Апаратът "Кюриосити" – пет години в търсене на живот на Марс

Какви са постиженията на "любопиткото" на Червената планета?
6 авг 2017 18:57,
110
Апаратът "Кюриосити" – пет години в търсене на живот на Марс
Снимка: Архив, Reuters

Преди пет години на днешна дата марсоходът "Кюриосити" на НАСА се спусна на повърхността на Червената планета. По случай петата годишнина от пребиваването му на Марс, ТАСС припомня историята и някои от постиженията на "любопиткото":

- "Кюриосити" е четвъртият марсоход, "доставен" успешно на повърхността на Червената планета. Останалите три апарата, позиционирани безпроблемно на Марс, също са американски - "Соджърнър" (1997), "Спирит" (2004-2010) и "Опортюнити", който също кацна през 2004 г. и продължава да функционира и до ден днешен.

- Главната цел на "Кюриосити", както и на останалите роувъри, е да търси доказателства, че на Марс някога е съществувал живот. За разлика от предишните мисии до Червената планета, предоставили солидни доказателства за наличието на вода на повърхността й, "Кюриосити" има задачата да търси органични материали и други химични съединения, необходими за зараждането и развитието на микробен живот. Освен това събраните от марсохода данни ще помогнат в подготовката за изпращането на човек на Марс.

- "Кюриосити" (от англ. "любопитство") е част от дългогодишната програма на НАСА за изследване на Марс. Наименованието на марсохода е избрано през 2009 г. чрез гласуване в интернет измежду девет предложения на американски ученици. Името "Кюриосити" е предложено от Клара Ма от Канзас.

- Марсоходът "Кюриосити" е разработен и конструиран от специалисти от Лабораторията за реактивно движение в Пасадена, Калифорния. За "доставянето" на роувъра на Марс е създаден космическият апарат Марсианска научна лаборатория, състоящ се сонда и спускаем модул, на чието име е кръстена и мисията. Стойността на проекта е 2,5 милиарда долара.

- "Кюриосити" се различава от предшествениците си най-вече с размерите си. Докато първият успешно позициониран марсоход "Соджърнър" е дълъг едва 65 сантиметра, а близнаците "Спирит" и "Опортюнити" са с дължина 1,6 метра, "любопиткото" е съпоставим с джип. "Кюриосити" е дълъг 3 метра, широк 2,7 метра и висок 2,2 метра. Теглото му е приблизително 900 килограма. Максималната му скорост на движение по равна твърда повърхност е приблизително 4 сантиметра в секунда. Марсоходът разполага с шест колела, които го правят изключително маневрен. Всяко от тях е снабдено с шипове за по-добро сцепление с марсианския грунт.

- "Кюриосити" се управлява с команди от Земята. По-голямата част от тях се предават към марсохода от намиращите се в орбита около Червената планета американски апарати - към настоящия момент "Марс Одисей", "Марс рикънисънс орбитър" и "Мейвън". "Кюриосити" е в състояние самостоятелно да предава информация към Земята.

- Марсоходът разполага с роботизирана ръка, оборудвана с различни изследователски инструменти. Оборудването му включва шест технически (за контрол на движението) и навигационни камери. За снимки с научни цели "Кюриосити" използва апаратура, включваща седем камери. За научната си дейност марсоходът разчита на 10 различни инструмента.

- Пътуването на космическия апарат Марсианска научна лаборатория, "натоварен" с "Кюриосити", продължи над осем месеца след изстрелването му на 26 ноември 2011 г. от Кейп Канаверал, Флорида. За това време апаратът измина 566 милиона километра. Най-рисковата част от пътешествието беше кацането, наречено "седем минути терор". Заради теглото на "Кюриосити" от близо 900 килограма беше невъзможно марсоходът да бъде спуснат чрез успешно използваните досега методи. Поради тази причина беше проектирана сложна система, наречена "небесен кран", благодарение на която - достойно за завършек на холивудски филм - "Кюриосити" успешно кацна на Марс.

Предишните два марсохода - "Спирит" и "Опортюнити" - през 2004 г. бяха спуснати на Червената планета обвити във въздушни възглавници и "отскочиха" до планираните им места за кацане.

Съгласно плана "Кюриосити" "стъпи" в района на огромния кратер Гейл. Спускането и кацането му бяха проследени от орбитиращата сонда "Марс Одисей".

През 2014 г. "Кюриосити" достигна основната си цел - планината Шарп, намираща се в центъра на кратера Гейл, която според учените е "запечатала" геоложката история на Марс.

- Мисията на "Кюриосити" беше разчетена за една марсианска година или около 23 земни месеца. Въпреки това марсоходът вече пет години работи на Червената планета и продължава да я изследва. За това време роувърът измина близо 16 километра и предаде на Земята над 200 000 изображения на марсианската повърхност.

Първото си откритие - русло на древна река, "Кюриосити" направи през септември 2012 г. През февруари 2013 г. за първи път марсоходът използва бормашината си на Марс. Две години по-късно роувърът се натъкна на следи от древно езеро в кратера Гейл, което вероятно е съществувало преди около 3,6 милиарда години.

През декември 2016 г. "Кюриосити" откри следи от елемента бор. Според учените наличието на въпросния елемент свидетелства за благоприятни условия за поддържането на форми на живот в миналото.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


110
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Еййй, тва руснаците много напреднаха в космическите технологии, Любопитко достави и портрета на Путин на Червената планета. Марсианците ще се спукат от яд че нямат такъв вожд.
74
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Между другото и една българка участваше в тези проекти.Доколкото си спомням,имаше много добра идея как Марс да се превърне в планета с кислород,чрез химична реакция.
73
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен - "Земята е плоска"Донякъде си прав, но не напълно. Земятае малко вдлъбната!
72
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ще намери на марс живот ама когато цъфнат налъмите.Когато търсиш нещо там където го няма НЯМА как да го намериш.П.П. Но пък се похарчиха "едни пари". Кой взе не се оплаква.
71
17
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не вярвам на наса, не вярвам да са стъпили на луната преди толкова много години, нито нищо. Земята е плоска, а както каза един известен физик. Всичко на земята се строи на базата, че тя е плоска.
70
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Марсохода е разработен от македонец за допълване историята на прародината му.
69
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На Марс пращат сонди, а ги е страх от една малка държавица като Русия... Толкова за величието на колонизаторите.
68
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Българина за да оцени нещо трябва да може да го пипне, да го види, да го подуши ако може и да го вкуса иначе не признава. Балканска трагедия в две части....Сещам се за едно такова нещо. В момента ми е в левия крачол.
67
3
 
18
 
! Отговори
землянин преди 6 години
Тръгнали да търсят живот на Марс,а в същото време съсипваме това,което са дадености за живот на Земята.Тровим,изтребваме,съсипваме,експлоатираме като за последно.Ама иначе тъсиме да колонизираме други планети.И ако разберат дали е имало живот на Марс-какво ще се промени.Едни не искат да спазват споразумение за климата,ама търсят ,ли търсят под вола теле.
66
1
 
1
 
! Отговори
профан преди 6 години
До oт CиднeйAв$тpaлияти нали уж много разбираш компютърното програмиране и моделиране! Репортерите обикновено ползват за илюстрация случайно достъпни им графични изображения.
65
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Краварска им работа! Да бяха питали велика Русия - има ли живот на Марс, или не!Ми то примитивните кравари са така - само за загубени каузи се ловят,пресен пример - Северна Корея.
64
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До шматкаНе е трябвало да ги изтребват, това не е начина. Европейците са искали чуждата *** земя, но коренното население там е станало жертва на британци и холандци.Най ценното за *** е била неговата земя.
63
8
 
5
 
! Отговори
шматка преди 6 години
Стига сте ревали за тези индианци.Били са в пъти по зле от ромите.Какво да ги правят.
62
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен52То почти истински американци не останаха. Новодошлите британци, холандци изтребват огромна част от коренното население на Америка, а оцелелите слагат в резервати. Битките са били жестоки за съжаление. Пушки, пистолети и оръдия срещу примитивни индиански оръжия прътове, стрелички с отрова, лъкове и камъни.
61
3
 
8
 
! Отговори
шматка преди 6 години
До 66Американска работа.Те го пратили работа да върши то селфита си прай
60
1
 
4
 
! Отговори
Читота ЕОД преди 6 години
Да се обадят.Ние почистваме всичко .Едни панели ли ще ни се опрат
59
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Някой пита как се е снимал кюриозния, много лесно, един реактивен дрон с камера го е снимал. Нали така.. Как да кажат, че всичко е правено в Мохаве...
58
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Още първата година бяха публикувани снимки, които той сам си е направил на прашните слънчеви батерии. И въпросът беше как ще се почистят за да са работоспособни. Още повече Слънцето се намира от Марс на над половин милиард километра и се вижда като голяма звезда. Чудно как с тази мижава светлина се зареждат батериите?
57
3
 
2
 
! Отговори
Марс преди 6 години
То малко да се чете не е излишно. Мисиите до Марс в които има и Индийски сателит са с цел проучване на живот на Марс и колонизиране. Търси се вода, кислород, водород, а дали е имало живот ги интерисува само за да се продължи в търсенето на фосилни горива. НАСА ясно каза че целта е евентоално разработването на минно дело в орбитата на Марс който е близо до астероидния пръстен. Имаше неуспешно кацане на астероид, сега има нова мисия със същата цел. Всичко го има на английски не на руски!
56
0
 
2
 
! Отговори
Ташко от Варна преди 6 години
До Анонимен59Джобс само е откраднал идеята и технологията от Майкрософт.