САЩ може да са притиснати в ъгъла с китайското предложение за мир в Украйна

Дебатът относно китайската версия подчертава многото неудобни реалности
24 мар 2023 22:20, Анисия Иванова
246
САЩ може да са притиснати в ъгъла с китайското предложение за мир в Украйна
Снимка: БГНЕС

Срещите на Си Дзинпин с Владимир Путин в Москва поставят администрацията на Байдън в неудобно положение: настрана от обсъждането на мирно предложение за Украйна, което САЩ считат за неприемливо.

Американски официални лица публично изразиха дълбок скептицизъм по отношение на китайската идея, заявявайки, че нейният призив за прекратяване на огъня ще възнагради инвазията на Москва, като затвърди нейните териториални придобивки. В частен план обаче срещите и предложението провокираха чувство на безпокойство в администрацията, което на свой ред доведе до въпроси относно по-широкия подход на САЩ към двете държави.

Според един от служителите на администрацията, който помоли да не бъде назоваван като участник във вътрешните обсъждания, САЩ се притесняват, че ще бъдат притиснати в ъгъла по отношение на китайското предложение. Независимо от резервите на САЩ, категоричното му отхвърляне може да позволи на Китай да докаже на други държави, които са уморени от войната - и от икономическите щети, които тя нанася - че Вашингтон не се интересува от мира.

Ако САЩ отхвърлят споразумението, "Китай вероятно ще засили посланията, че САЩ са против прекратяване на огъня, че САЩ са против края на войната", казва Бони Лин, сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания, който някога е работил в Пентагона. "Ще има много начини, по които Китай ще се опита да обърне всичко, което произлиза от срещата между Китай и Русия, по начин, който цели да представи САЩ в негативна светлина."

Дебатът относно китайската версия на мирния план подчертава само една от многото неудобни реалности, които бяха представени по време на тридневното посещение на Си в Москва тази седмица, при което китайският лидер беше топло посрещнат от Путин. Двете страни обещаха да задълбочат още повече партньорството си.

От началото на инвазията в Украйна администрацията на Байдън се опитваше да държи Китай настрана, но изглежда се случи точно обратното. Дори докато Си и Путин се сближават, Китай намира възприемчива аудитория за по-широкия си дипломатически натиск по света.

По време на изслушване в Сената в сряда сенатор Джеф Мъркли поиска от държавния секретар Антъни Блинкен да отговори на това, което демократът от Орегон нарече "тридневен братски празник с Путин и Си, празнуващи авторитарната власт". Блинкен призна, че това е продължение на обещанието на двете нации непосредствено преди войната за "партньорство без граници".

    "Това не е изненада - и двете страни имат много различни светогледи от нашия", каза Блинкен. "Те могат да намерят обща кауза в противопоставянето си на мирогледа, който ние и много други страни по света се стремим да защитаваме и развиваме."

Блинкен не споменава всички държави, които са отказали да вземат страна въпреки настояването на САЩ.  

Китай се отърва от санкциите на САЩ заради партньорството на негови компании с Русия, купуваше петрол от иранския режим напук на западните искания и помогна за организирането на дипломатическо размирие между Саудитска Арабия и Иран. Големи световни икономики като Индия и Бразилия отказват да избират между Китай и Запада, като твърдят, че не искат нова Студена война.

Преди седмица Хондурас започна процеса на отказ от дипломатическите си връзки с Тайван в полза на икономически връзки с Китай.

Този ход е "знак за моята решимост да изпълня правителствения план и да разширя свободно границите в хармония с народите по света", заяви президентът Ксиомара Кастро в Twitter.

Всичко това се случва в момент, когато връзките на САЩ с Китай, които започнаха да се разклащат с търговската война на бившия президент Доналд Тръмп, продължават да се влошават. Това беше подчертано от фурора около предполагаемия китайски шпионски балон, който предизвика национален протест в САЩ и гневни обвинения между Вашингтон и Пекин.

Този епизод подкопа опита за стабилизиране на отношенията в края на миналата година с лична среща на върха между президента Джо Байдън и Си в Индонезия. Тя доведе до напрегната среща между държавния секретар Антъни Блинкен и висшия китайски дипломат Ван И в Мюнхен, а по-късно Си предупреди за "всеобхватно ограничаване и потискане от страна на западните държави, водени от САЩ".

Американските официални лица твърдят, че острите им думи за Пекин оказват влияние. Те казват, че публичните предупреждения на САЩ, че Китай може да окаже смъртоносна помощ на Русия, са накарали правителството на Си да се замисли върху тази идея. САЩ също така продължават да снабдяват Украйна с оръжия - тази седмица те обявиха 325 млн. долара за нови боеприпаси - съгласувано с европейските държави, които представят свои собствени планове за нови доставки.

Администрацията на Байдън се опита да накара Китай да се противопостави на украинската криза при условията на САЩ, но "сега Си влиза при своите условия", каза Кристофър К. Джонсън, президент на China Strategies Group, консултантска компания за политически рискове, пише Bloomberg TV Bulgaria. "И това, според мен, вероятно предизвиква известно недоумение в администрацията."

Тъй като Вашингтон постоянно заема твърда ястребова позиция по отношение на Китай, някои анализатори смятат, че Китай на практика може да се е отказал от по-добри отношения със САЩ в скоро време.

Колкото по-малко Китай вижда възможност да работи със САЩ, "толкова по-вероятно е да търси други пътища и възможности", казва Мелани Сисън, сътрудник по външна политика в института "Брукингс". "И в много отношения и на много места това ще означава да се опитват да развалят отношенията на САЩ с други държави."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


246
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
178
0
 
5
 
! Отговори
Украинка от Донбас преди 1 година
Дано ги притиснат така и там останат притиснати. За да има мир на земята
177
2
 
20
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 година
Е човека,който не иска мир
176
13
 
4
 
! Отговори
Костов преди 1 година
Хора , това не е Путин!Исинският Путин отдавна не е между живите , това е най- успешният му двойник.
175
29
 
2
 
! Отговори
ББ преди 1 година
надявам се си да има *** с който да отмие кръвта на жените и децата на Украйна,стискайки ръката на съвременният хИтлер!кръвта на мирните в Украйна опетни и Народите на китай!течовешки позор е...и руско китайската пропаганда...минусите ви не са ценност...не са важни...хората не са безбожници като вас!
174
2
 
19
 
! Отговори
Китай винаги преди 1 година
Ще подкрепя Русия, защото иначе е техен ред! САЩ ще правят демократичен преход и преврат в Пекинг! Русия е буфъра между тях и Нато! Освен това САЩ въоражават Тайван и искат война и там срещу Китай!
173
10
 
4
 
! Отговори
Рибентроп-Молотов преди 1 година
ДойчеВеле имат много добро интервю с китайски генерал-ветеран. Човека без политически овъртания разказа китайската позиция - войната в Украйна не е тяхна война, обаче им пречи. Китай също са предупредили РФ срещу употребата на ядрено оръжие. Китай остава неутрална държава, защото РФ им е директен съсед с голяма граница и трябва да поддържат дипломация. С две думи - китайците търпят на Путин издънките, ама не го подкрепят.
172
1
 
10
 
! Отговори
Бъларин преди 1 година
Хубуу, де едно се чудя, как мислят тия наши евроджендъри да ни пратят на бой срещу Русия.... Нали пак ще ни въоръжат с Калашник в ръката, БТР, МТЛБ, Т-62, тенекиена каска и ще ни изпратят под съпровод на "" Прощание славянки'''... На какъв език после аджаба ще ми обяснят, че Русия ни е враг, като щял живот ни учат, че противника е зад океана... На английски ли ... Инглесе нихт ферщейн
171
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бог си знае работата ! Диктатори и бандити ще си получат заслуженото !
170
17
 
6
 
! Отговори
Рибентроп-Молотов преди 1 година
Китайското предложение е малко като руския мир - хубаво, ама не за тебе. Докато на Путин не му потънат още няколко корабчета и изгърмят още 3000 танка няма смисъл да се приказва с него. След година-две ще клекне.
169
7
 
37
 
! Отговори
Lina преди 1 година
фАщ имат мнение за всяка една страна ( независимо дали е голяма или малка , като Бг). По правило се държат като непоканен гост, който влиза в дома , сяда , яде ,пие прибира всичко в къщата и твърди ,че си му длъжен. И накрая се из.... Хо.жда в хола на тръгване.
168
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Във войната и света ще победят страните с по-малки бюджети на глава от населението.
167
4
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Интересна роля на Урсула и Макрон в Китай. Си е предложил мирен план. Не върви да идат и да го молят да го промени. Просто ще видят колко голям е Китай и ще подвият опашка. Егати унижението.
166
33
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дреме им на САЩ. Светът отдавна е многополюсен, просто на Путин полюсът му е малък и се опитва да компенсира.
165
66
 
14
 
! Отговори
Паню Баирски преди 1 година
Стига сме ги надценявали тия китайци - американците могат да ги смачкат само за няколко секунди!
164
7
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ооо краваршингтон е организирал групово посещение на слугите си от евросъюза в китай - на килимчето при си дзин-за опипване на обстановката след срещата с руския президент- нещо и немската банка го закъсала - ем санкциите върху русия пък кво става
163
20
 
51
 
! Отговори
СЛАВА РОССИИ! преди 1 година
Слава Путин!
162
10
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
края на най крадливата и разрушителна империя наближава - няма да е лесно но краварите ще си получат заслуженото- византия рим са били империи но са давали и оставили култура за - хилядолетия - тия където се допръти подчинените им всичко се руши - ако ще и да е от 20 века - хората да станат без-мозъчни и само да бли-жат краварски ***
161
44
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
САЩ с 25 000 милиарда $ БВП запада, а Империята с 1500 е просперираща! ТАпи русолизци! По- подло същество от русофила - Н Я М А!!!!!
160
26
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Победите на Хитлер бяха широко приемани в комунистическите общности...Защо се забравя този факт Той ни препраща в сегашните времена .Симбиоза на новите комунисти с новите фашисти.И тяхната лъжлива проповед.
159
25
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За комуниста фашизма е родствен.Комуниста вярва на Путин Опитва внушения и води масова пропаганда да го приемем Да му се подчиним и доверим.Хитлер увлече много народ от слабовярвсщи И нашите български комунисти от преди войната дори му имаха вяра .Та дори бяха в братски съюз и дори обмен на опит.Победите на Хитлер бяха широко приемани в комунистическите общности...Защо се забравя този факт Той ни припомня за сегашните времена