икономиката и отстраняването на политиците, бранещи държавния суверенитет. Тъй че молдовският парламент и правителството, лоялни на този етап към Бъсеску като политик от тежката категория, но всъщност целящи да запазят Молдова независима, а и собствената си власт в страната, рискуват внезапно да се озоват в дългия списък с детронирани величия.

Прочее, ще има ли "унире" или не? - отговора ще научим в най-близко бъдеще. Решаващо ще бъде мнението на народа в Молдова, но да не забравяме колко дълбоко са променили годините съзнанието на молдовците от новото време. И в контекста на крайно дълбоката системна криза листата с имената на днешните молдовски политици от всички клонове на властта може просто да не вземе надмощие в този спаринг.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


45
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами щом мамалигите искат Молдова трябва да ни компенсират със Северна Добруджа. Едно време те са искали териториална компенсация при Балканската война.
39
1
 
0
 
! Отговори
Стоянов преди 6 години
Румъния се създава от дунавските княжества Влашко и Молдова, а днешна Молдова е наследник на Малдавска СССР, чиято територия Съветите окупират 1940 г.
38
0
 
2
 
! Отговори
Един преди 6 години
Начи, да го вземат тоя от Румъния, ние пък ще им дадем Роско и да я оправят най-сетне тая Молдова!
37
3
 
2
 
! Отговори
чочо преди 6 години
Сорос дари милиони на фондация "Отворено общество" и кучетата излязоха на предни позиции да лаят и да разтурват де що може. Разтуриха Украйна, сега явно наред е Молдова. Да ги пази Бог! ... като не мога да те ударя, ще бия слабите ти роднини и приятели, докато те заболи теб ....
36
0
 
0
 
! Отговори
кротко преди 6 години
Попаднах на обсебен от черен дух масов убиец първи премиер на Молдавия/след 1990/ към 2012 година все още беше опасен ..Вижте на снимки и филми кога е бил обсебен ..СЛед 1993 година Молдавия започва да дава Благодат на цяла Румъния до Унгария и река Дунав на юг.
35
0
 
2
 
! Отговори
ВНимателно преди 6 години
В МОлдавия пишат на кирилица от 10 век /част от ХАнство БЪлгария / .През 1991 година набутани на власт в Кишинев въвеждат задължителна латиница,следва остър конфликт с много жертви с приднестровието.Тогава през 1991 година Молдавия бе нападната от пронинакли през разломи тннихилисти масови убиици.Същите бяха обсебили Румъния след 1979 година.ДО 1992 година над цяла Румъния имаше тежко увредено биосферно поле.Това са нагли престъпници прогонени от Русия с разрушаване на старите църкви
34
0
 
1
 
! Отговори
Внимателно преди 6 години
Молдавия охранява границата на Балканите с Азия .Источно живеят Украинци които пазят Европа от проникващи нагли нашественици и духове недопустими за повърхноста вкл бесове,таласъми,хохоли,караконджули и ..Има много красиви сексапилни човешки майки потомки на полубогини.НАркомани в Киев са увредили тежко охраната на Украйна забранявайки женитбите на цъфнали девойки/вижте красавици с венче на главата...
33
0
 
2
 
! Отговори
В МОлдавия на руски преди 6 години
МНого внимателно с МОлдавия со столица КИшинев.Това е една Важна братска република охраняваща Важен регион.Там охраната от хора ползва Руския език за общо лечебно биосферно поле.НА молдовански минават при засичане на инфразвуци от планината Вранча , на БЪлгарски говорят масово около региона на делтата на река Дунав.Не е редно да се преселват хора от Сегашна Румъния ..
32
0
 
5
 
! Отговори
Дедо Гого преди 6 години
Крайно време е НЯКОЙ да каже твърдо на разни психари на север и на юг от България, че корекции на граници няма да има !
31
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Когато е имало Молдова, не е имало и Влашко княжество . И отвъд Дунава са пишели на Кирилица . А в църквите службите и книгите са на славянски до преди 160- 170- години . ,когата вече се,, извайва ,,румънският етнос .
30
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тоя е с 1 % рейтинг в Румъния.
29
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ТУК ЕДИН ШОП- КРЕЕТЕН ДРАСКА ЛИ ДРАСКА НЕУМОРНО КОМЕНТАРИ ЗА ДА ПРИПЕЧЕЛИ ЖАЛКИЯ СИ ХОНОРАР, А ВИЕ ДАЖЕ МУ ОБРЪЩАТЕ ВНИМАНИЕ.
28
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Населението на източна молдова е абсолютно същото като населението на западна молдова. И на двете места живеята румънци. Комунистите опитаха да създадат поредната измислена нация.
27
1
 
9
 
! Отговори
don преди 6 години
В южна Молдова Тараклийски район или наречената Бесарабска част живеят етнически българи . Но в тази част исторически е доказано че е бил онгъла на хан Аспарух .Всяка година там прави архиологически проучвания шефа на историческия музей в Силистра.. Молдовците казват че Румъния е изкуствено създадена държава.Този стана президент на Румъния с гласовете от Молдова.Молдова е по стара държава от РумънияРумънци и Украинци искат да си я разделят.
26
2
 
11
 
! Отговори
Симеон Димитров преди 6 години
До Анонимен, на всеки му идват *** мисли в главата , умните просто не ги пишат.Този е Саакашвили-2. Изритани от собствената си страна търсят реализация някъде другаде. Басеско е поредния политически ***. Обединение не може да има защото исторически Молдова възниква по рано от Румъния, а ако някой ще се присъединява то по скоро Румъния трябва да се присъедини към Молдова а не обратното. Само трябва да напусне ЕС и да не се казва вече Румъния, а Молдования.
25
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Унире" със сигурност няма да допуснат съветските отговорни деятели, а Бъсеската най-много да получи "уринаре" върху тимберицата, ако продължи да ги ръси такива.
24
1
 
11
 
! Отговори
Даме Груев преди 6 години
А Бившата Югорепублика Македония кога?! Се изчекаафме!
23
2
 
14
 
! Отговори
Додо преди 6 години
Бъсеската добре я е замислил за "унире" с Молдовската Съветска Соц. Република, но питал ли е един нисичък офицер от КГБ-то, дето носи 36-ти номер ципеле на високи токчета дали е съгласен и изобщо, какво мислим по темата?!
22
4
 
24
 
! Отговори
Iv преди 6 години
То и Кипър тръгна да се обединява с Гърция и сега е на парчета.
21
3
 
25
 
! Отговори
33 преди 6 години
Ако Молдова тръгне да се обединява с Румъния ще се разпадне на части и никой не може да го спре.